اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 خرداد 1399
04 اردیبهشت 1399 04 اردیبهشت 1399
23:31 23:31

سردار حاجی زاده: به زودی ماهواره بعدی را پرتاب می کنیم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: در آینده نه چندان دور ماهواره بعدی را در مدار بالاتر با کارایی بهتر قرار می دهیم. 

سردار حاجی زاده: ماهواره نور سدهای بزرگی را شکست

به گزارش سلام نو، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره پرتاب ماهواره نور گفت: موتور مرحله اول این ماهواره بر، سوخت مایع و ساخت وزارت دفاع است و در موشکهای زمین به زمین کاربرد دارد.

وی ادامه داد: امروز فضا یک واقعیت است و بدون حضور در فضا از خیلی از امکانات در حوزه های نظامی و غیر نظامی خودمان را محروم کردیم و بعد پنجم امور دفاعی فضایی است.

سردار حاجی زاده ادامه داد: محدودیت هایی که در عرصه زمینی برای اشراف اطلاعاتی داریم در فضا وجود ندارد. امروز فضا برای همه آزاد است و ما می توانیم در فضا همه جا برویم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ماهواره نور در مدار خود قرار گرفته است و زمانی که این پرتاب انجام شد از ایستگاه های تهران زاهدان و چابهار سیگنال دریافت کردیم و شب گذشته نیز باز سیگنال دریافت کردیم و این ماهواره هر 90 دقیقه یکبار دور زمین می چرخد. ظرف سه چهار روز آینده تنظیمات این ماهواره تمام شده و کاربری آن صد در صد است.
وی اظهار داشت: سال 88 همزمان با شروع بکار بنده با تصویب رهبر انقلاب نیروی همایی به نیروی هوافضا تبدیل شد و همان موقع ستاد کل نیروهای مسلح این موضوع را تشخیص داد و از همان سال فرماندهی فضایی در نیرو تشکیل شد. این اولین ماهواره بومی ما بود اما ما هم اکنون ماهواره در فضا داریم که کار مشترک با سایر کشورها بوده و طبیعتا دنبال توسعه این فرماندهی هستیم.
سردار حاجی زاده تصریح کرد: ماهواره نور یک ابر پروژه بود. با این کر سطح بزرگی از فناوری شکسته شد و ما از آنها عبور کردیم. ماهواره بر قاصد چند مرحل ه ای است که هر مرحله خودش یک پروژه جداگانه است. برای سبک سازی بدنه باید از مواد کامپوزیت استفاده می کردیم که خودش پیچیدگی هایی داشت.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه عنوان کرد: از این بعد ما این مسیر را بهتر ادامه می دهیم و معلوم شد کاری که در این چند سال بوده دقیق انجام شده است. امروز چه حوزه نظامی و یا غیر نظامی کارهای اطلاعاتی نیاز به سنجش دارد مه از طریق فضا اتفاق می افتد. بخش زیادی از پیشرفت دنیا با تکیه بر فناوری فضایی است.

وی با بیان اینکه تحریم خدمات زیادی برای ما داشت مطرح کرد: تهدیدات آوار منفی دارد اما فرصت هایی را هم ایجاد می کند. در حوزه پهپادی و موشکی و پدافند در ردیف چند کشور برتر دنیا هستیم و در عرصه فضایی هم به این جایگاه می رسیم.

سردار حاجی زاده درباره ماهواره بر قاصد کفت: معنا مرحله اپل این ماهواره بر سوخت مایع است چون ما می خواستیم ارزان تمام شود چون موتور سوخت جامد را بیرون جو آزمایش نکرده بودیم و این موتور برای یکی از موشکهای قدیمی ما بود که از آن استفاده کردیم. اما در مراحل بعدی موتور مرحله اول را هم سوخت جامد می کنیم. ضمن اینکه سوخت جامد موجب کوچک شدن موشک می شود. این کار که در بدنه ماهواره بر انجام شد لبه تکنولوژی است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: برای مثال موشک رعد 500 با 200 کیلومتر برد بیشتر وزنی کمالی نسبت به موشک های بدنه فلزی دارد.

وی درباره موتور ماهواره بر باید گفت: موشک از لحظه اول پرتاب باید هدایت شود. در موشک سوخت مایع با بالک هایی که در انتهای موشک است این کار انجام می شود اما در سوخت جامد کنترلی روی سوخت نداریم و نازل خروجی موشک باید هدایت موشک را انجام دهد. ما ابتدا به فناوری نازل متحرک دست پیدا کردیم و بعد توانستیم ماهواره به فضا پرتاب کنیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: سیستم های ارتباطی و مخابراتی این ماهواره بر توسط جوانان کشور طراحی و تولید شده است. داد و فریاد آمریکایی ها نتیجه موفقیت این ماهواره است و آنها می دانند ما به یک توانایی جدید دست پیدا کردیم.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه سیستم اطلاعاتی غرب در جریان پرتاب ماهواره جا ماند گفت: طبیعی است که آنها از این کار ما ناراحت باشند. آمریکایی ها سردار سلیمانی را ترور کردند. آنها می توانستند این کار را توسط یک تیم تر‌وریستی انجام دهند. اما این کار را کردند که که بگویند نماد مقاوت را بزنند. بعد هم گفتند 52 نقطه ایران را می زنیم و منظور آنها از مرکز فرهنگی بیت رهبری بود. اما پایگاه عین الاسد زده شد و برنامه حسینیه امام خمینی هم برای اولین بار زنده پخش شد.
وی افزود: ما امر وز یک ابر قدرتیم و با قدرت فناوری فضایی را پیش می بریم به طوری که کشور بیمه شود و مردم با خیال راحت به اقتصاد بچسبند.  در روز عملیات عین الاسد تصور می کردیم آنها هم پاسخ دهند و ما آماده بودیم 400 نقطه را مورد هدف قرار دهیم اما آنها پاسخ ندادند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: تلاش می کنیم در آینده نچندان دور ماهواره بعدی را در مدار بالاتر با کارایی بهتر قرار می دهیم.
وی تصریح با اشاره به مشارکت شرکت های دانش بنیان در پرتاب ماهواره نور گفت: این کار باید در بخش های دیگر هم تسری پیدا کند و نخبگان و خواص ما در برابر مردم تکلیف دارند و باید مشکلات مردم را حل کنند.


/تسنیم

اخبار مرتبط

icon news

هیچکس نباید نگران حوزه دفاعی کشور باشد

 سردار امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: میزا...

دیدار جمعی از منتخبان مجلس یازدهم با سردار حاجی زاده

تعدادی از منتخبان مجلس یازدهم با فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران دیدار داشتند.

توضیحات سردار حاجی‌زاده درباره چگونگی پرتاب ماهواره نور به فضا+فیلم

سردار حاجی زاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری در مورد چگونگی موفقیت سپاه پاسد...

وعده حاجی‌زاده درباره ارائه اطلاعات جدید از حمله به عین الاسد

فرمانده هوا فضای سپاه ضمن وعده ارائه اطلاعات تازه از حمله به عین الاسد، گفت: از همین ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news