اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 19 فروردین 1399
05 فروردین 1399 05 فروردین 1399
16:24 16:24

نکات مهم در نگهداری گل های آپارتمانی

اگر قصد دارید گیاه آپارتمانی با علاقه نور بالا نگهداری کنید حتماً در کنار پنجره با نمای جنوب و یا زیر نور شدید باشند.

گیاهان گدار:
گیاهان گل‌دار به طور کلی بهترین رشد را در نور نسبتاً روشن انجام داده و به همین دلیل پنجره‌های واقع شده در سمت جنوب، شرق یا غرب خانه برای گیاه گل‌دار بهترین انتخاب است.
در صورتی که نورگیر مناسبی ندارید می توانید از نورهای مصنوعی مخصوص رشد گیاه یا فلورسنت فشرده استفاده کنید.
گیاهان شاخ و برگی:
گیاهان شاخ و برگ دار به سه دسته مهم تقسیم می شوند که این دسته بندی بر اساس مقدار نیاز به نور گل‌ها می باشد و از کم نور تا نور بالا تقسیم می شوند. همان طور که از نام این دسته بندی ها مشخص است کم نور در اتاق کم نور و نور متوسط در کنار پنجره و نور بالا به نور روز آفتاب و به صورت مستقیم نیاز دارد.

دمای مناسب گل‌های آپارتمانی
دمای مناسب گل های آپارتمانی چیزی بین 65 تا 75 در جه در روز و 55 تا 60 درجه در شب می باشد و در نظر داشته باشید که طبیعت اصلی گیاه ها دمای مورد علاقه آن ها را تعیین می کند به طور مثال گل های گرمسیری دمای 90 درجه را دوست دارند.
رطوبت مناسب گل‌های آپارتمانی
رطوبت برای گیاهان لازم و واجب است امروزه به دلیل ساختار شهری بیشتر خانه ها خشک هستند و این موضوع در فصل زمستان بیشتر خود را نشان میدهد زیرا گرمای اجباری منازل رطوبت را نیز کاهش خواهد داد.
برای ایجاد رطوبت در اطراف گیاه هان آپارتمانی می توانید از روش های مختلفی ازجمله رطوبت ساز و مه ساز استفاده نمایید اما در صورت عدم دسترسی به این موارد می توانید با ایجاد بستر سنگی در زیر گلدان ها و مرطوب کردن سنگ ها رطوبت محل نگهداری گل ها ر افزایش بدهید.
روش دیگری که می توانید برای ایجاد رطوبت به کار برید مرطوب کردن روزانه برگ های گل ها است همچنین می توانید گیاه خود را به مکان های مرطوب از جمله آشپزخانه یا حمام انتقال دهید.
کود مناسب گل‌های آپارتمانی
کود مناسب گیاهان اپارتمانی باید منبع غذایی مورد نیاز گیاه را تأمین کند زیرا این گیاهان به خاک دیگری جز خاک گلدان خود دسترسی ندارند و این کود دهی باید در فواصل منظم صورت گیرد زیرا با هر بار آبیاری گیاه خاک گیاه به اصطلاح شسته می شود و میزان مواد مغذی آن کاهش می یابد.
به طور مثال برای گیاهان گل‌دار ماهی یک بار در طول فصل رشد و گل دهی مناسب است و دیگر گیاهان نیز به میزان لازم باید کود دهی شوند در نظر داشته باشید که کود دهی بی رویه موجب سوختن گیاه و از بین رفتن آن خواهد شد
اگر گیاهی برگ هایش زرد شده است و یا ضعیف است ممکن است از کمبود کود و مواد مغذی خاک باشد.
همچنین ممکن است به نور بیشتر و یا کم تر و یا آب نیاز داشته باشد، پس زمانی را صرف بررسی علت های قبل از زرد شدن گیاه کنید زیرا هیچ چیز بدتر از کود دهی اشتباه و بیشتر نیست که موجب سوختن گیاه خواهد شد.
اگر گیاهی پژمرده می شود، ابتدا آبیاری را امتحان کنید و سپس کود دهی را انجام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news