اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
17 فروردین 1399 17 فروردین 1399
13:13 13:13

مواد غذایی در چه دمایی و در چه مدت زمانی کرونا را می کشند؟

احمدرضا اکرمی، متخصص داخلی گفت: کرونا از طریق سرفه و یا عطسه و یا دست آلوده در هنگام تهیه مواد غذایی می تواند به غذا منتقل شود پس باید نکات بهداشتی را رعایت کرد.

احتمال آلودگی به کرونا از طریق غذا چقدر است؟

به گزارش سلام نو، ویروس کرونا به میزبان زنده (حیوان یا انسان) نیاز دارد تا رشد کند و نمی‌تواند در غذا رشد کند، انتظار می‌رود که پخت‌وپز کامل ویروس را بکشد زیرا فرآیند گرمایی حداقل ۳۰ دقیقه ایی با ۶۰ درجه سانتیگراد برای از بین بردن آن موثر است.

احمدرضا اکرمی متخصص داخلی روز یکشنبه افزود: ویروس کرونا به طور مستقیم از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا به عنوان مثال قطرات از سرفه یا عطسه، به طور غیر مستقیم از طریق تماس با سطوحی که با  ذرات آلوده بی فرد مبتلا یی که سرفه یا عطسه می‌کند، منتقل می شود.

وی اظهار داشت: این ویروس ممکن است چند ساعت در سطوح زنده بماند مواد ضد عفونی کننده خانگی ساده می‌توانند آن را بکشند و تحقیقات در مورد شناسایی منبع شیوع بیماری و روش‌هایی که می‌تواند به مردم منتقل شود ادامه دارد.

اکرمی ادامه داد: افرادی که با تهیه و توزیع مواد غذایی سر و کار دارند با سرفه و یا عطسه، یا از طریق تماس دست آلوده این ویروس را به مواد غذایی منتقل کنند، بنابراین باید موارد بهداشتی به خصوص بهداشت دستها را به دقت رعایت کنند.

وی تصریح کرد: شست وشوی دستها با آب و صابون قبل از تماس با غذای پخته و یا آماده برای خوردن، بعد از دست زدن و یا آماده کردن مواد غذایی خام، بعد از دفع زباله های حاصل از انجام کار، بعد از تمیز کردن وسایل استفاده شده، بعد از استفاده از توالت، بعد از تمیز کردن  بینی، عطسه کردن و یا سرفه کردن، پس از خوردن یا آشامیدن یا سیگار کشیدن، بعد از دریافت یا پرداخت پول به پول و روش صحیح شستن دست‌ها و چگونگی استفاده از دستکش باید رعایت شود.

به گفته اکرمی، نظافت مناسب برای جلوگیری از آلودگی متقابل بین غذاهای خام یا نپخته و پخته و یا آماده خوردن، در آشپزخانه مهم است.
این پزشک تاکید کرد: صاحبان کسب و کارهای مرتبط با غذا و مواد غذایی باید برای پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی به طور کلی و کرونا ویروس بطور خاص موارد بهداشتی را رعایت کنند.

بر اساس گزارش ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ۵۵ هزار و۷۴۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۵۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۳۴۵۲ نفر رسیده است.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

وزارت بهداشت: همه مردم حتما ماسک بزنند

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ویروس کرونا نه ضعیف شده و نه از بین...

تابستان پیش رو بسیار پیچیده است/ چگونه در تابستان کرونایی تفریح کنیم؟

بعد از چند ماه از شیوع کرونا و خستگی مردم از ماندن در خانه حالا تابستان در راه است و ...

هشدار! کرونا از طریق پوست صورت هم منتقل می شود

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دست آلوده دارای میلیاردها ویروس کرونا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news