اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 خرداد 1399
07 فروردین 1399 07 فروردین 1399
12:10 12:10

تصاویری تلخ از ایتالیا/ارتش تابوت ها را منتقل می کند و گورستان ها قبر ندارد !

برگزاری مراسم پرشکوه عزاداری در ایتالیا ممنوع است و گورستان‌های شمال ایتالیا قبر ندارند.

ایتالیا گرفتن مراسم تشییع‌ جنازه را به دلیل شیوع ویروس کرونا ممنوع کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی‌بی‌سی، با اجرای قانون جدید ملی بسیاری از خانواده‌های ایتالیایی آخرین فرصت خداحافظی با عزیزانشان را در مراسم تدفین از دست می‌دهند.

در میانه بحران کرونا برگزاری مراسم پرشکوه ختم برای مردم ایتالیا ممنوع شده است/ تصویر: ژیلا دستمال‌چی- بی‌بی‌سی

 مجالس تدفین کرونا ایتالیا

"آندریا سراتو" کارگزار یک مرکز تشییع جنازه در شهر میلان ایتالیا در این باره می‌گوید: این بیماری همه‌گیر 2 بار مردم را می‌کشد. ابتدا آنها را از عزیزانشان دور کرده و در قدم بعد حق تشییع جنازه و خداحافظی را از آنها می‌گیرد.

وی افزود: خانواده‌های عزادار بسیار ناراحتند و پذیرفتن این موضوع برایشان بیش از حد سخت است. گرفتن مراسم پر شکوه عزاداری یکی از سنت‌های ایتالیایی‌های کاتولیک رومی است. کاتولیک رومی یکی از شاخه‌های اصلی مسیحیت در جهان است.

آنها چاره‌ای جز اعتماد به ما ندارند

در ایتالیا بسیاری از قربانیان "کووید-19" در فضای ایزوله شده بیمارستان‌ها و بدون خانواده و دوستانشان می‌میرند. ملاقات با بیماران به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا ممنوع شده است.

براساس اعلام مقامات بهداشت ایتالیا و جهان، ویروس کرونا پس از مرگ منتقل نمی‌شود اما احتمال باقی ماندن آن روی سطوح و لباس‌ تا ساعت‌ها وجود دارد. به همین دلیل اجساد بلافاصله پس از مرگ با کاورهای ویژه بسته‌بندی می‌شوند.

"ماسیمو مانکاستروپا" یکی دیگر از کارگزاران شرکت تدفین "سرمونا" در این باره می‌گوید: بسیاری از خانواده‌ها از ما می‌خواهند تا برای آخرین بار اجساد عزیزان خود را ببینید اما این موضوع ممنوع شده است.

از طرفی نمی‌توان اجساد را با لباس مورد علاقه آنها دفن کرد. آنها با لباس بیمارستان و کاورهای ویژه دفن خواهند شد.

در بسیای از کشورهای غربی اجساد در مراسمی ویِژه آرایش شده و با بهترین ‌لباس‌هایشان در تابوت قرار می‌گیرند. مراکز تدفین قبل از دفن‌ تابوت‌ها را در سالنی قرار داده تا صاحبان عزا با اجساد خداحافظی کنند. در این مراسم دوستان و نزدیکان با دسته‌های گل به دیدار عزاداران رفته و به آنها دلداری می‌دهند.

ماسیمو در این باره گفت: با وجود تمام ممنوعیت‌ها، هر کاری از دستمان برآید برای دلخوشی خانواده‌های عزادار انجام می‌دهیم.

در بحران کرونا مراکز تدفین بهترین‌ لباس‌های درگذشتگان را روی جنازه‌ها قرار می‌دهند/ تصویر: ژیلا دستمال‌چی- بی‌بی‌سی

مراسم تدفین کرونا

وی افزود: لباس‌هایی را که خانواده‌ها برای ما می‌آورند روی جنازه‌های می‌اندازیم. به شکلی که انگار لباس‌ها به اجساد پوشانده شده‌اند. برای مثال پیراهن را روی بالاتنه جسد و دامن یا شلوار را در بخش پائین تابوت روی جنازه می‌اندازیم.

تصویر: ما نمی‌توانیم خانواده‌های عزادار را ارام کنیم و به آنها تسلی دهیم. این موضوع ناراحت کننده است.

در این بحران بی‌سابقه، شرکت‌‌های کفن و دفن نقش خانواده‌، دوستان، آشنایان و کشیش‌ را برای خانواده‌های عزادار و جان‌باختگان بازی خواهند کرد.

آندریا می‌گوید: ما مسئولیت همه کارها را بر عهده می‌گیریم. ما عکس تابوت مورد نظر را برای خانواده‌ها می‌فرستیم، جنازه را از بیمارستان تحویل گرفته و آن را دفن می‌کنیم یا جسد را می‌سوزانیم. خانواده‌های عزادار چاره‌ای جز اعتماد به ما ندارند.

سخت‌ترین بخش کار برای آندریا به عنوان یک مامور شرکت کفن و دفن، ناتوانی در کاهش رنج عزاداران است. او دیگر نمی‌تواند همه خواسته‌های مشتریان خود را انجام دهد و در مقابل لیستی از کارهایی دارد که این روزها در مراسم تشییع ممنوع شده و قابل انجام نیستند.

او می‌گوید: دیگر نمی‌توانیم به اجساد لباس بپوشانیم، موهای آنها را شانه زده یا صورتشان را آرایش کنیم. دیگر امکان زیباتر کردن اجساد را نداریم و این موضوع بسیار ناراحت‌ کننده است.

آندریا مانند پدرش بیش از 30 سال به عنوان یک کارگزار تدفین مشغول به کار بوده است. او می‌گوید به طور معمول چیزهای کوچک برای کسانی که عزیزی از دست می‌‌دهند، اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

مراسم تشییع در ایتالیا به صورت موقت و دلیل شیوع ویروس کرونا ممنوع شده است/ عکس: GETTY IMAGES

مراسم  کرونا تدفین

به گفته او نوازش گونه اجساد با نوک انگشتان و نگه‌داشتن دست آنها در دیدار خداحافظی برای عزاداران مهم است. از طرفی آنها دوست دارند در آخرین لحظات عزیزان خود را در حالت خوبی ببینند. ناتوانی از انجام چنین کاری برای صاحبان عزا بسیار آسیب‌زا است.

در دوره شیوع ویروس کرونا مراکز تدفین اغلب مجبورند خانواده‌های عزادار را در پشت درب‌های بسته ملاقات کنند.

خانواده و دوستان نیز دست‌نوشته، یادگاری‌های خانوادگی، نقاشی و اشعار خود را به امید دفن در کنار عزیزان به مراکز تدفین منتقل می‌کنند.

این در حالیست که در میانه بحران دفن وسایل شخصی با بیماران ممنوع شده و غیر قانونی محسوب می‌شود. این اقدام جدیدترین شیوه برای مهار بیماری کروناست.

اگر کسی در خانه بمیرد به کارگزاران مراسم تدفین اجازه می‌دهند تا با عینک، دستکش و لباس محافظ وارد خانه شوند. این صحنه برای کسانی که به تازگی کسی را از دست داده‌اند بسیار ناراحت کننده است.

با این وجود بسیاری از کارگزاران کفن و دفن نیز وارد قرنطینه شده‌اند و برخی از این مراکز تعطیل هستند. نگرانی بزرگتر نبود امکانات بهداشتی کافی و مناسب برای کارگزاران و کارگرانی است که به شکل مستقیم با اجساد در ارتباط هستند. بسیاری از آنها دستکش، ماسک و لباس محافظ مناسب ندارند.

کشته‌گان ویروس کرونا صنعت تدفین در ایتالیا را تحت تاثیر قرار داده است/ عکس: GETTY IMAGES

مراسم ندفین ایتالیا کرونا

آندریا می‌گوید: فقط برای یک هفته دیگر ماسک و تجهیزات کافی داریم. اما زمانی که تجهیزاتمان تمام شود دیگر هیچ کاری از ما بر نمی‌آید. این در حالیست که ما یکی از بزرگترین مراکز ندفین ایتالیا هستیم . وی در ادامه افزود: نمی‌دانم شرکتهای همکار ما در این زمینه چه می‌کنند و چه سرنوشتی خواهند داشت.

یک قانون اضطراری ملی در حال حاضر خدمات تدفین در ایتالیا را برای کاهش شیوع کرونا ممنوع کرده است.  این موضوع برای کشوری که دارای ارزش‌های قدرتمند کاتولیک رومی (رمی) است، بی‌سابقه است.

اندریا در این باره گفت:  در حال حاضر تنها یک یا دو نفر اجازه حضور در مراسم تدفین را دارند. کسی در این مراسم حاضر نمی‌شود زیرا همگان در قرنطینه هستند.

ماسیمو می‌گوید: یک یا دو نفر می‌توانند در این مراسم حاضر شوند. هیچ کس حرفی نمی‌زند و همه چیز در سکوت برگزار خواهد شد.

با این وجود او هر زمان که بتوانند به سمت کلیسا می‌راند و صندوق خودروی را باز کرده و از کشیش می‌خواهد برای افراد جان باخته دعا کند.

کشوری غرق تابوت

صنعت دفن ایتالیا با بحران روبه‌روست و تعداد جان‌باختگان این کشور همچنان افزایش می‌یابد. در ایتالیا حدود 7000 نفر توسط ویروس کشته شده‌اند و این آمار تاکنون بیش از هر کشور دیگری برآورد شده است.

اندریا می‌گوید: تقریبا در خارج از شرکت دفن و کفن سرمونا  مردم صف می‌کشند. این روزها این شرکت تدفین هیچ فرقی با سوپر مارکت ندارد.

از طرفی سردخانه‌های بیمارستان‌های شمال ایتالیا جایی برای اجساد ندارند.

ارتش برای انتقال تابوت وارد عمل شده و اجساد را برای دفن به شهرهای مجاور منتقل می‌کند/ عکس: رویترز

ایتالیا کرونا تدفین

بسیاری از بخش‌های بیمارستانی شبیه انباری از اجساد شده است.

تابوت‌ها در کلیساها جمع می‌شوند. در شهر "برگامو" ایتالیا که تعداد مبتلایان و جان‌باختگان ویروس بسیار بالاست، ارتش وارد عمل شده و تابوت‌ها را جمع می‌کند زیرا قبرستان‌های این منطقه دیگر جایی برای دفن اجساد ندارند.

در یکی از شب‌های هفته گذشته مردم این منطقه در سکوت کامیون های نظامی ارتش را حین حمل بیش از 70 تابوت تماشا کردند.

هر کدام از مردم این منطقه در حال تماشای تابوت یکی از دوستان، آشنایان یا همسایگان خود بودند که برای تدفین به شهرهای مجاور حمل می‌شدند. این صحنه پس از شروع  کرونا در ایتالیا یکی از ترسناک‌ترین صحنه‌های این بیماری به شمار می‌آید.

/عصر ایران

اخبار مرتبط

icon news

دورکاری‌ تمام شد؛ به محل کار برگردید

با پایان دورکاری در بیشتر ادارات، کارمندان باید به سرکار خود برگردند که در این بین نگ...

کرونا در ۳ استان ایران اوج گرفت!

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: فرضیه عدم انتقال کرونا در مناطق گرمسیری رد شده...

شناسایی ۲۸۱۹ بیمار کرونایی جدید/ ۸ استان در وضعیت هشدار قرار دارند

 دکتر حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: ۲۸۱۹ مورد جدید کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته د...

آمار خوش کرونایی از تهران؛ ۸۸ درصد مبتلایان بهبود یافتند

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران گفت: در سایه همت سفیدپوشان عرصه سلا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news