اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 خرداد 1399
20 فروردین 1399 20 فروردین 1399
11:22 11:22

مقصودی: خاوازی چه برنامه‌ای برای حذف سودجویان و دلالان دارد؟

حسین مقصودی، نماینده سبزوار کهبه عنوان مخالف وزیر پیشنهادی کشاورزی درمجلس حاضر شده بیان کرد کشاورزی مشکلات عدیده‌ای دارد، منابع طبیعی با روستاییان و دامداران درگیر است و قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی به خوبی اجرا نمی‌شود؛ سوال این است که وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای برای حل این مشکلات دارد.

به گزارش سلام نو، نماینده سبزوار با طرح این پرسش که برنامه وزیر پیشنهادی کشاورزی درباره قیمت بالای محصولات کشاورزی چیست، گفت: آقای خاوازی برنامه شما برای حذف سودجویان و دلالان چیست؟ می‌خواهید چکار کنید تا به جای ثروتمند شدن سودجویان و دلالان، کشاورزان ثروتمند شوند؟

حسین مقصودی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی کشاورزی گفت: کشاورزی مشکلات عدیده‌ای دارد، منابع طبیعی با روستاییان و دامداران درگیر است، قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی به خوبی اجرا نمی‌شود و همه این وضعیت باعث خالی شدن روستاها از سکنه شده است.

وی افزود: انحصار صادرات و واردات محصولات کشاورزی در دست عده‌ای خاص بوده که به نام کشاورز و دامدار کار می‌کنند اما از کشاورز و دامدار حمایت نمی‌شود. از طرف دیگر تراکتورداران با مشکلاتی همچون افزایش قیمت گازوئیل و نبود سوخت روبرو هستند. قیمت کالاهای اساسی مثل گوشت به عنوان سبد اصلی کالای مردم افزایش یافته و حتی از سفره مردم حذف شده است. کیفیت محصولات پایین آمده و در این شرایط این افزایش قیمت تأثیری در زندگی کشاورزان و دامداران نداشته چون آن‌ها درآمدی از افزایش قیمت ندارند. سوال این است که وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای برای حل این مشکلات دارد.

مقصودی خاطرنشان کرد: دلال و سودجویان خود را به عنوان کشاورز تعریف می‌کنند. واردات مرغ از سایر کشورها و بهره‌های بانکی بلای تولیدکنندگان شده است. فرقی نمی‌کند تولیدکننده بنیاد مستضعفان یا تولیدگری از منطقه حاشیه‌ای در کشور باشد. برنامه وزارت کشاورزی برای کشاورزان واقعی و بهره‌مندی آن‌ها از خدمات و یارانه بانک کشاورزی چیست؟ امروز بانک کشاورزی به نام کشاورز کار می‌کند اما نفع آن را دلال و سودجو و بساز و بفروش می‌برد. آقای خاوازی شما چه برنامه‌ای برای حذف سودجویان و دلالان دارید؟

وی رقیب کشاورزان را دولت و واردات دانست و گفت: باید یارانه‌ای برای قیمت آب و برق به کشاورز داده شود که در عمل این کار صورت نمی‌گیرد. این اتفاقات باعث مهاجرت کشاورزان، روستاییان و عشایر به شهرها و حضور 20 میلیون حاشیه‌نشین شده است. مشکلات زیاد است اما برنامه وزیر پیشنهادی برای حل آن چیست؟

این نماینده مجلس با بیان اینکه وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای برای خرید تضمینی محصولات کشاورزان دارد، گفت: قبول کنید برنامه‌های قبلی منسوخ شده است. باید برنامه‌ها و نگرش مبتنی بر بازار جهانی باشد نه اینکه مدام شاهد نوسانات قیمت در بازارهایی همچون زعفران، شیر و میوه و صیفی‌جات باشیم که این‌ها همه حکایت از تأثیر دلالان و سودجویان دارد. این وضعیت باعث شده که کشاورز و دامدار ندارد چه زمانی محصولش را کشت کند.

مقصودی با تاکید بر لزوم حمایت مجلس و دولت از کشاورزان گفت: باید از کشاورزان حمایت کنیم تا مردم بدانند می‌توان از محل کشاورزی ثروتمند شد. آن زمان است که کشاورزی رونق می‌گیرد. امروز به جای کشاورز، سودجویان و دلالان ثروتمند هستند.

وی با بیان اینکه حال وزارت کشاورزی وخیم است، گفت: وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای برای رفع مشکلات وزارت کشاورزی دارد؟ آقای حجتی نتوانست لابی‌گر خوبی در هیأت دولت باشد و یارانه‌ها به دست کشاورز و دامدار نرسید. برنامه شما برای به دست آوردن این حقوق تضییع شده چیست؟

مقصودی در پایان اظهار کرد: از شرایط فعلی مجلس مشخص است که آقای خاوازی رأی بالایی می‌آورد اما انتظار ما پاسخ به چنین سوال‌هایی است تا همه بدانند نمایندگان به یک نیروی علمی و توانمند و ارزشمند رأی داده‌اند.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

نماینده تهران: خاوازی می‌تواند آرزوی تحول بزرگ در حوزه کشاورزی را محقق کند

محمدعلی وکیلی در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی بیان کرد خاوازی می‌تواند عبور ا...

نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی مشخص شدند

علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رییسه مجلس اسامی نمایندگان موافق و مخالف با وزیر پیشنهادی...

رهبر انقلاب با سرپرستی عباس کشاورز موافقت کردند

معاون رییس‌جمهور اعلام کرد رئیس جمهور موافقت رهبر انقلاب را برای ادامه سرپرستی عباس ک...

نماینده سبزوار: سفره کارگران در حال کوچک شدن است

نماینده مردم سبزوار در مجلس اعلام کرد به سفره کارگران و حقوق بگیران که در حال کوچک شد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news