اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 12 خرداد 1399
26 فروردین 1399 26 فروردین 1399
12:44 12:44
آن‌سوی سوسیالیسم و لیبرالیسم؛

چرا کرونا حکمرانی در دنیا را متحول خواهد کرد؟

عادات بهداشتی و وسواس برآمده از کرونا شاید از خاطرمان برود. سیستم‌های اقتصادی و سیاسی شاید با تغییراتی در جای خود بمانند، اما شیوه حکمرانی، نقش مردم در آن و البته کارآمدی حکمرانی حتما مورد تجدید نظر اساسی قرار خواهد گرفت، تجدید نظری که الزاما به معنای بهبود نخواهد بود.

سلام نو – سرویس سیاسی: چندین هفته پیش وقتی سر و کله کرونا در چین پیدا شد هیچ سیاستمدار و اقتصاددانی تصور نمی‌کرد یک ویروس تاثیری چنین عمیق برجای بگذارد، ویروسی که هرچند با کشنده‌ترین ویروس‌های تاریخ بشر فاصله دارد اما اقتصاد، سیاست و به طور کلی جامعه بشری را مختل و البته متحول کرده است.

قرنطینه و محدودیت آمد و شدِ حاصل از کرونا چنان در سطح جهان موثر بوده که میزان تولید آلودگی هوا و آلودگی صوتی به شکل قابل توجهی کاهش یافته، حیوانات به برخی شهرها بازگشته‌اند و طبیعت در برخی قسمت‌ها در حال احیا شدن است.

تاثیر کرونا بر اقتصاد هم چنان گویا و ملموس است که نیازی به هیچ گونه توضیحی ندارد. اقتصاد جهان یکی از جدی‌ترین بحران‌های خود را تجربه می‌کند و کشورهایی مثل آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه صراحتا گفتند شرایط به بدی دوران جنگ جهانی است. آمریکا بزرگ‌ترین بسته کمک مالی را به اقتصادش تزریق می‌کند و رئیس جمهور فرانسه با "تواضع و صراحت می‌گوید" که نمی‌داند وضع فعلی کشورش تا چه زمانی ادامه دارد. در ایران هم بسیاری سال 99 را سخت‌ترین سال اقتصاد ایران می‌دانند، سالی سخت‌تر از سال‌های جنگ.

اما شاید یکی از عمیق‌ترین حوزه‌هایی که با شیوع کرونا مورد پرسش قرار گرفت شیوه حکمرانی در کشورهای مختلف است. از چین تا آمریکا همه کشورها با بحران اقتصادی و حتی سیاسی مواجه خواهند شد، بسیاری جان خود را از دست خواهند داد و مشکلات یک به یک سر می‌رسند. تنها تفاوت این کشورها با هم_ فراسوی مارکسیسم، سوسیالیم و لیبرالیسم_ شیوه حکمرانی آن‌ها است.

این که سیستم‌های حکومتی با چه سرعتی به کرونا واکنش نشان دادند؟ چقدر در برخورد با این بحران پویا بودند؟ فرایند سیاستگذاری خود را تا چه اندازه متناسب با شرایط بحران تنظیم کردند؟ به چه شیوه‌ای بحران بخش سلامت را مدیریت می‌کنند؟ چگونه سیاست‌های جدید را به شهروندان اطلاع می‌دهند؟ و البته شهروندان تا چه اندازه با سیاست‌ها همراهی می‌کنند؟ چند سوال ساده است که از پی پاسخ‌های آن‌ها می‌توان به ارزیابی کیفیت حکمرانی حکومت‌ها دست یافت.

از چین تا آمریکا عموم کشورهای جهان در بخش نخست آزمون حکمرانی مردود شدند و طول کشید تا بتوانند واکنش حساب شده و خوبی به کرونا نشان دهند و سیستم را با توجه به شرایط جدید تنظیم کنند. چین عدم شفافیت به خرج داد، آمریکا کرونا را شوخی گرفت، عموم کشورهای اروپایی هم تا مدتی حتی از چک فرودگاهی هم امتناع می‌کردند.

در بخش دوم اما تصمیمات قاطع و روشن شد و عزم جدی‌تر حکمرانان برای مواجه با ویروس مشخص شد. عموم آن‌ها تصمیم گرفتند به قیمت آسیب دیدن اقتصاد جان مردم را حفظ کنند. ایتالیا و اسپانیا قرنطینه سراسری اعلام کردند و بسیاری دیگر منع آمد و شد جدی اعمال کردند و در کنار آن شهروندان را برای تبعات اقتصادی آماده کردند.

سومین بخش آزمون حکمرانی اما چگونگی برخورد با آینده است. آیا شرایط فعلی قرار است ادامه داشته باشد؟ و مهم‌تر از آن بحران اقتصادی برآمده از کرونا چگونه مدیریت خواهد شد؟ پاسخ به این سوال‌ها هنوز روشن نیست و حتی رئیس جمهور فرانسه نیز به صراحت می‌گوید که فعلا تصوری از آینده شرایط فعلی ندارد، اما پاسخ هرچه باشد بر شیوه حکمرانی تاثیر جدی خواهد گذاشت.

عادات بهداشتی و وسواس برآمده از کرونا شاید از خاطرمان برود و سیستم‌های اقتصادی و سیاسی شاید با تغییراتی در جای خود بمانند، اما شیوه حکمرانی، نقش مردم در آن و البته کارآمدی حکمرانی حتما مورد تجدید نظر اساسی قرار خواهد گرفت، تجدید نظری که شاید الزاما به معنای بهبود نخواهد بود.

به طور مثال همین حالا پشی بینی‌هایی در رابطه با تغییر شیوه حکمرانی در چین انجام صورت گرفته و گمانه زنی برخی تحلیل‌گران این است که دولت برای حفظ اقتصاد ورود بیشتری به آن می‌کند و سبک حکمرانی خود را به ویژه در اقتصاد به سبک مائو نزدیک می‌کند. اما آیا این عقب‌گرد در همه جا رخ می‌دهد؟ برای پاسخ به این پرسش فعلا باید صبر کرد.

اخبار مرتبط

icon news

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه ارسال می‌شود

رسانه‌های اوکراین اعلام کردند ایران جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی را به فرانسه...

قالیباف: اگر آمریکا شیطان بزرگ نیست پس چیست؟

محمد باقر قالیباف، رییس جدید مجلس شورای اسلامی در واکنش به کشته شدن یک جوان سیاه‌پوست...

روحانی: مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا محدودیت‌ها برنگردد

 حسن روحانی رئیس جمهوری گفت:از همه مردم کشور می‌خواهیم با دقت پروتکل‌های بهداشتی را د...

روحانی: باید به مسیر طبیعی زندگی برگردیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا بیان ک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news