اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
09 فروردین 1399 09 فروردین 1399
18:45 18:45

وضعیت تورم در سال جاری از زبان وزیر اقتصاد

دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ادامه روند کاهش تورم از اخبار امیدبخش قابل تحقق در سال جاری عنوان کرد.

پیش بینی وزیر اقتصاد از وضعیت تورم در سال ۹۹

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اطلاعات مربوط به متغیرهای کلان اقتصادی نشان می‌دهند وضعیت کشور رو به بهبود است؛ ولی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم.

به گزارش سلام نو به نقل از وزارت امور اقتصاد و دارایی، فرهاد دژپسند در خصوص تعریف شرایط مطلوب گفت: نقطه مطلوب نقاطی است که در سیاست‌های کلی و برنامه ششم به تصویر کشیده شده است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه، ما باید سالانه از ۶۰ میلیارد دلار منابع مالی خارجی استفاده می‌کردیم و نیز بالغ بر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور انجام می‌دادیم که به دلیل اعمال انواع و اقسام محدودیت‌ها در ورود منابع، نمی‌توان این ارقام را در ظرف زمانی معین شده محقق نمود، به همین دلیل با نقطه مطلوب فاصله داریم.

دژپسند تصریح کرد: در این شرایط و با وجود تحمیل این همه مضایق، صادرات غیرنفتی روند خوبی را داشت که در خور تقدیر است.

وی همچنین با تقدیر از صادرکنندگان گفت: صادرکنندگان کشور محدودیت‌های زیادی را در نوردند تا به نقطه هدف تعیین شده دست یابند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال گذشته شرایط متلاطمی در حوزه بازار ارز و طلا داشتیم تاکید کرد: با سیاست‌هایی که اتخاذ شد، از آن تلاطم‌ها عبور کردیم و امروز یک روند پایداری را در بازار ارز، سکه و طلا می‌بینیم.

دژپسند در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: زمانی که بالغ بر ۸۵ درصد واردات ما را کالای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه تشکیل می‌دهد، وقتی نرخ ارز به طور مثال ۳ برابر می‌شود هزینه تأمین این کالاها و مواد اولیه نیز برای بخش تولید به همان اندازه بالا می‌رود و در نتیجه با افزایش هزینه تولید، قیمت تمام شده هم بالاتر می‌رود.

وی افزود: از تیرماه سال گذشته، با تغییر روند تورم خرده فروشی، این روند فزاینده تبدیل به روند کاهنده شد و پیش بینی‌های ما این است که تا پایان سال این روند ادامه پیدا کند و شتاب تورم گرفته شود.

وزیر اقتصاد در پایان این گفتگو، ادامه روند کاهش تورم، مثبت بودن رشد اقتصاد غیر نفتی و برداشتن گامی بزرگ در واگذاری شرکت‌های دولتی با تغییر روش واگذاری را به عنوان اخبار امیدبخش قابل تحقق در سال جاری عنوان کرد.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

آیا دولت قادر به کنترل بازار ارز است؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: صادرات غیرنفتی ۴۱ میلیارد دلار امسال محقق خواهد شد و ...

اگر نمایندگان ادعای معجزه دارند چنین خبری نیست/با احتکار در بازار مسکن مواجه هستیم

بغزیان با اشاره به این که ما در ایران از یک سو با تورم قوانین و از سوی دیگر با به روز...

علت آزادسازی سهام عدالت از زبان وزیر اقتصاد

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد گفت: واگذاری‌‎ه سهام عدالت برای تأمین کسری بودجه دولت نیست،...

آیا حذف ۴ صفر از پول ملی تورم زاست؟

یثم رادپور، کارشناس اقتصادی گفت: حذف چهار صفر از پول ملی تغییری در ارزش پول و کالا ای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news