اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
09 فروردین 1399 09 فروردین 1399
23:25 23:25

نیمی از جهان در قرنطینه زندگی می کند!

نیمی از جمعیت سه میلیارد نفری در جهان هم اکنون برای مقابله با ویروس کرونا در شرایط قرنطینه زندگی می کنند.

بزرگترین قرنطینه تاریخ با نیمی از جمعیت جهان

به گزارش سلام نو، همزمان با شیوع سریع ویروس کرونا در سراسر جهان که تاکنون به ابتلای بیش از ۶۰۰ هزار نفر و فوت بیش از ۲۸ هزار نفر در کشورهای مختلف منجر شده است، برآوردها نشان می دهد که حدود نصف ساکنان کره زمین که جمعیتی حدود ۳ میلیارد تن را تشکیل می دهند هم اکنون برای مقابله با کوید ۱۹ در قرنطینه خانگی بسر می برند.

روند شیوع کرونا همچنان فزاینده و بی رحمانه است و تقریبا در همه کشورهای جهان به ویژه در کشورهای غربی و در این میان در آمریکا و ایتالیا با شدت می تازد.

کرونا تاکنون در شبه جزیره ایتالیا بیش از ۹ هزار تن  را به کام مرگ کشانده و در آماری کم سابقه تنها در ۲۴ ساعت گذشته حدود یک هزار ایتالیایی جان باختند تا این گونه بالاترین آمار مرگ و میر روزانه در پی شیوع کرونا در یک کشور ثبت شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرعت شیوع ویروس کرونا در ایتالیا کند شده و اکنون امیدها برای مفید واقع شدن قرنطینه و اقدامات سختگیرانه ای که از دو هفته قبل در این کشور آغاز شده افزایش یافته است، هرچند باید درنظر داشت که همه گیری کرونا هنوز در ایتالیا به اوج خود نرسیده است.

**آمریکا از ایتالیا و چین پیشی گرفت

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کرده تا بدین ترتیب این کشور با پیشی گرفتن از ایتالیا و چین در تعداد مبتلایان به کرونا در رتبه نخست کشورهای مبتلای به این ویروس قرار بگیرد.

وضعیت بحرانی آمریکا همچنین «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور را وادار کرد که با صدور دستوری، شرکت خودروسازی «جنرال موتورز» را به تولید دستگاه های تنفس مصنوعی برای مبتلایان به کرونا که هر روز بر تعداد آنان افزوده می شود، ملزم کند.

**کمبود تجهیزات حفاظت از تیم های پزشکی

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که کمبود شدید تجهیزات پیشگیری و بهداشتی برای محافظت از نفرات تیم های درمانی و پزشکی در سطح جهان به «خطری قریب الوقوع» در روند مبارزه با کوید ۱۹ تبدیل شده است.

دولت فرانسه طرح قرنطینه خانگی شهروندان فرانسوی مبتلا به کرونا را به مدت دو هفته دیگر یعنی از روز سه شنبه پیش رو تا تاریخ ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) تمدید کرد.

«ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه  نسبت به رسیدن فرانسه به «پیک بالای» کرونا که دراین کشور همچنان می تازد، هشدار داد و تاکید کرد که همگی «باید ایستادگی کنیم».

در انگلستان هم «بوریس جانسون» نخست وزیر این کشور که خود به ویروس کرونا مبتلا شده است، تاکید کرد که بریتانیا برای سرازیر شدن موج بزرگی از مبتلایان به بیمارستان ها خود را آماده می کند.

اما در روسیه دیگر کشور قدرتمند جهان تاکنون اقدامی برای قرنطینه عمومی در این کشور انجام نداده است.

مقامات روس البته دستور تعطیلی رستوران ها و مراکز خرید را صادر کرده و امیدوارند شهروندان بدون اجبار در قرنطینه خانگی بمانند.

ایرلند هم دیگر کشور اروپایی است که از روز شنبه تا تاریخ ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) دستور قرنطینه خانگی را برای شهروندان خود صادر کرده است.

اما خلوت کردن شهرها و قرنطینه کردن مردم در خانه ها در همه جای دنیا  کار آسانی نیست، برای نمونه در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی، نیروهای پلیس برای متفرق کردن مردمی که در یک فروشگاه بزرگ تجمع کرده بودند به زور متوسل شده و از باتوم استفاده کردند.

**مشیت الهی

خبرگزاری فرانسه همچنین مدعی شد که در کشورهای اسلامی در بسیاری از مواقع وادار کردن مردم برای نرفتن به مساجد بسیار سخت است و در کشورهایی مانند پاکستان و اندونزی تعداد افراد حاضر در نمازهای جمعه همچنان زیاد است.

این خبرگزاری به نقل از شخصی که او را «الطاف خان» یک شهروند پاکستانی خوانده، آورده است که «ما به ویروس کرونا ایمان نداریم، بلکه ما به خدا ایمان داریم، هرآنچه رخ دهد مشیت الهی است».

**شرایط متفاوت کشورها در مقابله با کرونا

در آفریقا شرایط متفاوت است، در قاره سیاه میزان مبتلایان به کرونا تاکنون بسیار کمتر از دیگر نقاط جهان است.

در کشورهای قاره آفریقا تاکنون بیش از ۳ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و بیش از ۹۰ نفر هم جان خود را از دست داده اند، با این حال «ماچیدسو ریبکا مویتی» یک مسئول منطقه ای سازمان جهان بهداشتی نسبت به «شیوع دراماتیک» کرونا در این قاره هشدار داده اند.

از سوی دیگر سازمان صلیب سرخ جهانی قرنطینه خانگی را دارای آثار روحی و روانی منفی برای افراد دانست و اعلام کرد که این موضوع می تواند به افزایش فشارهای به ویژه روحی و نگرانی ها منجر شود.

یک مسئول در صلیب سرخ گفت که شرایط پیش آمده پس از شیوع کرونا درمناطق درگیر منازعات بسیار ترسناک است.

وی افزود: بسیار ترسناک است که انسان ها دیگر نمی توانند مانند گذشته با یکدیگر درارتباط و تماس مستقیم باشند.

«فابیو بورالی» ۶۵ ساله و متخصص ایتالیایی قلب و عروق  از ۸ روز قبل در بخش مراقبت های ویژه  بیمارستان "پولیسینکو اومبرتو ۱" در شهر رم پایتخت ایتالیا در قرنطینه بسر می برد.
وی درباره گذران در قرنطینه در بیمارستان تاکید کرد: سخت ترین ایام زندگیم را سپری کرده ام، نمی توانم بخوابم و نگرانی، اتاقم را فرا می گیرد. در طول روز پزشکان و کارکنان تیم مراقبت از آنجا می گذرند و وعده های غذایی را توزیع می کنند اما در شب کابوس ها فرا می رسند و شبح مرگ را می بینید.

**مبالغ هنگفت

رویارویی با یک فاجعه دیگر در عرصه اقتصاد، همه جامعه جهانی تلاش می کند مبالغ هنگفتی را برای حمایت از اقتصاد تامین کنند در زمانی که برخی دولت های اروپایی به کندی در وظایف متهم هستند.

کشورهای عضو گروه ۲۰ هم در نشست سران خود که به صورت ویدئوکنفرانس به میزبانی عربستان برگزار شد، تصمیم گرفتند تا ۵ هزار میلیارد دلار را برای حمایت از اقتصاد جهانی درنظر بگیرند و آمریکا نیز طرحی به ارزش ۲ هزار میلیارد دلار را برای نجات اقتصاد در حال فروپاشی خود در نظر گرفته است.

اروپا تصمیم گرفت ظرف دو هفته "اقدامات سختگیرانه ای" را انجام دهد اما این تصمیم ایتالیا و اسپانیا را ناامید و خشمگین کرد، دو کشوری که در «قاره پیر» بیشترین ضرر را کرده اند.

«امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه روز شنبه در مصاحبه  با رسانه های ایتالیایی تاکید کرد که از این بحران بدون همبستگی قدرتمندانه همه کشورهای اروپایی با یکدیگر در دو زمینه بهداشتی و مالی عبور نخواهیم کرد.

وی همچنین خواستار اعطای وام های مشترک به همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد اما آلمان با این پیشنهاد مخالفت کرد.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

رئیس‌جمهور اروگوئه در قرنطینه

لوئیس آلبرتو لاکایا پو، رئیس‌جمهوری اوروگوئه پس از حضور در نشستی با حضور یکی از افراد...

قرنطینه کامل نجف اشرف

  در راستای اقدامات به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا استان نجف عراق قرنطینه کامل ش...

آبه به قرنطینه می‌رود

دولت ژاپن اعلام کرد آبه شینزو، نخست وزیر این کشور بعد از بازگشت از نشست سران گروه هفت...

نقاط مختلف جهان در آرامش و سکوت زیر سایه کرونا/سری دوم تصاویر

شیوع و گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان منجر به تعطیلی اماکن مختلف و به دنبال آن خلوتی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news