اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
12 فروردین 1399 12 فروردین 1399
11:09 11:09

بحران قبر در عراق!

تعدد جان باختگان کرونا در عراق باعث شده تا دفن مرده ها در این کشور به دلیل کمبود قبر به یک بحران تبدیل شود.

بحران کرونا در عراق با مشکل یافتن قبر روبه رو شده است.

به گزارش عصرایران ، " آرزوی عراقی ها در زمانه کرونا: دفن مرده ها" عنوان گزارش خبرگزاری فرانسه درباره مشکل یافتن

مکانی برای دفن جنازه کرونایی ها در عراق است.

دست یافتن به قبر برای "سعد مالک" که پدرش یک هفته قبل به دلیل کرونا درگذشت به یک آرزو تبدیل شده است. قبرستان های رسمی و ساکنان مناطق با دفن کرونایی ها مخالفت می کنند زیرا آنها فکر می کنند این جنازه ها منبعی برای گسترش بیماری هستند. به همین دلیل جنازه ها در سردخانه ها تل انبار شده اند.

شرح عکس: ضدعفونی کردن یک بیمارستان نجف - خبرگزاری فرانسه

مشکل قبر در بحران کرونای عراق

مالک و دوستش "سالم الشمری" چند روز قبل، قرنطینه را ترک کردند زیرا آنها با فرد متوفی در ارتباط بودند. از آن زمان تاکنون تلاش های آنان برای یافتن یک حفره برای دفن جنازه، شکست خورده است.

مالک با ناراحتی  و غمگینی از دست دادن پدر به خبرگزاری فرانسه می گوید: برای پدرم نه توانستیم مجلس عزا بگیریم و نه می توانیم جنازه را دفن کنیم با اینکه بیش از یک هفته درگذشت او می گذرد.

او ادامه می دهد: آیا قابل قبول است که عراق به این بزرگی چند متر برای دفن گروه کوچکی از جنازه ها ندارد.

به گفته وزارت بهداشت عراق، ویروس کرونا تاکنون منجر به مرگ 42 عراقی و بیماری بیش از 500 نفر شده است اما این ارقام می تواند کمتر از آمار مبتلایان واقعی باشد چرا که از جمعیت 40 میلیون نفری عراق، تنها حدود 2 هزار نفر مورد بررسی  و آزمایش کرونا قرار گرفته اند.

مخالفت با دفن جنازه کرونایی ها از سوی عشایر عراقی صورت می گیرد که معمولا حرف آخر را می زنند. در عراق، عادت ها و سنت ها بر حاکمیت قانون غلبه دارند.

به عنوان مثال، یکی از عشایر بزرگ در شمال شرق بغداد، مانع از فعالیت گروه ارسالی وزارت بهداشت برای دفن 4 جنازه در قبرستان اختصاص یافته از سوی دولت برای قربانیان کرونا شد.

وقتی این گروه وزارت بهداشت تصمیم گرفت جنازه ها را در منطقه نهروان در جنوب شرق بغداد دفن کند دهها نفر از ساکنان این منطقه تظاهرات کردند و این باعث شد جنازه ها به سردخانه بیمارستان ها بازگردانده شوند.

الشمری به خبرگزاری فرانسه گفت: خودروهای افراد مسلح که گفته بودند از عشیره هستند ما را تهدید کردند و به ما گفتند اگر اینجا دفن کنید ماشین تان را آتش می زنیم. خودروهای پلیس هم با ما بودند.

یکی از افرادی که با دفن جنازه کرونایی ها در قبرستان نزدیک محل زندگی اش مخالف است گفت: برای کودکان و خانواده های خود می ترسیم ... تصمیم گرفتیم از هر گونه دفن کرونایی ها در مناطق خود جلوگیری کنیم.


شرح عکس: شهربازی نجف خالی از شهروندان به دلیل قرنطینه و خطر کرونا- خبرگزاری فرانسه

مشکل قبر در بحران کرونای عراق

با وجود تاکیدات جعفر علاوی وزیر بهداشت درباره اینکه همه چیز روبه راه است اما ادامه مخالفت ها باعث شده وزیر در تلاش برای تسهیل تدفین این جنازه ها با مراجع دینی تماس بگیرد.

مشکل دفن جنازه تعدادی از استان ها را در بر گرفته است. از جمله شهر نجف و محل مقبره "دارالسلام" یکی از بزرگترین قبرستان ها در جهان است.

به گفته خانواده افراد متوفی، مقامات در دریافت مجوز دفن در کربلا هم ناکام ماندند زیرا مقامات محلی راضی به این کار نشدند.

یکی از پزشکان که خواست نامش اعلام شود گفت که مقامات دولت با مقامات محلی گفتگو کردند تا جنازه یک متوفی کرونایی دفن شود اما این درخواست با مخالفت روبه رو شد.

او تاکید کرد: وزارت بهداشت از پیدا کردن راه حل ناتوان مانده است.

این پزشک ادامه داد: همسر یکی از زنان که به دلیل کرونا فوت کرده بعد از ناامیدی از پیدا کردن جایی برای دفنش گفته است جنازه را به من بدهید تا آن را در خانه ام دفن کنم.

وی افزود: تنها با 40 فوتی، این وضعیت ماست. اگر وضعیت بدتر شود چه باید کرد؟ جنازه ها را کجا دفن کنیم؟

این نگرانی در عراق وجود دارد که کرونا در این کشور از سیطره خارج شود به ویژه اینکه عراق در همسایگی ایران قرار دارد کشوری که کرونا به شدت به آن آسیب زده است. تاکنون حدود 2500 نفر در ایران به دلیل کرونا جان باخته اند.

عراق با تعداد اندکی از پزشکان و بیمارستان ها که در جنگ های متوالی فرسوده شده اند با کرونا روبه رو شده است.

از زمان حمله آمریکا به عراق در سال 2003 تاکنون دهها نفر از پزشکان توسط گروه های مسلح دزدیده شده اند و در مقابل آنها، پول درخواست شده است.

این باعث شده خیلی از آنها مهاجرت کنند. پزشکان باقی مانده هم باید با تجهیزات و امکانات فرسوده و خراب تعامل کنند.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در عراق به ازای هر 10 هزار نفر، 14 تخت بیمارستانی وجود دارد.

از باب مقایسه، فرانسه که ویروس کرونا بر سیستم درمانی اش چیره شده به ازای  هر 60 نفر، یک تخت بیمارستانی وجود دارد.

به همین دلیل عراقی ها تلاش می کنند به جایگزین ها روی بیاورند.

به عنوان مثال، مرتضی الزبیدی تلاش می کند به وسیله "صندلی حیات" به مبتلایان به کرونا کمک کند. او در ابتکاری، "صندلی حیات" را ساخته است.

"صندلی حیات" یک کپسول شفاف حاوی تخت، کپسول اکسیژن، کولر و تلویزیون است که به عنوان محلی برای قرنطینه قابل استفاده است.

الزبیدی این کپسول قرنطینه را در خانه اش در شهر الزبیر در جنوب عراق ساخته است. الزبیر یکی از شهرهای نفتخیز عراق است اما از نظر خدمات عمومی توجهی به آن نشده است.

الزبیدی 49 ساله کارشناس فنی پزشکی می گوید: این اختراع را با هدف ارسال امید و اطمینان انجام دادم.

با اینکه او 4 هزار دلار برای ساخت این کپسول هزینه کرده اما هنوز هیچ نظر کارشناس یا پزشکی درباره سودآور بودن یا کمک آن به رویارویی با کرونا وجود ندارد.

مقامات عراقی برای مقابله با شیوع بیماری کووید19 ناشی از ویروس کرونا از روز 11 آوریل گذشته، ممنوعیت کامل رفت و آمد در این کشور اعلام و برگزاری هر گونه تجمعی را منع می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت عراق با انتشار ویدئو در شبکه های اجتماعی گفت: منع دفن، با عرف های دینی وانسانی که اکرام مرده، دفن اوست همخوانی ندارد.

وی گفت: مسئله گسترش بیماری از طریق اموات، مستند به واقعیت های علمی نیست. دولت نیز دست به اقداماتی می زند تا از خطر بکاهد که می توان به ضدعفونی کردن جنازه و پیچاندن آن در کیسه های پلاستیکی و تابوت های ویژه اشاره کرد.

مرجعیت عالی شیعه هم فتوا داد پیکر متوفیان کرونا باید کفن شوند و مقامات مسوول هم دفن آنها را در قبرستان های عمومی تسهیل کنند ولی سوزاندن جنازه، مجاز نیست.

لینک کوتاه: asriran.com/0031bg

اخبار مرتبط

icon news

روحانی: باید به مسیر طبیعی زندگی برگردیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا بیان ک...

رئیس جمهور یک دستور کرونایی صادر کرد

 حسن روحانی رئیس جمهوری، دستوری به وزیر کشور برای تشدید مراقبت ها در استان‌های دارای ...

اماکن مقدسه از فردا باز می‌شوند/همه کارمندان ۱۰ خردادماه سرکار خود حاضر می‌شوند

حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: اماکن مقدسه از ...

وضعیت قرمز در چابهار

محمد مهران امینی‌فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اعلام کرد به دلیل افزایش آمار ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news