اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 خرداد 1399
19 فروردین 1399 19 فروردین 1399
10:50 10:50

خروج طالبان از مذاکرات با کابل

طالبان اعلام کرد مذاکرات  بر سر مساله تبادل زندانیان با دولت را متوقف کرده است.

طالبان از خروجش از مذاکرات با کابل خبر داد

به گزارش سلام نو، طالبان افغانستان امروز سه‌شنبه اعلام کرد، مذاکراتش با دولت افغانستان بر سر مساله تبادل زندانیان را که به عنوان یک گام اصلی در مذاکرات صلح دو طرف محسوب می‌شود متوقف کرده است؛ مذاکرات صلحی که قرار بود بعد از توافق صلح طالبان و آمریکا و با میانجی‌گری واشنگتن برگزار شود.

به نقل از خبرگزاری رویترز، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توئیتر نوشت، تیم مذاکره کنندگان این گروه شبه نظامی در "نشستهای بی‌ثمر" شرکت نخواهد کرد و آزادی زندانیان آنها "به بهانه‌های مختلف به تاخیر می‌افتد".

در حال حاضر صلح در افغانستان به میزان زیادی به مذاکرات میان دولت کابل و شبه نظامیان طالبان گره خورده است. در این مذاکرات نیز مساله تبادل زندانی به عنوان یک اقدام اعتماد ساز از سوی دو طرف اقدامی مهم محسوب می‌شود.
یک سخنگوی دولت افغانستان گفت، تلاشهای این دولت بر سر برنامه آزادی زندانی‌ها ادامه خواهد یافت. جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان اظهار کرد: ما از طالبان می‌خواهیم حالا با بهانه تراشی دست به خراب کردن این روند نزند.
اقدام طالبان در معلق ساختن این مذاکرات می‌تواند منجر به تشدید خشونتها و متقابلا تهدید شدن برنامه خارج شدن نظامیان آمریکایی از افغانستان شود؛ خروجی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به عنوان یکی از اهداف اصلی دستور کارش مطرح کرده است.


ماه گذشته میلادی یک تیم سه نفره طالبان از قطر به کابل آمد تا فرآیند مذاکرات بر سر تبادل زندانی‌ها را شروع کند. چند روز پیش مقامهای افغانستان گفتند، تعداد ۱۰۰ تن از زندانی‌های طالبان را که بیمار بوده یا بالای ۵۰ سال سن دارند، آزاد خواهند کرد.
انتظار می‌رفت که در ازای آن طالبان ۲۰ عضو نیروهای امنیتی افغانستان را آزاد کند. دو طرف هدفشان این بوده که در نهایت تعداد ۶۰۰۰ زندانی که در کنترل خود دارند را آزاد سازند.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

دیدار هیأت ایرانی با عبدالله عبدالله

محسن بهاروند که به همراه هیاتی برای بررسی حادثه 13 اردیبهشت ماه به کابل رفته بود با ع...

آزادی ۹۰۰ زندانی طالبان

جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد 900 زندانی طالبان امروز ا...

حمایت متفاوت افغانستان از قدس+ عکس

نصب تابلوهایی از تصاویر بیت‌المقدس و فلسطین در کنار تصاویر رهبران افغانستان راهکار عر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news