اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 29 مرداد 1398
25 دی 1397 25 دی 1397
21:02 21:02

نامه سرگشاده زیباکلام به وزیر ارتباطات: پرتاب ماهواره، نشانه پیشرفت نیست

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران طی نامه ای به وزیر ارتباطات گفت:ساخت و پرتاپ ماهواره به فضا. همه حرفم آن بود که نه ساخت موشک و نه پرتاب ماهواره نمی‌توانند مبین پیشرفت باشند.
نامه سرگشاده زیباکلام به وزیر ارتباطات

به گزارش لام نو،  صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران خطاب به وزیر ارتباطات در یادداشتی نوشت: از پاسختان به توییت دوچرخه یا موشک و ماهواره و دعوتتان برای بازدید از دستاوردهای دانشمندان جوان آن وزارتخانه در فناوری‌های هوا و فضا سپاسگزاری می‌نمایم. حرف بنده آن بود که ای‌کاش بجای پیشرفت در صنایع موشکی و ماهواره ما می‌توانستیم دوچرخه‌ای تولید کنیم که با دوچرخه ساخت هند یا‌ترکیه قابل رقابت می‌بود؛ اتومبیلی می‌ساختیم که همچون پراید قاتل جان مردم نمی‌شد. بنده تخصصی در امور نظامی ندارم، بنابراین هیچ اظهارنظری هم در خصوص ساخت موشک نمی‌کنم، ایضا پیرامون ساخت و پرتاپ ماهواره به فضا. همه حرفم آن بود که نه ساخت موشک و نه پرتاب ماهواره نمی‌توانند مبین پیشرفت باشند. اتحاد شوروی سابق در اوج اقتدارش در زمینه پیشرفت‌های هوافضا، تولید موشک‌های قاره‌پیما و تسلیحات نظامی دست‌کمی از آمریکا نداشت. اما همزمان در زمینه ساخت کالاهای مصرفی به پای کشورهای متوسط غربی هم نمی‌رسید یا کره‌شمالی که در زمینه ساخت موشک و تسلیحات هسته‌ای بسیار پیشرفته است اما قوت لایموت مردمش را هم نمی‌تواند تامین کند، چه رسد به پیشرفت‌های دیگر.
بهترین تکنولوژی ساخت دوچرخه را می‌توان وارد کرد اما ایجاد اصلاحات یا تغییراتی که قیمت تمام‌شده تولید در ایران را پایین بیاورد ظرف یک‌صد سالی که از ورود مدرنیته به ایران می‌گذرد، همچنان در حد یک رویا باقی مانده. درهمان برنامه اشاره به پراید داشتم. دو غول عظیم صنعت خودرو، ایران‌خودرو و سایپا سالیانه مجبورند ۱۱۰۰ میلیارد تومان حقوق به کارکنان مازاد خود بپردازند. ۲۷۰۰ نفر عضو هیات‌مدیره شرکت‌های تابعه آن‌ها هستند. کیفیت به کنار، چگونه قیمت‌تمام شده پراید می‌تواند قابل رقابت با‌ترکیه یا کره باشد؟ برویم بر سر کیفیت. تعداد تلفات ناشی از تصادفات اتومبیل در کشورهای پیشرفته بین ۲. ۵ تا ۱۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر است. به یمن پراید و پیکان این رقم در ایران به ۳۲ نفر می‌رسد. خیر جناب آذری جهرمی، تولید موشک و پرتاب ماهواره، نشانه پیشرفت نیست./بهارنیوز

اخبار مرتبط

icon news

برکناری غیرمنتظره مدیرعامل ایران خودرو! / گمانه زنی‌ها برای مدیر عامل جدید +عکس

علی ربیعی گفت: مدیر عامل ایران خوردو امروز به دلیل تغییر قیمت برکنار می شود و آقای عل...

شلیک دو موشک کره شمالی به ژاپن

کره شمالی پس از آزمایش های پی در پی موشک‌هایش درهفته‌های گذشته ، دو موشک دیگر را به س...

زیباکلام: شورای نگهبان هرکسی را که کوچکترین نقدی به حکومت وارد کرده ، رد صلاحیت می‌کند

زیبا کلام افزود: بارها و بارها کسانی که رد صلاحیت شده‌اند از شورای نگهبان دلیل رد صلا...

پرسش زیباکلام از ظریف

صادق زیباکلام؛ استاد دانشگاه نسبت به سخنان اخیر محمدجواد ظریف درباره میزان افزایش غ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news