اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 فروردین 1399
07 فروردین 1399 07 فروردین 1399
15:00 15:00

نکات تغذیه ای مهم برای مقابله با کرونا/ اگر تب داشتید این ماده غذایی را نخورید

دکتر مسعود خورشیدی، متخصص تغذیه و عضو مرکز تحقیقات کبد و گوارش دانشگاه شهید بهشتی گفت: اولین ماده‌ای که برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است، ویتامین C است.

متخصص تغذیه: اگر تب دارید لبنیات نخورید

به گزارش سلام نو، یک متخصص تغذیه خواب کافی در شب را عاملی برای تقویت سیستم ایمنی بدن دانست و میزان لازم ویتامین هایی مانند c و d برای تقویت سیستم ایمنی بدن را تشریح کرد.

دکتر مسعود خورشیدی، متخصص تغذیه و عضو مرکز تحقیقات کبد و گوارش دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به نرخ مرگ و میر ویروس کرونا در دنیا گفت: ویروس کرونا بیماری است که این روزها تبدیل به یک معضل جهانی شده است؛ در اولین قدم باید بدانیم که مرگ و میر در بین جوانان چیزی حدود ۰.۲ درصد است؛ یعنی در هر هزار نفر، ۲ نفر؛ بنابراین مهمترین نکته برای افراد جوان این است که خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند. علاوه بر این لازم است از سالمندان و افراد پیر که در خانواده‌ها هستند مراقبت کنیم؛ به خصوص اگر دارای مشکل زمینه‌ای نیز باشند.

وی ویتامین C را یکی از مواد مهم در بهبود سیستم ایمنی بدن دانست و خاطرنشان کرد: اولین ماده‌ای که برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است، ویتامین C است؛ البته استفاده بیش از حد از این ماده اصلا توصیه نمی‌شود؛ در رژیم غذایی گفته می‌شود که مقدار ویتامین C لازم در هر روز یک عدد پرتقال است که چیزی حدود ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین دارد و برای افراد بالغ کافی است. دقت داشته باشید که استفاده بیش از حد از قرص‌های جوشان برای افرادی که دارای سنگ کلیه هستند، خطرناک است.

این متخصص تغذیه به لزوم استفاده از سبزیجات اشاره و تصریح کرد: ویتامین A نقش قابل‌توجهی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد؛ منابعی که این ویتامین را دارند، کاروتن‌هایی هستند که در سبزیجاتی مثل هویج وجود دارد؛ اگر در هر روز بتوانیم یک بشقاب سبزیجات رنگی از جمله هویج استفاده کنیم بسیار مناسب است. توصیه جهانی این است که همه افراد در یک روز باید ۵ واحد میوه و سبزیجات استفاده کنند.

وی افزود: ویتامین D یکی از موادی است که فقر آن در بین جمعیت کشور ما به اثبات رسیده است؛ چیزی حدود ۸۰ درصد از مردم ما کمبود ویتامین D دارند و شاید خودشان هم از این ماجرا بی‌خبر باشند؛ توصیه پزشکان به همه بزرگسالان این است که در ماه یک عدد قرص ویتامین D پنجاه هزار واحدی استفاده کنند و افراد سالمند بالای ۶۵ سال نیز در هر دو هفته یک عدد از این قرص بخورند؛ بدون شک ویتامین D در بهبود سیستم ایمنی بدن موثر است و در این روزها بیشتر هم باید جدی گرفته شود.

خورشیدی متذکر شد: برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید مصرف مایعات خود را بالا ببریم؛ یکی از مشکلاتی که در بین هم‌وطنان ما وجود دارد مصرف پایین مایعات و به ویژه آب است که باید اصلاح شود و به میزان لازم آب نوشید.

این متخصص تغذیه به خوابیدن و اصول صحیح آن تاکید کرد: موضوع مهم بعدی خوابیدن است که از غذا خوردن نیز اهمیت بسیار بیشتری دارد؛ خواب صحیح یکی از عواملی است که نقش زیادی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد؛ دقت کنید که خواب باکیفیت زمانی صورت می‌گیرد که در شب باشد؛ یعنی زمانی که خورشید حضور ندارد. به صورت کلی اگر در هر شبانه‌روز ۸ ساعت خواب مفید داشته باشیم مناسب است.

خورشیدی تاکید کرد: متاسفانه در ایام عید به واسطه تعطیلی، شب‌زنده‌داری و بیدار ماندن تا پاسی از شب اتفاق می‌افتد؛ این کار نادرست است و باعث لطمه‌زدن به خواب می‌شود. همان‌طور که اشاره شد خوابیدن صحیح زمانی است که در شب باشد. بهتر است که افراد صبح اول وقت از خواب بلند شوند و وعده مهم صبحانه را به موقع بخورند. این وعده تاثیرگذاری زیادی در سیستم گوارش بدن دارد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود تناقض برای استفاده یا عدم استفاده از لبنیات تاکید کرد: موضوع بعدی استفاده از لبنیات است؛ در بعضی از ماست‌ها ویتامین D به صورت غنی‌شده وجود دارد که خوب است در سبد غذایی قرار بگیرد. البته توصیه می‌شود در صورتی که تب داشتیم از خوردن لبنیات و مکمل‌های پروبیوتیک خودداری شود چرا که روند تب و بیماری را بدتر می‌کنند.

خورشیدی تصریح کرد: در کنار ویتامین‌ها و موادی که گفته شد، مواد غذایی دیگری نیز هستند که فعالیت ضد میکروبی داشته و باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها می‌شوند. کلم، شلغم، سیر، پیاز، زیتون و ... از جمله این مواد هستند که نقش سم‌زدایی داشته و به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

وی توصیه‌هایی برای مدیریت وزن در روزهای تعطیلی نوروز داشت: به صورت کلی یک سری توصیه‌هایی وجود دارد که برای همه افراد مفید است؛ توصیه جهانی این است که هر روز ۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی متوسط نظیر فعالیت‌های کششی، پیاده‌روی آرام در منزل و ... داشته باشیم؛ نکته مهم انین است که وزن خود را چک کنیم چرا که افزایش وزن ناگهانی رخ نمی‌دهد بلکه آرام آرام به وجود می‌آید. در همین راستا لازم است که به صورت هفتگی خودمان را وزن کرده و آن عدد را با وزن هفته قبل مقایسه کنیم؛ اگر طی یک هفته افزایش وزنی بیش از نیم کیلوگرم داشته باشیم باید در خوردن و فعالیت بدنی خود تجدیدنظر کنیم.

/تسنیم

اخبار مرتبط

icon news

بی هوش شدن بیمار مشکوک به کرونا در اهواز! + فیلم

یک فرد مشکوک به ویروس کرونا در اهواز به صورت بیهوش روی زمین افتاد.

دفن بیماران کرونایی در بهشت زهرای تهران + فیلم

تدفین دردناک بیماران کرونایی در بهشت زهرای تهران را در ویدئوی زیر مشاهده کنید.

کرونا چنین بلایی بر سر ریه ها می آورد+عکس

روزنامه memleket ترکیه  عکسی را منتشر کرده و در توضیح آن نوشته: این مرجان یا سیمان نی...

چگونه فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم تا کرونا نگیریم؟+فیلم

در این روزها که ویروس کرونا در همه جا شیوع پیدا کرده لازم است تا نگاهی علمی به ضرورت ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news