اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 19 فروردین 1399
05 فروردین 1399 05 فروردین 1399
10:01 10:01

خواص فندق / چگونه از فندق برای سلامت پوست استفاده کنیم؟

فندق در کشورهای مختلفی کشت و فرآوری می‌شود اما در سطح تجاری کشورهایی نظیر ترکیه، ایتالیا، یونان، گرجستان، در جنوب ایالت اسپانیایی کاتالونیا و همچنین در ایران نیز کشت می‌شود در شهرهای نظیر مناطق اشکورت رودسر گیلان و در  روستاهای سپارد، تمل، یازن، نارنه و... شهسوار و رامسر در مازندران تولید می‌شود.بزرگ‌ترین تولیدکننده فندق در جهان اکنون ترکیه با تولید تقریباً 75 درصد از فندق جهان است
و در ایران اشکورت رحیم‌آباد رودسر نیز بزرگ‌ترین تولیدکننده فندق ایران شناخته می‌شوند.
روغن فندق یکی از بهترین روغن‌های گیاهی است که طعم خوبی دارد و در پخت‌وپز استفاده می‌شود.
از دیگر استفاده‌های فندق در صنعت شیرینی سازی می‌توان نام برد که یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده پرالین است و از ترکیب فندق با شکلات می‌توان محصولاتی همچون نوتلا و ترافل و فرانجلیکو تولید کرد.
در دنیای امروز محصولات آرایشی و بهداشتی متنوعی در بازار وجود دارند که برای شستشوی آکنه، توترها، اسکراب و ... مورداستفاده قرار می‌گیرند اما مردمان گذشته برای حفظ زیبایی خود از چه محصولاتی استفاده می‌کردند؟
زمانی که در خصوص سلامت پوست سخن گفته می‌شود اهمیت فندق بیشتر به چشم می‌آید. همان فندقی که سال‌ها پیش سرخ‌پوستان بومی برای درمان انواع بیماری‌های ازجمله عفونت‌ها و زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌دادند. باید توجه کنید که هیچ گیاهی بیشتر از فندق نمی‌تواند به سلامت پوست کمک کند. برای مثال به دلیل خواص و رطوبتش، فندق یکی از موثرترین درمان‌های آکنه طبیعی برای انسان شناخته‌شده و همچنین طبق تحقیقات صورت گرفته این گیاه می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست کمک کند.

فندق یک گیاه بومی شمال آمریکا است. از دیگر اسم‌های این گیاه می‌توان به زمستان زایشی اشاره کرد. برای درمان آکنه، بولستر، نیش حشرات، عناب سمی، التهاب و دیگر مشکلات پوستی برگ و پوست گیاه فندق یک تجویز خوب است زیرا این گیاه خاصیت قبض کنندگی دارد.
مهم‌ترین خاصیت این گیاه کمک به سلامت پوست است چرا که این گیاه دارای یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند باکتری‌هایی که بر روی پوست زندگی می‌کنند را بکشد همچنین می‌تواند از سرطان و پیری زودرس پوست جلوگیری نماید. امروزه خواص فندق در طیف کثیری از محصولات آرایشی بهداشتی وجود دارد.
تأثیر فندق چگونه است؟
فندق از دیرباز به‌عنوان یکی از گیاهان دارویی برای زیبایی پوست استفاده می‌شده است برای مثال مردم بومی آنگلوساکسون همیشه بعد از بیدار شدن از خواب صورت خود را با این گیاه می‌پوشاندند زیرا مقدار زیاد مواد ضدالتهابی و ضد باکتریایی و هیدراته در این گیاه موجود است که برای پوست مناسب است.
از دیگر استفاده‌های عصاره فندق استفاده به‌صورت موضعی و یا داخلی برای توقف نشانه‌های اسهال، سرماخوردگی، کولیت موکوس، استفراغ و... هست.
با استخراج مواد فعالی همچون پلی فنول ها و تانن ها از پوست و برگ گیاه فندق و افزودن به آب محصولی تولید می‌شود به نام آب فندق و یا هامالیس که به‌عنوان یک داروی زیبایی پوست قابل استفاده است.
آیا محصولات بهداشتی موجب آسیب رساندن به اندام‌های داخلی می‌شوند با توجه به اینکه این محصولات به‌صورت پوستی و موضعی استفاده می‌گردند؟
جواب بله است زیرا این محصولات به دلیل داشتن فرمول‌های شیمیایی خاص خود قادرند از طریق منفذهای پوست به داخل بدن شما رسوخ کنند و روند طبیعی اندام‌های داخلی را تحت تأثیر قرار دهند؛ اما فندق به دلیل طبیعی بودن هیچ عوارضی نخواهند داشت و هرروز به طرفداران عصاره فندق افزوده می‌شود.


اهمیت استفاده از فندق

پوست مانع طبیعی ما برای جهان خارج است و ما را در برابر اشعه ماوراءبنفش، مواد شیمیایی موجود در مواد غذایی ما، باکتری‌ها و دیگر میکروب‌ها و آلودگی‌های محیطی محافظت می‌کند. پوست ما بزرگ‌ترین و آسیب‌پذیرترین عضو است. تمام استرسی که بدن ما هرروز با آن روبرو می‌شود، از داخل و خارج، بر روی پوست ما به‌صورت پیری، خارش، عفونت، التهاب و حساسیت‌ها تأثیر می‌گذارد.
بنابراین ما با خوردن و استفاده از آنتی اکسیدان های طبیعی و ضدالتهابی باید به سلامت پوست خود کمک کنیم. درمان‌های گیاهی برای مشکلات پوستی برای سالیان سال استفاده شده‌اند ولی در دنیای امروز بسیاری از گیاهان سنتی فراموش شده، اما به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و تجدید زندگی را تجربه می‌کنند، زیرا بسیاری از درمان‌های شیمیایی همیشه جوابگو نیستند و یا عوارض سختی دارند. همان گونه که نویسندگان کتاب «گیاهان دارویی: جنبه‌های بیولوژیکی و بالینی» اشاره‌کرده‌اند، مردم به دلایل زیر به استفاده بیشتر از داروهای گیاهی می‌اندیشند:
عوارض جانبی داروهای شیمیایی مشخص‌تر شده‌اند
تمایل به بازگشت به طبیعت در ما بیشتر شده است
بخشی از انقلاب سبز و خواستار استفاده از محصولات ارگانیک و ایمن‌تر.
از خواص فندق برای درمان بیماری‌های زیر تا سال‌ها استفاده شده است:
آکنه، زخم پوستی، کبودی، قرمزی و تورم، موهای زائد، پسوریازیس یا اگزما، پوست چرب، تعریق بیش از حد، واریس، نیش حشرات، ملانوم، التهاب غشای مخاطی، هموروئید و التهابات آلرژیک.

اخبار مرتبط

icon news

تاثیر استفاده از روغن فندق برای سلامت پوست

 روغن فندق می تواند تاثیر بسزایی در افزایش سلامت پوست داشته باشد به گونه ای که برخی ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news