اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 فروردین 1399
08 فروردین 1399 08 فروردین 1399
08:21 08:21

چرا من نمی توانم احساساتم را به همسرم بروز دهم؟

 ابراز احساسات در رابطه زناشویی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. چه از نوع منفی آن و چه مثبت . در یک رابطه عاطفی باید هر کس بتواند ناراحتی و دلخوری خود را صادقانه ابراز نماید .

روش های ابراز احساسات به شریک زندگی

ابراز دادن احساسات و هیجانات هم به یکدیگر دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و در رابطه عاطفی می تواند موثر واقع شود پس در قدم اول کلمات کلیدی و کلماتی که بار عاطفی دارد را انتخاب نمایید. کلمه هایی را انتخاب نمایید که که بتوانند حالت شما را توصیف کنند مثلاً ناراحتی نگرانی افسردگی عصبانیت . در نظر بگیرید که این کلمات به تنهایی نمی‌توانند به طور کامل و دقیق احساسات شما را بیان نمایند لازم است احساسات خود را بسیط کنید تا بتوانید حال خود را واضح تر بیان نمایید.

احساسات چیست؟

انتخاب کلمه کلیدی برای بیان حالات خود به همسر یا فردی که در حال حاضر قرار است از حال شما باخبر شود بسیار مهم است مثلاً اینکه شما در حالی که از فردی ناراحت هستید بتوانید بگویید من دلخورم ، من تحت فشار هستم ، من احساس افسردگی می کنم و به هیچ کاری میل و اشتیاق ندارم ، من در مورد وضعیت شغلی خود نگران هستم ، من از عملکرد خود در شرکت نگران می باشم و می ترسم مرا اخراج کنند.

برای بیان شدت احساسات خود باید از واژه های مشخص استفاده نمایید اگر چیزی موجب شده است که  شما کمی عصبانی شوید باید بگویید من کمی عصبانی هستم و یا از کلمات مترادف مانند دلخور و رنجور استفاده نمایید و در حالتی که خیلی عصبانی شده اید باید از کلمات خشمگین ، عصبانی و خشمناک استفاده کنید.

مدت زمان درگیر شدن به آن احساس را بگویید

ممکن است شما برای یک موضوعی به مدت یک روز و یا یک هفته خوشحال ، ناراحت و یا غمگین شده باشید و بیان آنکه شما چند وقت است که دچار آن احساس شده‌اید موجب می شود فرد مورد نظر به اهمیت موضوع پی ببرد .

علت بروز احساس خود را بدانید

گاهی افراد در مشاجره و یا اتفاقی که رخ می دهد دچار ناراحتی می شوند ولی وقتی که از آنها بپرسید چرا ناراحت هستید نمی توانند علت مشخصی را بیان نمایند در این حالت فرد مقابل درک درستی از موضوع نمی کند مهم است که فرد مقابل را از احساس خود باخبر سازید لازم است که علت و زمینه بروز احساسات خود را به او بیان نمایید مثلاً به او بگویید حال من بد است به خاطر اخلاق بد تو ، من ناراحتم به خاطر آن که شب ها دیر به خانه می آیی .

واقعیت را تحریف نکنید

گاهی افراد ناراحتی خود را در پشت کلماتی چون خسته‌ام ، حوصله ندارم و یا نشان دادن خود در ظاهر به حالت خوشحال پنهان می کنند . در صورتی که از مشکلی رنج می برند پس لازم است که در این مواقع با خود صادق باشید و بتوانید واقعیت را تحریف نکنید و در مقابل احساسات نادرست مقاومت نمایید زیرا اگر همسرتان را از احساس واقعی خود دور نگه دارید به مرور ارتباط شما سرد می شود و مشکلات دیگری را به همراه می آورد زیرا در حالی که شما احساسات خود را بروز نمی دهید توقع دارید که همسرتان شما را درک کند و حمایت تان نماید .

با حالت ظاهری خود هماهنگ باشید

برای آنکه به همسر خود بفهمانید افسرده هستید نباید در هنگام بیان کلمات شروع به خندیدن نمایید زیرا  رفتار شما هم موجب تناقض در همسرتان می‌شود و نمی‌تواند حرف شما را باور کند پس زبان با بدن باید هماهنگ باشد و احساساتی که در درون شما می باشد را بروز دهد.

اخبار مرتبط

icon news

چرا انسان ها نیاز به سورپرایز شدن دارند؟

مطالعات جدید استدلال می کنند که غافلگیری، چه از نوع خوب و چه بد، برای ایجاد نشاط در ز...

به چه افرادی در ازدواج نه بگوییم؟

برخی افراد بافکر اینکه با آن‌ها ازدواج کنند تا آن فرد را نجات دهند دچار اشتباه می‌شون...

چگونه در جمع فهیم به نظر برسیم؟

برای فهیم نشان دادن در یک گروه باید شخصیتی مؤدب و شایسته داشته و علاوه بر آن دارای اط...

آیا با انجام این کارها می توانید همسر خود را شاد کنید؟

خانم‌ها به شدت نیازمند تشکر و قدردانی بوده و تمایل دارند که طرف مقابل همواره و در همه...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news