اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 خرداد 1399
20 فروردین 1399 20 فروردین 1399
23:30 23:30

مکمل‌های بدنسازی چه وظیفه ای دارند؟

مکمل های غذایی به افزایش میزان مواد مغذی که ورزشکار قادر به تأمین آن از طریق غذا روزانه نیست کمک می کند؛ اما باید در نظر داشت که این مکمل‌ها جایگزین وعده‌های غذایی نیستند و همه مواد مغذی از جمله ویتامین میوه ها و سبزیجات را تأمین نمی کنند. در واقع مکمل ها همان طور که از اسمشان پیداست همراه با مواد غذایی و وعده های غذایی مناسب موجب رشد و حجیم شدن عضلات خواهند شد. در نتیجه ورزشکار باید ابتدا عادت غذایی خود را بررسی نموده و با توجه به آن مکمل مصرف نماید.

انواع مختلفی از مکمل های غذایی وجود دارند اما مهم ترین مکمل های که بدن سازان معمولاً استفاده می کنند عبارت‌اند از: مکمل افزایش، مکمل کاهش وزن، مکمل افزایش عملکرد ورزشی، مکمل ریکاوری، مکمل پروتئین، مکمل کراتین، اسیدآمینه‌های شاخه دار، گلوتامین و پرو هورمون هستند.

برخی مکمل ها به صورت ترکیبی و برخی جداگانه در ورزش بدن سازی توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد.

همان طور که گفته شد مکمل های غذایی در بازو سازی و افزایش و یا کاهش وزن ورزشکار تأثیر گذارند اما در کنار مصرف مکمل ها باید تغذیه مناسب، تمرینات عالی و همچنین استراحت منظم و کافی داشته باشد تا ورزشکار به اهداف خود برسد.

در مورد مکمل بدن‌سازی تنها اورجینال بودن مکمل شرط نیست بلکه زمان مناسب مصرف کردن و مقدار مصرف آن نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین منظور ورزشکاران بدن سازی باید از علم کافی در این خصوص بهره‌مند باشند.

مزیت های اصلی مکمل بدن‌سازی

از مزایای مکمل های غذایی تأمین کمبود مواد مغذی است که ورزشکار قادر به تأمین آن به روش صحیح یعنی از طریق مواد غذایی نیست و علت های مختلفی خواهد داشت از جمله کمبود هزینه، کمبود وقت و یا مشکلات اشتهایی می توان اشاره کرد. مثلاً مکمل ها می توانند مقدار پروتئین لازم روزانه را برای ورزشکار تأمین کنند.

قابل اعتماد:

این مکمل ها در خصوص انجام‌وظیفه خود که تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند قابل اعتماد هستند زیرا سال ها ورزشکاران مختلفی مکمل های بدن سازی از جمله آمینو، پروتئین، گلوتامین و کراتین و ... را مصرف نموده و تأثیرات آن را دیده اند و در صورتی که جواب خود را نمی گرفتند از مصرف این مکمل ها خودداری می کردند.

استفاده راحت و آسان:

از دیگر مزایای مکمل های غذایی سهولت و راحتی در تأمین و مصرف آن است در صورتی که غذای روزانه این ویژگی ها را ندارد و بدن‌سازان و ورزشکاران به نسبت فعالیت و اهداف خود طیف های مختلفی از مکمل های غذایی را نیاز دارند و با توجه به هزینه و تجربه و علم افراد آگاه نسبت به مصرف و تهیه آن اقدام می کنند.

تشخیص مکمل بدن‌سازی اصل از مکمل های تقلبی

به دلیل مصرف زیاد این مکمل ها در ورزش های بدن‌سازی و بازار پر سود تولید و فروش این مکمل ها. اجناس تقلبی در بازار زیاد شده است و اطلاعات درستی از مبدأ ساخت و روش ساخت این مکمل ها در دسترس نیست. توجه کنید اگر مکمل های غذایی مورد استفاده ورزشکار اگر اصل نباشد می توانند عوارض جانبی داشته و همچنین تأثیری در رشد ورزشکار نداشته باشند.

اخبار مرتبط

icon news

مکمل پروبیوتیک موثر برای کاهش وزن

مطالعات نشان می دهند که مکمل های حاوی پروبیوتیک منجر به کاهش قابل توجهی از وزن می شون...

آیا باید از ویتامین ها و مکمل ها استفاده کرد؟

طبق آماری که در سال 2017 انجام شد، نیمی ازافراد درسراسر جهان انواع ویتامین ها یا مکمل...

منابع  و مکمل های فیبری را بشناسید

 گلوکومانان، این فیبر برای بهبود بافت به برخی از لبنیات کم چربی اضافه شده  و ماده اصل...

اکثر مکمل های غذایی موجب بهبود وضعیت بدنی نمی شوند

براساس این مطالعه، اکثریت مکمل های غذایی سلامت قلب را بهبود نمی بخشند و مرگ را به تأخ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news