اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
11 فروردین 1399 11 فروردین 1399
22:32 22:32

بانک ها از مراکز پرخطر ابتلا به کرونا هستند

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران،اعلام کرد که بانک ها از جمله کانون های پرخطر ابتلا و انتشار ویروس کرونا به شمار می آیند.

بانک ها از کانون های پرخطر ابتلا به کرونا

به گزارش سلام نو، علیرضا زالی، در جلسه‌ای با حضور جمعی از مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک‌های کشور برگزار شد، به بیان پیشنهادها و توصیه‌هایی برای کاهش گسترش ویروس کرونا در فضای بانک‌ها پرداخت.

وی با اشاره به اهمیت بانک‌ها به عنوان کانون‌های پرخطر انتقال ویروس خواستار افزایش خدمات الکترونیکی به منظور کاهش حضور مراجعه فیزیکی به بانک‌ها شد.

زالی همچنین با اشاره به ضرورت تأمین وسایل حفاظتی در بانک‌ها با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مورد مشاوره از سوی ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران برای تشخیص اصالت و کیفیت این تجهیزات برای بانک‌ها اعلام آمادگی کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، همچنین بر ضرورت آموزش نکات بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا به کارکنان بانک تاکید کرد.

زالی همچنین در ادامه ایجاد شرایط تهویه مناسب از طریق باز گذاشتن درها و پنجره‌های بانک‌ها و تمهیدات لازم برای ضدعفونی کردن لباس و وسایل مراجعان در بدو ورود را ضروری عنوان کرد.

وی، حفظ فاصله حداقل ۱.۵ متری مشتریان با کارکنان بانک، به حداقل رساندن زمان استقرار مشتریان در بانک‌ها و محدود کردن تعداد کارمندان در فضای بانک‌ها را تا حد امکان خواستار شد.

ایجاد ساز و کاری در ساعت کاری بانک‌ها برای به حداقل رساندن صرف غذا در بانک توسط پرسنل، آموزش مسائل بهداشتی به نیروهای خدماتی به ویژه در آبدارخانه‌ها، ممنوعیت آوردن وسایل اضافی توسط کارکنان و حذف خودکار مشترک در پیشخوان‌ها از دیگر نکات توصیه شده توسط زالی بود.

وی همچنین بر ضرورت ضدعفونی کردن سطوح بانک از جمله زمین، پیشخوان‌ها، کانترهای دریافت شماره و درهای ورود و خروج بعد از پایان ساعت کاری بانک‌ها تاکید کرد.

زالی در ادامه خواستار ممانعت از حضور کارکنان بانک‌ها با حداقل علائم سرماخوردگی، تب، سرفه، تنگی نفس، سر درد، علائم گوارشی، قرمزی چشم و کاهش بویایی در بانک‌ها شد.

وی همچنین افزود: به کارمندانی که فردی از اعضای خانواده شأن به کرونا مبتلا شده و یا فوت کرده است باید دو هفته در خانه بمانند، همچنین باید حضور کارکنان بالای ۵۰ سال، زنان باردار و سرپرست خانواده، افراد مبتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، تنفسی و کسانی که سابقه سرطان و یا پیوند عضو دارند و یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند به عنوان افراد آسیب پذیر در بانک به حداقل برسد.

زالی در ادامه خواستار استفاده از ظرفیت بانک‌ها برای آموزش همگانی نکات بهداشتی شد و گفت: علاوه بر اینها باید استفاده از پول نقد را در بانک‌ها به حداقل رساند و در موارد ضروری نیز از کاورهای پلاستیکی برای ارائه پول نقد استفاده کرد.

وی همچنین خواستار تسریع توزیع دستگاه‌های کارتخوان به اصنافی همچون نانوایی‌ها که در حال حاضر فعالیت آنها ضروری است، شد.

زالی با بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی استان تهران، کنترل اپیدمی تحت تأثیر دو عامل مداخلات مدیریتی و رفتار مردم است، گفت: در حال حاضر کلان شهر تهران از نظر شیوع، میزان ابتلاء، میزان بیماران بستری و مراجعات بیمارستانی یکی از کانون‌های کوویید ۱۹ در کشور است.

وی، تراکم جمعیت، چگالی بالای حضور، جمعیت شناور و همچنین فرهنگ مردم را از جمله عوامل شیوع بیماری در کلان شهر تهران عنوان کرد و افزود: طبق آخرین نظرسنجی ستاد ۵۱ درصد مردم تهران فکر می‌کنند به کرونا مبتلا نمی‌شوند و ۴۰ درصد نیز اعتقادی به لزوم ماندن در منزل ندارند و با توجه به گذشت حدود ۴۰ روز از آغاز شیوع بیماری، این آمارها نگران کننده است.

زالی با اشاره به اینکه بانک‌ها از کانون‌های شغلی پر مخاطره از نظر ابتلاء به کرونا محسوب می‌شوند، یادآور شد: با توجه به اینکه تعدادی از پرسنل بانک‌های کشور به علت کرونا در راه خدمت شهید شدند، باید نسبت به حفاظت از نیروهای بانکی و همچنین مشتریان توجه ویژه داشت.

/مهر

اخبار مرتبط

icon news

روش جلوگیری از ابتلا به کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی+ فیلم

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران در مصاحبه با اخبار شبکه تهران گ...

وضعیت کرونا در کرمانشاه/ شهرستان سفید نداریم!

ابراهیم شکیبا، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: وضعیت کرونا در چه...

با این روش کرونا را به ‌راحتی در خانه درمان کنید

یعقوبی متخصص عفونی گفت: مصرف مایعات گرم فراوان مهمترین درمان برای کرونا است.

انتقال کرونا از حیوان به انسان در هلند ثبت شد

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از نخستین مورد انتقال کرونا از حیوان به انسان در میان کارگر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news