اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 خرداد 1399
18 فروردین 1399 18 فروردین 1399
19:03 19:03

فوران کوه وسوویوس مغز یک انسان را به شیشه تبدیل کرد

وقتی در سال 79 میلادی آتشفشان فوران کرد، صدها نفر را به کام مرگ کشاند و دست کم مغز یک قربانی را به قطعه ای شیشه ای پیچ خورده ای سخت تبدیل کرد.

طبق تحقیقات قبلی، دانشمندان پی بردند قربانیان آتشفشان وسوویوس واقع در شهر هرکولانوم مرگی وحشتناک داشتند. حرارت مفرط ناشی از انفجار منجر به جوش آمدن خونشان و در نتیجه جمجمه آنان شده است.

اما بررسی های اخیر در مورد ماده مغزی یکی از قربانیان وسوویوس حتی چیزی وحشتناک تر را آشکار کرده است.

تحقیقات نشان می دهد که گاز داغ و سنگ هایی که از آتشفشان فوران می شود منجر به نابودی گوشت یک نفر به حدی شده که بافت های مغزی اورا به قطعه شیشه ای سیاه براق تبدیل کرده است.

در تحقیقاتی که اخیراً چاپ شده است، دانشمندان دقیق بیان می کنند مردی که در خاکستر داغ آتشفشان ویوویوس دفن شده مغرش سوخته و بعداً به شیشه ای پیچ خورده تبدیل شده است.

این قطعه شیشه مغزی بعدا سطح جمجمه این مرد را به شکل پوسته درآورده است که دانشمندان را قادر ساخت تا این نمونه های منحصر به فرد را جمع آوری کنند. فرایندی که طی آن ماهیت مغز بر اثر گرمای زیاد و مورف ها به بافتی شیشه مانند تبدیل می شود، ویتریفیکیشن( انجماد و تبدیل به حالت شیشه ای) نامیده می شود.

این یافته ها به خودی خودبی نظیر است، زیرا یافت ماده مغزی از میان فوران آتشفشان کمیاب است. حتی وقتی که دانشمندان این نمونه ها را پیدا کردند، معمولاً بافتی صابون مانند را انجام می دهند،که طی فرایندی به نام صابون سازی رخ می دهد؛ وقتی تری گلیسیرید در بافت چرب مغز با ذرات باردار محیط واکنش نشان می دهد.

شرایط مرگ این مرد نحوه تبدیل مغز به شیشه سیاه را به جای ماده نرم توضیح می دهد. دانشمندی که مشغول این تحقیقات بود حفره غیر عادی در جمجمه این مرد کشف کرد.

برخلاف اجسادی که در تحقیقات قبلی کشف شد که همه آنان در داخل خانه های جدا از هم مرده بودند ، این مرد داخل تپه خاکستر آتشفشانی درون ساختمان کالج آگوستالیوم دفن شده بود.

دانشمندان معتقدند که این قربانی به احتمال زیاد سرپرست ساختمان بوده است، ساختمانی که منتسب به یک فرقه امپریالیستی بوده که امپراطور سابق آگوستوس را پرستش می کرده اند.

دانشمندان براساس چوب سوخته ای که کنار جسد پیدا شد، تعیین کردند که احتمالا اتاق تا دمای 968 درجه فارنهایت رسیده است.

خسارت وارده به جسد نشان می دهد که جمجمه این مرد به علت گرمای زیاد در روشی مشابه قربانیان خانه های جدا از هم بوده و مغزش نیز براساس فرایند تبدیل شدن به شیشه به این شکل درآمده است.

از این یافته ها نتیجه گیری می شود که افت ناگهانی دما در محیطی که این مرد قرار داشته اتفاق افتاده است.

آزمایشات با شناسایی پروتئین هایی از قسمت های مختلف مغز انسان همانند قشر مغز چین دار، آمیگدال و ماده نیگرا تأیید می کنند که بدون شک این شیشه سیاه مغز بوده است.محققان همچنین اسیدهای چربی را که به طور معمول در گریس مو یافت می شود، شناسایی کردند.

از یافته ها نشان می دهد گرمای تابشی قادر است چربی بدن را مشتعل کند و بافت نرم بدن را به علت افت ناگهانی دما که در ادامه اتفاق می افتد تبخیر کند.

این تیم تحقیق همچین چندین استخوان از این مرد را که به شیشه تبدیل شده و قسمتی از استخوان سینه اش را در توده ای اسفنجی سخت پیدا کردند.

کوه وسوویوس در سال 79 میلادی فوران کرد و گدازه های آتشفشانی، خاکستر و گاز آن را تقریباً تا 21 مایل به اطراف پخش کرد که به شهرهای اطراف منند هرکولانیم و پومپی رسید.

در هرکولانیم، شهر روم باستان که فاصله چندانی با کوه وسوویوس ندارد، 300 نفر در خانه ها نزدیک ساحل پناه گرفتند. همه این افراد مرگی وحشتناک ناشی از انفجار خاکستر و گرما داشتند. اجساد این افراد تا دهه 1980 پیدا نشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news