اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
21 فروردین 1399 21 فروردین 1399
14:43 14:43

کرونا و سردرگمی در اتمام لیگ

ناتمام اعلام شدن مسابقات و نبود سازوکار از قبل پیش بینی شده در لیگ های مختلف از جمله ایران برای مسائلی مانند قهرمانی، سهمیه آسیا، تیم های سقوط کرده و صعود کرده موجب بحرانی تر شدن شرایط شده است. با این وجود هنوز کسی از سرنوشت فوتبال خبر ندارد. اینکه مسابقات ادامه خواهد داشت یا همین جا متوقف می شود و جدول فعلی ملاک محاسبه امتیازات برای ارزیابی عملکرد تیم ها خواهد بود و یا اتفاق دیگری در راه است؟

سلام نو - سرویس ورزشی: با وجود نزدیک شدن به انتهای فروردین، هنوز تکلیف برگزاری ادامه بازی‌ها از سوی سازمان لیگ، AFC و فیفا مشخص نشده است و کلاف سردرگم اتمام لیگ پیچیده‌تر از قبل شده است.

به گزارش سلام نو، اواخر سال ۹۸ سازمان لیگ به علت شروع مسابقات از ۱۵ فروردین به تیم های فوتبال اعلام کرده بود تمرینات خود را برخلاف همه گیر شدن ویروس کرونا، لغو نکنند و برای هرگونه دستوری آماده باشند.

این موضوع علاوه بر افزایش ریسک ابتلا به کرونا، نارضایتی بازیکنان را هم به دنبال داشت اما در نهایت و با بررسی‌های صورت گرفته شده، ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری هر گونه رویداد ورزشی را فعلا تا پایان فروردین به تاخیر انداخت تا حداقل مسابقات زودتر از یک اردیبهشت آغاز نشود و تیم‌ها با خیال راحت تمرینات را متوقف کنند.

ناتمام اعلام شدن لیگ برتر و بازار داغ شایعات

مسابقات فوتبال در ایران با فشردگی بالایی در حال پیگیری بود که سروکله کرونا در شلوغ‌ترین ماه فوتبال پیدا شد و در حال حاضر یک سوم از لیگ برتر باقی مانده که باید به این بازی ها، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا را هم اضافه کرد. این مسائل مدیران سازمان لیگ را هم به شک انداخته که آیا می توانند لیگ های فوتبال را به پایان برسانند یا خیر؟

ناتمام اعلام شدن مسابقات و نبود سازوکار از قبل پیش بینی شده در لیگ های مختلف از جمله ایران برای مسائلی مانند قهرمانی، سهمیه آسیا، تیم های سقوط کرده و صعود کرده موجب بحرانی تر شدن شرایط شده است. با این وجود هنوز کسی از سرنوشت فوتبال خبر ندارد. اینکه مسابقات ادامه خواهد داشت یا همین جا متوقف می شود و جدول فعلی ملاک محاسبه امتیازات برای ارزیابی عملکرد تیم ها خواهد بود و یا اتفاق دیگری در راه است؟


لزوم اتمام لیگ برتر

همه می دانند که ادامه این وضعیت و ناتمام اعلام شدن مسابقات فوتبال به سود هیچ یک از طرفین نیست؛ البته به جز تیم هایی که منافع خود را در نیمه تمام اعلام شدن مسابقات می دانند و ناکامی های خود در ناتوانی برای قهرمانی یا کسب سهمیه آسیا و یا برای ماندن در لیگ برتر را در این موضوع دنبال می کنند.
اما اگر لیگ برتر و سایر مسابقات باشگاهی از اردیبهشت ماه نیز پیگیری و برگزار شود، قطعا اعتراضات به تصمیمات سازمان لیگ برای ارزیابی تیم‌ها باتوجه به جدول کنونی کمتر خواهد بود.

به همین دلیل است که یوفا به سرعت برنامه ریزی جدید خود را با لغو جام ملت های اروپا ۲۰۲۱ به کشوارهای عضو اعلام کرد تا آن‌ها تصور ناتمام ماندن مسابقات را هم به خود راه ندهند.

می‌توان لیگ برتر را تمام کرد؟

گمانه زنی ها حاکی از برگزاری دور گروهی در اردیبهشت و خرداد ۹۹ دارد اما بلاتکلیفی AFC به علت وضعیت متفاوت کشورهای عضو به سایرین نیز تسری پیدا کرده و کسی نمی تواند برنامه ریزی درستی روی مسابقات باشگاهی داشته باشد.

با این حساب، اگر پیک شیوع ویروس کووید ۱۹ در ایران تا پایان فروردین باشد، سازمان لیگ با در نظر گرفتن مرحله گروهی ACL 2020، ماه های اردیبهشت، خرداد و بخشی از تیرماه را در اختیار خواهد داشت تا همانند اروپایی ها مسابقات را به اتمام برساند چرا که با توجه به لغو بازی های ملی در خرداد ماه، این فرصت را دارد تا از این پنجره نیز برای پیگیری لیگ برتر استفاده کند.

برای تصمیم درباره این موضوع، کنفدراسیون فوتبال آسیا نقش بزرگی را ایفا می‌کند و باید AFC برنامه ریزی دور گروهی لیگ قهرمانان را اعلام کند تا براساس آن تصمیم‌گیری شود اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

در قاره سبز یوفا تاکید کرده مسابقات باشگاهی با وجود کشوری مانند ایتالیا که شمار زیاد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا موجب تعطیلی و قرنطینه کامل شهرهایش شده، باید در ۱۱ تیرماه تمام شود و برای این اتفاق برنامه هایش را هم اعلام کرده است و اکنون کشورهای عضو با قاطعیت از ادامه مسابقات سخن می گویند.

اکنون برگزاری لیگ برتر که یک الزام برای کاهش اعتراضات و جنجال‌ها به شمار می رود، در گرو کاهش مبتلایان به کرونا تا پایان فروردین و اعلام برنامه لیگ قهرمانان است تا سازمان لیگ بتواند مسابقات باشگاهی در ایران تا پایان فصل بهار و اوایل تابستان به خط پایان برساند.

اخبار مرتبط

icon news

وزارت ورزش تهدید ۴ باشگاه لیگ برتری را به سخره گرفت!

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش گفت: نامه‌ای مبنی بر انصراف چهار باشگاه لیگ برتری برای ...

ماجرای عجیب آزمایشگاهی که بازیکنان لیگ‌برتر آنجا کرونا گرفتند!

تعدادی از بازیکنان لیگ برتر که همگی به یک آزمایشگاه مراجعه کرده بودند به ویروس کرونا ...

منتظر برگزاری لیگ برتر نباشید!

با اینکه اعلام شده بود بازی‌های لیگ برتر با انجام اقداماتی برگزار می‌شود اما خبرهایی ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news