اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 18 فروردین 1399
07 فروردین 1399 07 فروردین 1399
13:29 13:29

حضرت معصومه الگویی برای دختران و زنان مسلمان

شاید بسیار شنیده باشید که حضرت معصومه می تواند الگوی بسیار مناسب برای زنان و دختران جامعه باشد و نه تنها برای بانوان بلکه برای مردان در ولایت مداری می تواند الگو مناسبی باشند .

برای این که بتوان شخصی را الگو قرار داد باید ویژگی های ممتاز فرد را دانست که در این مطلب از سلام نو ویژگی های حضرت معصومه سلام الله علیها را که می تواند چراغ راهی برای بانوان جامعه باشد را برای شما بیان می کنیم .

فعالیت علمی حضرت معصومه سلام الله

برخلاف نظراتی که اسلام را این‌گونه جلوه می‌دهد که علم آموزی برای زنان مناسب نمی‌باشد زنان در اهل بیت عالمه بودند و فعالیت‌های علمی انجام می‌دادند و همچنین درباره علم حضرت معصومه سلام الله علیها در تاریخ ثبت شده است هنگامی که امام موسی کاظم علیه السلام در زندان بودند بسیاری از علما دانشمندان و مراجع برای دریافت پاسخ سوالات خود به نزد حضرت معصومه سلام الله می رفتند و هنگامی که امام رضا علیه السلام قصد رفتن به مرو را داشتند فرهیختگان و علما نزد امام رضا رفتند و از ایشان پرسیدند که در زمان غیبت حضرت سوالات خود را از چه کسی بپرسند امام رضا علیه السلام حضرت معصومه سلام الله را معرفی نمودند و فرمودند در نبود من فاطمه معصومه پاسخگویی سوالات شما می باشند و اینگونه علما از امام رضا تأیید  ایشان را گرفتند .

صبر و امیدواری

در تمام دوران کودکی و نوجوانی حضرت معصومه دور از پدر خود بودند در حالی که می‌دانستند پدر در زندان می باشد و تحت شکنجه های بسیاری قرار می‌گیرد ولی ایشان امید و صبر و بردباری در وجودشان بود و همچنین حضرت معصومه سلام الله با پدر ارتباط بسیار عمیق و جانانه‌ای داشت و این صبر و تحمل ایشان ستودنی است. هیچگاه امید خود را از دست ندادند و در هر شرایطی هدف و مقصد خود را می شناختند و برای رسیدن به آن هر بلایی را به جان می خریدند، زیرا اگر انسان در زندگی خود هدف داشته باشد در مقابل تمام سختی ها می تواند خود را مقاوم کند. حضرت معصومه فقط ۲۸ سال سن داشتند اما هدف خود را می‌شناختند و در راستای هدف خود صبر و مقاومت می‌کردند .

فعالیت سیاسی و اجتماعی

از دیگر ویژگی‌های بارز حضرت معصومه فعالیت ایشان در زمینه‌های اجتماعی و سیاسی بود هنگامی که امام رضا علیه السلام به مرو آمدند حضرت معصومه ۹ ماه بیشتر در مدینه نماند و به همراهی برادران و برادرزاده های خود به سمت مرو رهسپار شدند و هدف خود را از این سفر یاری رسان به امام زمان خود مطرح نمودند در این مسیر حضرت معصومه سلام الله تلاش‌های بسیار زیادی کردند که در تاریخ به ثبت رسیده است از جمله مجاهدت‌های ایشان می‌توان درگیری جدی با نظامیان عباسی را بیان نمود که در این درگیری پنج برادر و تعدادی از برادرزاده های خود را از دست دادند در این هجرت حضرت معصومه مجاهدت به ترویج و تبلیغ برای تثبیت امامت حضرت رضا علیه السلام نمودند .

چرا حضرت معصومه ازدواج نکردند؟

عده ای ازدواج نکردن حضرت معصومه را به دلیل نبود کفو برای انتخاب همسر می دانند ولی در نظریه دیگر بیان می‌کنند که این قول با سنت پیامبر و اهل بیت علیهم السلام تناسب ندارد و حضرت‌ معصومه به دلیل آن که دائم در مبارزات و مجاهدات با دستگاه ظالم بنی عباس بود فرصت ازدواج نیافتند و عمر ایشان کوتاه بود و در سن ۲۸ سالگی وفات یافتند .

پایبندی به خانواده

حضرت معصومه از کودکی با اینکه پدر در کنار ایشان نبود و سختی های زیادی را در خانواده متحمل شد اما در بزرگسالی به یاری برادران خود شتافت به دلیل دلتنگی برای برادرش به ایران مهاجرت نمود و هرگز خانواده خود را تنها نگذاشت .

ولایت‌پذیری

حضرت معصومه همواره تصمیم امام زمان خود بود که در زمان موسی بن جعفر علیه السلام و چه در زمان امام رضا علیه السلام در مقابل واقفیه نقش بسزایی ایفا کرد. فرقه واقفیه هفت امامی بودند و معتقد بودند که پس از شهادت امام موسی کاظم علیه السلام امامت به پایان رسیده است ولی حضرت معصومه برای تثبیت برادرشان امام رضا علیه السلام تلاش‌های بسیار زیادی کردند .

عفت و نجابت

نام حضرت ، فاطمه بود به دلیل عفت و نجابت و پاکی لقب معصومه را برای ایشان برگزیدند بعد از حضرت زهرا سلام الله علیه از جهت مقام علمی و اسمت و حضرت زینب سلام الله در مقام مجاهدت بزرگان اهل تحقیق حضرت فاطمه معصومه سلام الله را بانوی تراز عالم اسلام و شیعه می شناسند .

دیدگاه خود را بنویسید

icon news