اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
12 فروردین 1399 12 فروردین 1399
14:24 14:24

افزایش احتمال مبتلا شدن به ویروس کرونا با بیماری کبد

یکی از دلایل کاهش سیستم ایمنی بدن انسان بالا بودن آنزیم های کبدی است که خطر مبتلا شدن به کرونا را افزایش می دهد.

به گزارش سلام نو، سعید آراسته متخصص اورولوژی گفت: بالا بودن آنزیم کبدی به دلیل آسیب سلول‌های کبدی ایجاد می‌شود که خود این یک بیماری زمینه ایی محسوب می‌شود و در نحوه عملکرد کبد تاثیر منفی می‌گذارد؛ بنابراین وجود این بیماری زمینه ایی در کبد در کنار بیماری‌های دیگر مانند فشار خون، دیابت و نارسایی کلیوی عللی هستند که ریسک ابتلا به ویروس کرونا را در فرد افزایش می‌دهند.

او افزود: کسانی که این بیماری‌های زمینه ایی را دارند در صورت ابتلا به ویروس کرونا، بیماری کوید-۱۹ در آن‌ها شدت بیشتری نسبت به سایر افراد بدون بیماری زمینه ایی پیدا می‌کند. در نتیجه این افراد مراقبت‌های بیشتری از جمله بستری شدن در آی سی یو را تجربه خواهند کرد.

آراسته تاکید کرد: بنابراین صرف بالا بودن آنزیم کبدی ناقل ویروس کرونا برای فرد نیست بلکه ضعف زمینه ایی و ناتوانی بدن در مقابله با ویروس است که احتمال ابتلای فرد به ویروس را افزایش می‌دهد.

او در توصیه به افرادی که دارای آنزیم کبدی بالا هستند برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، گفت: کسانی که آنزیم کبدی بالایی دارند، یعنی دچار بیماری زمینه ایی هستند. پس مانند کسانی که فشار خون، دیابت یا نارسایی کلیوی دارند باید احتیاط و مراقبت بیشتری برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا داشته باشند. رعایت اصول بهداشتی فردی و کنترل بیماری زمینه ایی با مصرف به موقع و منظم دارو‌های تجویز شده توسط دکتر و دقت در رژیم غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس، از جمله نکاتی است که افراد دارای آنزیم کبدی بالا باید به آن‌ها توجه داشته باشند.

بر اساس آماری که از ابتدای شیوع این ویروس در دنیا صورت گرفته است، افرادی که دارای بیماری‌های زمینه ایی هستند ریسک بالاتری برای دریافت ویروس کرونا نسبت به افراد عادی دارند؛ چرا که ضعف سیستم ایمنی بدن در این افراد بدنشان را در مقابله با ویروس آسیب پذیرتر می‌کند و ریسک مرگ و میر را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

یکی از مهم ترین عملکرد های آنزیم کبدی در بدن، سم زدایی از خون وکبد است. هپاتیت، کبد چرب، سندرم متابولیک، سیروز و استفاده از مواد مخدر از جمله مواردی هستند که باعث بالا رفتن آنزیم کبدی می شوند. مهم ترین درمان برای آنزیم کبدی بالا، اصلاح رژیم غذایی است.اگر در کنترل آنزیم کبدی کوتاهی کنید، دچار مشکلاتی می شوید که در حال حاضر و با همه گیری ویروس کرونا ممکن است دچار وضعیت حاد و بحرانی شوید. بنابراین باید با رعایت توصیه های پزشکان و متخصصان از ابتلا به این ویروس پیشگیری کنید.

/باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط

icon news

خبر خوش محققان درباره جهش های ویروس کرونا

نتایج یک تحقیق جدید ثابت کرده است که تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل...

آمریکا یک واکسن دیگر برای کرونا ساخت

شرکت زیست فناوری آمریکایی به نام "نواواکس"(Novavax) از ساخت یک واکسن برای کرونا ویروس...

خبرخوش درباره ساخت واکسن کرونا در چین

مقاله‌ای که در مجله پزشکی"medical journal" منتشر شده است، نشان می دهد که نتیجه آزمایش...

iFixit با انتشار هزاران دفترچه راهنما به جنگ کرونا می‌رود

وب‌سایت iFixit یک منبع آنلاین جامع برای تعمیر تجهیزات پزشکی راه‌اندازی کرده است.  در ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news