اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 خرداد 1399
08 فروردین 1399 08 فروردین 1399
19:45 19:45

بارش باران در 24 استان کشور/احتمال سیل در کدام استان ها بیشتر است؟

براساس اخطاریه سازمان هواشناسی ۲۴ استان کشور از عصرامروز تا روز سه شنبه آینده درگیر بارش باران خواهند بود.

احتمال وقوع سیل در تعدادی از استان های کشور

به گزارش سلام نو، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران گفت: ۲۴ استان کشور از عصر امروز - جمعه - شاهد بارندگی هستند که در تعدادی از آنها احتمال وقوع سیل بیشتر است.

سیف الله آقابیگی روز جمعه افزود: براساس اخطاریه سازمان هواشناسی که روز گذشته (پنج شنبه) صادر شد در مجموع ۲۴ استان کشور از عصرامروز تا روز سه شنبه آینده درگیر بارش هایی خواهند شد که در برخی از این استان ها میزان بارش بیش از پیش بینی ها خواهد بود.

وی ادامه داد: بر این اساس صبح امروز جلسه ستاد سیلاب وزارت نیرو با حضور همه مدیران بخش آب و فاضلاب، برق، نیروگاه ها بر گزار و ارزیابی کاملی از همه مناطق و استان های درگیر بارش صورت گرفت.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران همچنین گفت: اقدامات زیادی برای روبرو شدن با بارش ها علاوه بر اقدمات و تدابیر قبلی در دستور کار قرار گرفته و برای مسوولان استان ها ارسال شد.

آقابیگی استمرار رهاسازی هدفمند و برنامه ریزی شده سدها برای روبرو شدن با سیلاب های جدید را یکی از اقدامات انجام شده برشمرد.

وی تداوم لایروبی رودخانه ها که تاکنون یک هزار و ۷۸۰ گیلومتر انجام شده را از دیگر اقدامات برای روبرو شدن با بارش های جدید دانست.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران ادامه داد: کار ساماندهی رودخانه ها برای یکصد کیلومتر از رودخانه های اولویت دار در حال انجام است تا بتوانند سیلاب های احتمالی را به راحتی عبور دهند.

آقابیگی با بیان اینکه ۲۴ استان درگیر بارش هاکه از امروز آغاز می شود تعدادی شاهد بارش های بیشتری خواهند بود گفت: مناطق شمالی استان هرمزگان بارش بیشتری را دریافت خواهد کرد.

وی ادامه داد: استان هرمزگان به دلیل بارش ها و سیلاب قبلی دارای درصد بالاتر رطوبت است که احتمال وقوع سیل در این استان را بیشتر خواهد کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران تصریح کرد: بر این اساس برنامه رها سازی هدفمند سد های این استان که در بارش قبل پر شده بودند در دستورکار قرار گرفته است.

آقابیگی افزود: استان کرمان نیز به دلیل بارش بیشتر با سیلاب روبرو خواهد شد علاوه بر آن استان های  کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، جنوب فارس، خوزستان به خصوص مناطق شمالی شاهد بارش های بیشتر خواهند بود.

وی ادامه داد: مناطق مرکزی استان سیستان و بلوچستان بارش های قابل توجهی دریافت خواهد کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: استان های کرمانشاه. ایلام در غرب و شمال عربی، خراسان های شمالی، جنوبی و  رضوی مشمول این بارش ها خواهند شد.

آقابیگی بر ضرورت هماهنگی همه دستگاه های اجرایی استان های ذکر شده برای مقابله بهتر با شرایط بارانی تاکید کرد.

وی همچنین بر همکاری مردم برای پرهیز از تردد در مسیر رودخانه ها و مسیرهای سیل خیز تاکید کرد.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

پیش‌بینی وضعیت آب و هوا در عید فطر

فریبا گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی گفت: بارش باران در اغلب استانها در 2 روز آینده ...

پیش بینی هوای کشور در 3 روز آینده

صادق ضیائیان کارشناس سازمان هواشناسی، از وزش باد شدید در برخی مناطق کشور خبر داد و گف...

اسامی استان‌هایی که بارش باران و کاهش دما دارند

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی اعلام کرد: از فردا -۲۸ اردیبهشت- شاهد با...

سامانه بارشی جدید در راه ایران/ کدام مناطق بارانی می شود؟

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی جدید به کشور در شنبه هفته آینده خبر داد و اعلام ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news