اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 فروردین 1399
07 فروردین 1399 07 فروردین 1399
21:39 21:39

چرا باید از تلفن همراه کم استفاده کنیم؟

امروزه تلفن های همراه  جزء لاینفك ارتباطات مدرن در زندگی افراد هستند. در بسیاری از کشورها، بیش از نیمی از جمعیت از تلفن های همراه استفاده می کنند و بازار تلفن همراه به سرعت در حال رشد است. این مطالعه که توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) انجام شده است، عربستان سعودی را در بین کشورهای منطقه خلیج فارس با بالاترین تعداد کاربران تلفن همراه معرفی کرده است. عمان در رده دوم  و پس از آن کویت و امارات قرار گرفتند.

از آنجا که میلیاردها نفر از تلفن های همراه در سطح جهان استفاده می کنند، افزایش روزافزون عوارض جانبی بر سلامتی، می تواند پیامدهای عمده ای در بهداشت عمومی به صورت طولانی مدت داشته باشد. علاوه بر تعداد تماس های تلفنی در روز، طول هر تماس و میزان زمانی که افراد از تلفن های همراه استفاده می کنند فاکتورهای مهمی هستند که باعث افزایش خطرات مرتبط با سلامتی می شوند. ممکن است، استفاده طولانی مدت از گوشی همراه باعث ایجاد برخی از انواع سرطان یا سایر مشکلات سلامت  شوند. تلفن های همراه، انرژی فرکانس رادیویی (امواج رادیویی)، نوعی اشعه غیر یونیزی را از آنتن های خود ساطع می کنند.

در اینجا 6 اثر مضر استفاده از تلفن همراه آورده شده است:

1. باعث استرس، اضطراب و افسردگی می شود

چند مطالعه، استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند را به اعتیاد به الکل، سیگار کشیدن و رفتار پرخاشگرانه مرتبط کرده است. این را می توان به عوارض سلامت روانی مانند اعتماد به نفس پایین و افسردگی ناشی از وابستگی به گوشی های هوشمند نسبت داد.

ناتوانی در مقابله با استرس و اضطراب می تواند به احساس ناامیدی منجر شود که این می تواند باعث افسردگی شود. مطالعات نشان داده اند که زمان استفاده از صفحه نمایش به مدت 2 ساعت به بالا می تواند بدون در نظر گرفتن نوع محتوایی که مصرف می کند باعث گرایش به خودکشی درنوجوانان شود.

2. الگوهای خواب را مختل می کند

در روزگار قدیم  نوجوانان با یک کتاب در دست خود می خوابیدند. اما امروزه، تلفن هوشمند آخرین چیزی است که قبل از خواب به آن نگاه می کنید و اولین چیزی که در لحظه بیدار شدن به آن نگاه می کنید. مطالعات نشان داده اند که دوره های طولانی قرار گرفتن در معرض نور با طول موج کوتاه (مانند مورد تلفن های هوشمند) باعث می شود خواب نوجوانان به صورت نامنظم، کوتاه ‌شده و به تأخیر بیفتد.

از آنجا که بیشتر مدارس و محل های کار نیاز به بیدار کردن افراد در اوایل روز دارند، ریتم شبانه روزی مختل می شود. توجه به این نکته مهم است که ریتم شبانه روزی نه تنها چرخه بیدار شدن از خواب، بلکه ترشح هورمون، عادات غذا خوردن و هضم، دمای بدن و سایر عملکردهای مهم بدن را نیز تعیین می کند. از این رو استفاده از تلفن هوشمند فقط موجب اختلال الگوی خواب نیست،  بلکه برای سلامت کلی نیز مفید نیست.

3. توجه، تمرکز و عملکرد تحصیلی را کم می کند

تلفن های هوشمند ممکن است بر نمرات افراد در مدرسه تأثیرگذار باشند. تحقیقات نشان داده اند که فقط تلفن های هوشمند در اطراف می تواند باعث کاهش تمرکز و سطح توجه شود. این حتی در شرایطی که افراد سعی می کنند از وسوسه بررسی تلفن های خود جلوگیری کنند صادق است. در حوزه آموزشی، این به درک کمتری از مطالب جدید  تبدیل می شود. به خصوص اگر در هنگام تدریس از تلفن های هوشمند استفاده می شود.

4. قرار دادن بدن در وضعیت بد

تقریباً همیشه به دنبال تلفن های خود هستیم و این می تواند بر وضعیت ما تأثیر منفی بگذارد. مطالعات نشان داده اند که وضعیت معمولی گردن رو به جلو، که افراد هنگام نگاه کردن به تلفن های خود دارند می توانند در دراز مدت باعث آسیب به ساختار ستون فقرات گردن و کمر و همچنین رباط ها شوند. این به نوبه خود می تواند منجر به تغییر در فرم و بیومکانیک قفس دنده شده (که تحت آن ریه منقبض شده و گسترش می یابد) و منجر به بروز مشکلات در تنفس می شود. به همین دلیل، با وضعیت بد یا مشکلات تنفسی در ارتباط است.

5. تاثیر بر بینایی

گوشی همراه علاوه بر اینکه روی دید شما تأثیر می گذارد، استفاده طولانی مدت از آن می تواند باعث سوزش، خشکی و قرمزی در چشم شما شود.

پزشکان بین المللی می گویند وابستگی مردم  به تلفن های هوشمند، ممکن است خطر آسیب دیدگی چشم را افزایش دهند. آن ها نسبت به استفاده بیش از حد از تلفن ها و دستگاه های دیگر مانند رایانه ها، تبلت ها و تلویزیون های صفحه تخت هشدار می دهند. بنابراین در طی یک دوره زمانی طولانی، به طور بالقوه می تواند به چشم آسیب برساند.

6. ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد

سرطان یکی از بزرگترین نگرانی هایی است که افراد هنگام صحبت یا خواندن در مورد استفاده بیش از حد از تلفن همراه دارند. تلفن های همراه امواج رادیویی منتشر می کنند که توسط بافت های نزدیک به ناحیه تماس قابل جذب هستند. این شکل از پرتونگاری احتمالاً سرطان زا است، اگرچه برای درک کامل اثرات آن باید مطالعات بیشتری انجام شود. این احتمال وجود دارد که کودکان در معرض خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان باشند، زیرا سیستم عصبی آن ها هنوز در حال پیشرفت است. انجمن سرطان آمریکا (ACS) به افرادی که نگران قرار گرفتن در معرض فرکانس رادیویی هستند، توصیه می کند که قرار گرفتن در معرض این اشعه را محدود کنند.

اخبار مرتبط

icon news

چگونه خط و خش موبایل و تبلت را از بین ببریم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که موبایل از دستتان بیفتد با به جایی اصابت کند و روی آ...

نگاهی دقیق تر به رابطه خود با تلفن یا گوشی همراهتان داشته باشید

چه کسی را انتخاب می کنید تا با او بیشتر تعامل برقرار کنید؟ برای بسیاری از ما، جواب شخ...

راهنمای خرید موبایل

این روزها گوشی همراه یا همان موبایل از پر استفاده‌ترین و پرکاربردترین وسایلی است که ه...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news