اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 خرداد 1399
20 فروردین 1399 20 فروردین 1399
14:25 14:25

ادامه قانون‌شکتی مدیران فدراسیون در سال ۹۹/ به خطر تعلیق نزدیک می‌شوید!

فدراسیون فوتبال اطلاعیه را منتشر کرد و اعلام کرد که همه مراحل انتخاب سرپرست جدید به طور قانونی طی شده و هیچ تخلفی صورت نگرفته است. با این وجود AFC در نامه دوم خود تخلفات این فدراسیون را گوشزد کرده است که مهم ترین آن، «عدم حضور شکوری در جلسه هیات رئیسه به عنوان دبیرکل وقت، حضور همزمان نبی در هیات مدیره پرسپولیس و عدم اعلام صورتجلسه هیات رئیسه به اعضا مطابق اساس نامه» بوده است.

سلام نو - سرویس ورزشی: در سال ۹۹ هم هیچ چیز در فوتبال ایران درست پیش نمی‌رود و باز هم تهدید‌های جدی AFC و فیفا به خاطر قانون‌شکنی مدیران فعلی فدراسیون ادامه و امکان تعلیق فوتبال ایران وجود دارد.

به گزارش سلام نو، اجرای بند به بند اساس نامه فدراسیون فوتبال در سال های گذشته و به خصوص در دوره ۴ ساله اخیر، یکی از مسائلی است که همواره با ابهامات مختلفی همراه بود و انتقاد رسانه ها از این اتفاقات هیچگاه راه به جایی نبرده است و هیچ گوش شنوایی برای این موضوع وجود نداشته است.

یکی از مثال های بارز، انتخاب ابراهیم شکوری برای سمت سرپرست دبیرکلی بود چرا که او مطابق اساس نامه فدراسیون دارای سابقه مدیریتی کافی برای این سمت نبود اما هیچ گاه توجهی از سوی مدیران فدراسیون به این الزامات وجود نداشت. این موارد، با چشم پوشی مدیران فدراسیون فوتبال از جمله اعضای هیات رئیسه که در گذشته به علت داشتن منافع مشترک، اتحاد بیشتری با هم داشتند، لاپوشانی شده بود و هیچ گاه به اطلاع AFC یا فیفا نرسید تا قانونی بدون توجه به اسامی افراد، اجرا شود.

اما به نظر می‌رسد با گذشت زمان و به علت اتفاقاتی که در ماه‌های گذشته رخ داده، اکنون مدیران فدراسیون فوتبال به چند دسته تقسیم شدند و برخی از آثار این موضوع را می توان در موضوع انتخاب دبیرکل جدید فدراسیون فوتبال مشاهده کرد که مدیران فدراسیون فوتبال به چند دسته تقسیم شدند و برای اولین بار بعد از ۴ سال، آن ها برای اجرای درست قانونی با یکدگیر اختلاف سلیقه دارند.

در واقع بعد از کلید خوردن تغییرات در سمت دبیرکلی فدراسیون فوتبال و کنار گذاشتن ابراهیم شکوری و انتصاب مهدی محمدنبی بدون طی شدن مراحل قانونی، هدایت ممبینی، عضو هیات رئیسه که سودای ریاست این فدراسیون را داشت و رقیب سایر مدیران محسوب می شود، نسبت به این موضوع در رسانه ها اعتراض کرد و گفت که اعضای هیات رئیسه در جریان این اتفاق نیستند و بهاروند به طور انفرادی و بدون در نظر گرفتن مفاد اساس نامه این تصمیم را گرفته است.
در کنار این موضوع، مهدی محمدنبی در حالی سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال شد که هنوز استعفایش از هیات مدیره پرسپولیس تایید نشده بود و این یک تخلف قانونی مطابق اساس نامه به شمار می رود.

ورود AFC به تخلفات فدراسیون فوتبال بعد از ۴ سال!

در پی این اتفاقات، AFC برای نخستین بار در چهار سال گذشته، نسبت به قانون شکنی در فدراسیون فوتبال اعتراض کرده که هر چند درست و به جا به شمار می رود، اما رسیدگی کنفدراسیون فوتبال آسیا به این قبیل موارد درست در زمانی که اختلافاتی میان اعضای هیات رئیسه به وجود آمده، تاحدودی مشکوک به نظر می رسد و این شائبه وجود دارد که در موضوع انتخاب دبیرکل، اعضای مخالف هیات رئیسه، این گزارش تخلفات را به AFC ارائه کرده اند اما در سال های گذشته به علت منافع مشترک، سکوت را اتخاذ کرده بودند.

در پی نامه نخست AFC به فدراسیون فوتبال که حاصل مشاهدات این نهاد از طریق اخبار منتشر شده در رسانه ها بود و اسمی از فرد خاصی نبرده بود، کنفدراسیون فوتبال آسیا تاکید کرد که گزارشاتی مبنی بر اجرا نشدن مفاد اساس نامه در اختیار دارد و به همین دلیل شکوری همچنان دبیرکل فدراسیون فوتبال به شمار می رود و محمدنبی به دلایل گفته شده نمی‌تواند سمت دبیرکلی را در اختیار گیرد.

در ادامه فدراسیون فوتبال اطلاعیه را منتشر کرد و اعلام کرد که همه مراحل انتخاب سرپرست جدید به طور قانونی طی شده و هیچ تخلفی صورت نگرفته است. با این وجود AFC در نامه دوم خود تخلفات این فدراسیون را گوشزد کرده است که مهم ترین آن، «عدم حضور شکوری در جلسه هیات رئیسه به عنوان دبیرکل وقت، حضور همزمان نبی در هیات مدیره پرسپولیس و عدم اعلام صورتجلسه هیات رئیسه به اعضا مطابق اساس نامه» بوده است.

هر چند تخلفات مهمی در فرایند انتخاب دبیرکل جدید فدراسیون صورت گرفته است و AFC با تیزهوشی و یا با گزارش اعضای مخالف به این موضوع رسیدگی کرده است، اما نمی‌توان کتمان کرد که در سال‌های گذشته هیچ گاه نهادهای بین المللی بویی از این قبیل تخلفات قانونی نبرده بود که ناشی از هم سو بودن منافع اعضا در پنهان ماندن این مسائل بوده است.

با این اتفاقات، اکنون فدراسیون فوتبال به جای پیچیده کردن شرایط، باید روند انتخاب دبیرکل را به درستی طی کند تا در روزهای که فوتبال ایران در پیچ و خم اصلاح اساس نامه و انتخابات قرار دارد، دچار مشکل دیگری مانند تعلیق نشود.

اخبار مرتبط

icon news

تکذیب مذاکره فدراسیون فوتبال با سانیول

شایعه منتشره در رسانه های فرانسوی درباره تیم ملی ایران توسط سخنگوی فدراسیون فوتبال تک...

ماجرای پرابهام قرارداد سرمربی تیم ملی

ادعای فدراسیون فوتبال مبنی بر ریالی بودن دستمزد این مربی زیر سوال می‌رود چرا که دستمز...

قرارداد اسکوچیچ ریالی به امضا رسیده

ابراهیم شکوری، سرپرست سابق دبیرکلی فدراسیون فوتبال ایران حرف‌هایی را درباره قرار داد ...

نامه تند و انتقادآمیز آجورلو به معاون اول رییس جمهور

مصطفی آجرلو با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری از عملکرد فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news