اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 خرداد 1399
31 فروردین 1399 31 فروردین 1399
11:45 11:45

روحانی: تا اطلاع ثانوی مشاغل پرریسک تعطیلند / مساجد و اماکن مذهبی تا 15 اردیبهشت باز نمی‌شوند

حسن روحانی رئیس‌جمهور گفت:کاهش تعداد مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها خبر خوب وزارت بهداشت است و این  نتیجه‌ مراعات مردم و تلاش کادر درمانی و وزارت بهداشت است.

مشاغل پرریسک همچنان و تا اطلاع ثانوی بسته می‌مانند/ تعطیلی اماکن مذهبی و مساجد حداقل تا نیمه اردبیهشت ادامه دارد

به گزارش سلام نو، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری امروز یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در سخنانی، گفت: در جلسه امروز وزارت بهداشت گزارش‌ها و آمارهای مختلفی را ارائه کرده است که البته برخی از این آمارها خوشحال‌کننده بوده است، همچنین برنامه‌هایی را تاکنون در حال اجرا داشتند که به آن ادامه خواهند داد و برنامه‌های تازه‌ای در دست اقدام دارند.

وی ادامه داد: آمارهای وزارت بهداشت در روزهای اخیر هر روز خوشحال‌کننده‌تر بود، هم تعداد مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها کاهش یافته است، هم آن‌هایی که بستری بودند و وضعیت وخیمی داشتند، اکنون حال بهتری دارند، همچنین آمار فوتی‌ها کاهش پیدا کرد و همه این آمارها برای ما مغتنم است. البته این روند نتیجه‌ مراعات مردم و تلاش کادر درمانی و وزارت بهداشت است.

رییس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: در جلسه امروز وزارت بهداشت و درمان گزارشی را ارائه کرد که نشان می‌دهد بررسی‌ها و پیگیری‌هایی در جریان است و امیدواریم در هفته‌های آینده بتوانند مسیر بیماری را کوتاه کنند. همچنین گزارش دیگری وزارت بهداشت ارائه کرد، مبنی بر اجرای غربالگری جدیدی در سراسر کشور است که در این طرح همه آن‌ها که تست کرونای مثبت داشتند وزارت بهداشت به سراغ کسانی می‌رود که با آن‌ها در تماس بودند و آن‌ها را مورد پایش قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: در مجموع آمار و ارقامی که در این جلسه ارائه شد هم مربوط به استان پایلوت این طرح بود و هم مربوط به سایر استان‌ها که این غربالگری در آن‌ها در حال انجام است، این قدم یک قدم بسیار مهمی بود که به ما در شرایط مهار بیماری کمک می‌کند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری وزارت بهداشت و درمان با دانشگاه شریف درخصوص راه‌اندازی یک نرم‌افزار موبایلی اشاره کرد و ابراز داشت: دانشگاه شریف یک نرم‌افزاری را آماده کرده که با استفاده از داده‌هایی که وزارت بهداشت و درمان در اختیارشان قرار می‌دهد به گونه‌ای است که به تدریج می‌توانیم در یک توافق جمعی اگر افراد یک جمع همگی نرم‌افزار را در موبایل نصب کنند، فرد مبتلا را به صورت قرمز، مبتلای درمان شده را بنفش و نیاز به مراقب را زرد نشان می‌دهد و این تقسیم‌بندی انجام شده است و دنبال می‌شود که به ما برای کنترل وضعیت اماکن پرتجمع مانند ادارات، مراکز تولیدی و مراکز تجمع بسیار کمک خواهد کرد.

رئیس‌جمهور افزود: به غیر از تستی که انجام می‌شود، بنا شده است که تست آنتی بادی هم گرفته شود؛ دکتر ملک‌زاده اعلام کردند که افرادی که مثبت( به کرونا مبتلا شده و درمان شده‌اند) هستند قابل اعتماد هستند، اما در مورد آنهایی که منفی هستند هم بحث وجود دارد؛ این شیوه هم به کمک شیوه‌های قبلی می‌آید و بنا است در برخی شهرها تست شود و نتیجه آن به وزارت بهداشت اعلام شود.

وی با بیان اینکه شرایط امروز برای همه مردم در سراسر دنیا سخت است و کشوری را نداریم که درگیر این ویروس نباشند، خاطرنشان کرد: این ویروس در سیاست، اقتصاد و اجتماع و حتی در سیاست‌های جهانی تاثیرگذار بوده است اما برای ما به دلیل اینکه ۲ سال است در شرایط تحریم سخت قرار داریم، سخت‌تر شده است.

روحانی دلیل بعدی سخت بودن شرایط بحران کرونا در کشور را وجود عید نوروز و سنت‌های دید و بازدید ایرانیان اعلام کرد و گفت: ایام نوروز را داشتیم و به دلیل اینکه این سنت دید و بازدید و سبک زندگی ما به گونه‌ای است که این برای ما سخت‌تر شده است؛ اجتماعات بزرگ داریم و صله رحم ما با غرب بسیار فرق می‌کند و باعث شده مردم از طریق تلفن و شبکه‌های مجازی با هم در ارتباط باشند.

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: یکی دیگر از سختی‌های کشور ما شرایط ماه مبارک رمضان است با توجه به اینکه مساجد و اماکن مقدس برای ما جاذبه دارند اما در ماه رمضان جاذبه آنها بیشتر می‌شود و برای ما سخت است، اما باید شرایط قبلی را تا نیمه اردبیهشت ادامه دهیم و پیش از نیمه اردیبهشت ‌اگر توانستیم تصمیم جدید را اعلام می‌کنیم.

وی بیان کرد: از مردم می‌خواهیم در روزهای پایان شعبان و تا نزدیک‌تر شدن به ماه رمضان به راز و نیازهای فردی بسیار بپردازند که عمیق‌تر خواهد بود.

روحانی گفت: مشاغل پرریسک همچنان و تا اطلاع ثانوی بسته می‌ماند.

/ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

رئیس جمهور خواستار سرعت بخشیدن به آزادسازی سهام عدالت شد

رییس جمهور بر سرعت بخشیدن به فرآیند آزادسازی، مدیریت بازار سرمایه تاکید کرد.

روحانی قانون مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی را ابلاغ کرد

حسن روحانی قانون «مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه امنیت» را برای اجرا اب...

توییت روحانی در آستانه آغاز بکار مجلس یازدهم

رئیس جمهور توئیتی به مناسبت آغاز فعالیت مجلس یازدهم منتشر کرد.

رئیس جمهور دستور رسیدگی به مشکل آب آشامیدنی برخی مناطق اهواز را صادر کرد

رئیس جمهور در تماس تلفنی با وزیر نیرو و استاندار خوزستان دستور داد تا هرچه سریعتر اقد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news