اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 18 فروردین 1399
07 فروردین 1399 07 فروردین 1399
13:44 13:44

با خوردن این مواد غذایی از ابتلا به سرطان پیشگیری کنید

۱. سبزیجات

سبزیجات در گونه ها و شکل های متنوعی مانند گل کلم، کلم برگ، کلم بروکلی، جوانه بروکسل و سبزیجات مشابه برگ سبز پرورش می یابند. کلم بروکلی و بروکسل متعلق به گروهی از سبزیجات گلبرگ هستند. که می توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

روش های زیادی برای ترکیب سبزیجات در رژیم غذایی وجود دارد. به نظر می رسد که سبزیجات بدن را در برابر سرطانهای پروستات و روده بزرگ محافظت می کنند. در حقیقت، در مطالعات حیوانی سولفورافان و سایر مواد حاصل از بریدن یا جویدن این سبزیجات موجب کوچک شدن  تومورها شده است.

۲. کورکومین

کورکومین معروف به زردچوبه، ادویه زرد روشن است که طعم و رنگ متمایزی به غذاها می‌بخشد. همچنین به دلیل داشتن اثرات ضد التهابی با سرطان مقابله میکند و از تبدیل و تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می نماید. التهاب یک عامل اصلی در ایجاد همه بیماری ها است و سرطان نیز از این قاعده مستثنی نیست. تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهند که کورکومین ممکن است از بروز سرطان جلوگیری کند، گسترش سرطان را کندتر نماید، در واقع از شیمی درمانی موثرتر است. و سلول های سالم را از آسیب با پرتودرمانی محافظت کند.

محققان می‌گویند این بهترین راه حل برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مثانه و دستگاه گوارش می باشد. با این وجود محققان تأکید می کنند که هیچ سرطانی از اثرات کورکومین مصون نیست. کورکومین خشک و پودر شده را می توان در انواع غذاهای مصرف نمود.

۳. زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از ادویه های محبوب است که در غذاهای آسیایی سنتی به وفور یافت می‌شود.  زنجبیل معمولاً برای انواع مختلف مشکلات معده استفاده می شود، از جمله بیماری حرکتی، کولیک، ناراحتی معده، گاز، اسهال، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، حالت تهوع،  ناشی از درمان سرطان، تهوع ناشی از درمان HIV / AIDS زنجبیل بخشی جدایی ناپذیر از درمان های سرطان است.

زنجبیل ممکن است ویژگی های مبارزه با سرطان را داشته باشد.  مکمل های زنجبیل برخی از شاخص های التهاب در روده بزرگ را کاهش می دهند. محققان دریافته اند که زنجبیل می تواند باعث مرگ سلول های سرطانی از دو طریق مشخص شود. یکی از آن ها آپوپتوز نامیده می شود، که در آن سلول های سرطانی اساساً بدون آسیب رساندن به سلولهای سالم اطراف سان، خودکشی می کنند. راه دیگر اتوفاژی است که سلول های سرطانی در هضم خودشان فریب می میخورند.

4. انواع توت ها

انواع توت ها از جمله میوه های مفید  برای پیشگیری از سرطان هستند. تحقیقات جدید شواهد جدیدی ارائه می دهند، که توت ها نه تنها حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند، بلکه بر ژن هایی که با التهاب و رشد همراه هستند تأثیر می گذارند.

تمام  توت ها دارای مقادیر زیادی از گیاهان مغذی هستند که بدن را در برابر سرطان محافظت می کنند. تمشک سیاه حاوی مقدار زیادی مواد فیتوشیمیایی خاص به نام آنتوسیانین است. به نظر می رسد آنتوسیانین باعث کند شدن رشد سلولهای پیش از قاعدگی می شود. همچنین از رشد رگ های خونی جدید که تومور حاصل را تغذیه می کنند، جلوگیری می کند.

انواع توت ها، بدن را در برابر سرطان های روده بزرگ، مری ، دهان و دندان محافظت می کنند. در مطالعات علمی به طور معمول از پودر توت غلیظ استفاده میشود. اما اضافه کردن چند وعده توت تازه یا یخ زده به رژیم غذایی روزانه بسیار مفید است.

برخی از عوامل خطر سرطان، مانند ژنتیک و محیط زیست، از کنترل شما خارج هستند، اما تحقیقات نشان می‌دهند، 70٪ از این خطرات با رژیم غذایی مناسب، ترک سیگار، محدود کردن الکل، رسیدن به وزن سالم و ورزش منظم، قابل پیشگیری هستند. اتخاذ یک رژیم غذایی سالم همچنین می تواند نقش اساسی داشته باشد.

شما می توانید رژیم غذایی پیشگیری از سرطان و همچنین چای زنجبیل یا املت سبزیجات را که با زردچوبه تهیه شده امتحان کنید.

اخبار مرتبط

icon news

6 علامت سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یکی از قاتلان خاموش است. تا پیشرفت سرطان، علائم بسیار کمی وجود دارد. ...

آتنی اکسیدان ها در شیوع سرطان ریه دخیل هستند

محققان در دو مطالعه مستقل گزارش می دهند که سلول های سرطانی ریه از آنتی اکسیدان ها، تر...

نشانه های خاموش سرطان

با توجه به اینکه سرطان دومین علت شایع مرگ و میر در جهان است، اما بسیاری از افراد تا م...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news