اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
14 فروردین 1399 14 فروردین 1399
14:28 14:28

پیش بینی ابتلا به دیابت با استفاده از هوش مصنوعی

محققان ژاپنی با استفاده از هوش مصنوعی موفق به کشف الگوریتم خاصی جهت شناسایی بیماران مبتلا به دیابت شده اند.

به گزارش سلام نو به نقل از پرس اسوسیشن، محققان فناوری جدیدی ساخته اند که با استفاده از هوش مصنوعی ابتلای فرد به دیابت را پیش بینی می کند.

تحقیقات اولیه این فناوری هنوز منتشر نشده اما نشان دهنده روشی است که با کمک یادگیری ماشینی ریسک ابتلای فرد به بیماری هایی را پیش بینی می کند که باعث می شوند قند خون او بالا برود.

آکیهیرو نومورا از دانشگاه کانازاوا در ژاپن یکی از محققان این پژوهش است. او می گوید: در حال حاضر روش های کارآمدی وجود ندارد تا پیش بینی کنیم افراد سالم در آینده به دیابت مبتلا می شوند یا خیر.

در همین راستا محققان سوابق پزشکی بیش از ۱۳۹ هزار نفر در کانازاوا را بررسی کردند. از این تعداد، ۷۴ هزار نفر به دیابت مبتلا بودند. نتیجه آزمایش های فیزیکی، تست خون و ادرار افراد نیز در سوابق پزشکی مورد بررسی گنجانده شده بود.

همچنین محققان هنگام چکاپ سالانه، افرادی که تازه به دیابت مبتلا شده بودند را نیز مشخص کردند. نومورا و همکارانش با استفاده از این اطلاعات یک الگوریتم ماشین یادگیری را آموزش دادند تا خطر ابتلای فرد به دیابت در آینده را پیش بینی کند.

به گفته این پژوهشگران دقت الگوریتم مذکور ۹۴.۹ درصد است و توانسته بیش از ۴ هزار بیمار تازه که مبتلا به دیابت هستند را شناسایی کند.

نومورا در این باره می افزاید: با استفاده از ماشین یادگیری می توان به طور دقیق افرادی که در معرض خطربالای ابتلا به دیابت در آینده هستند را بهتر شناسایی کرد.

قرار بود نتایج این پژوهش در جلسه سالانه Endocrine Society ارائه شود. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این جلسه لغو شده است. این پژوهش در ژورنال Endocrine Society منتشر خواهد شد.

/مهر

اخبار مرتبط

icon news

خبر خوش محققان درباره جهش های ویروس کرونا

نتایج یک تحقیق جدید ثابت کرده است که تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل...

آمریکا یک واکسن دیگر برای کرونا ساخت

شرکت زیست فناوری آمریکایی به نام "نواواکس"(Novavax) از ساخت یک واکسن برای کرونا ویروس...

شناسایی شخصیت افراد با سلفی ممکن شد

محققان، یک شبکه عصبی مصنوعی ساختند که با کمک هوش مصنوعی شخصیت افراد با یک سلفی را تجز...

خبرخوش درباره ساخت واکسن کرونا در چین

مقاله‌ای که در مجله پزشکی"medical journal" منتشر شده است، نشان می دهد که نتیجه آزمایش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news