اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 18 فروردین 1399
05 فروردین 1399 05 فروردین 1399
18:50 18:50

درباره سیستم تنفسی خود چه میدانید؟

بدن موجودات زنده جهت تهیه اکسیژن برای متابولیسنم و دفع دی اکسید کربن به دستگاه تنفسی وابسته است. این تنها بخشی از وظیفه ای است که دستگاه تنفسی بر عهده دارد. بسیاری از افراد درباره سیستم تنفسی خود آکاهی درستی ندارند. مطالب زیر به شما کمک می کنند، درباره سیستم تنفسی خود بیشتربدانید.
1. بیماری های دستگاه تنفسی در اثر صدها ویروس مختلف ایجاد می شوند
سرماخوردگی، سرفه و آنفولانزا، شایع ترین بیماری های دستگاه تنفسی هستند. براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سرما خوردگی، علت اصلی مراجعه به پزشکان است. فقط در ایالات متحده، سالانه بیش از 1 میلیارد مورد سرماخوردگی گزارش شده است.
تصور می شود که عامل اصلی سرماخوردگی، رینوویروس باشد. اما در واقع بیش از 200 ویروس می توانند باعث سرماخوردگی شوند.
2. حرکت قفسه سینه در هنگام تنفس نتیجه حرکت هوا نیست
هنگام دم، سینه به داخل کشیده و هنگام بازدم، سینه به بیرون کشیده می‌شود. اما این حرکات سینه در واقع نتیجه پر شدن هوا یا خارج شدن آن ها از ریه ها نیست.
در هنگام استنشاق، دیافراگم ورق نازکی از عضله به شکل گنبدی که قفسه سینه و شکم را جدا می کند، منقبض شده و به سمت پایین حرکت می کند و فضای موجود در حفره قفسه سینه را افزایش می دهد. در عین حال، ماهیچه های بین دنده ها منقبض می شوند تا قفسه سینه را به سمت بالا و خارج بکشند. هنگام بازدم، دقیقاً برعکس اتفاق می افتد.
3. آسم فقط به روان درمانی نیاز ندارد
علم مدرن نشان داده است که آسم یک بیماری مزمن ریه است که باعث التهاب و تنگ شدن مجاری هوایی می شود. این یک بیماری جسمی است که توسط عوامل روانشناختی تشدید می شود.
با این حال، بین دهه 1930 و 1950، مردم فکر می کردند ریشه های آسم روانی است. بنابراین، درمان آسم عمدتاً بر روانکاوی متمرکز شده است. مطابق مقاله 2005 در ژورنال Clinical Practice & Epidemiology ، درمانگران حتی تنفس آسم در کودک را به عنوان یک گریه سرکوب شده برای مادر خود تعبیر می کردند.
4. ذرات عطسه به همان سرعتی که مردم فکر می کنند، حرکت نمی کنند
در گذشته، مطالعات مدل سازی سرعت عطسه را با سرعت 112 مایل در ساعت (180 کیلومتر در ساعت) تخمین زده است .
با این حال، یک مطالعه در سال 2013 در مجله PLOS ONE نشان داد که حداکثر سرعت عطسه حتی پایین تر از این نرخ تعیین شده است. محققان با استفاده از دوربین پر سرعت و چراغهای LED ، دریافتند که شرکت کنندگان در مطالعه آنها فقط تا 10 مایل در ساعت (16 کیلومتر در ساعت) عطسه می کنند.

اخبار مرتبط

icon news

تولید دستگاه های تنفسی جدید جهت کمک به مبتلایان کرونا

 شرکت فضایی ویرجین اوربیت اعلام کرده قصد دارد تولید دستگاههای تنفسی را به دلیل شیوع ب...

هشدار درباره استفاده از سیگارهای الکترونیکی

محققان معتقد هستند که استفاده از سیگارهای الکترونیکی خطر ابتلاء به بیماری آسم را گستر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news