اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
09 اردیبهشت 1399 09 اردیبهشت 1399
19:42 19:42

یک شهروند بحرینی در مشهد فوت کرد

در پی کارشکنی های بحرین یکی از شهروندان این کشور که برای زیارت به ایران آمده بود در مشهد مقدس درگذشت.

هشتمین زائر بحرینی در مشهد مقدس فوت کرد

به گزارش سلام نو، یک نفر دیگر از بیش از ۲۰۰۰ بحرینی که پیش از شیوع کرونا برای زیارت و سیاحت به ایران آمده و با کارشکنی های بحرین تا به امروز در انتظار بازگشت به کشورشبسر می برد، صبح امروز در مشهد مقدس جان باخت.

گفتنی است نام وی «عبدالعزیز محمد علی سهوان» در لیست بحرینی هایی بود که پس از مدت ها انتظار ظهر امروز قرار بود به بحرین بازگردانده شوند اما تقدیر الهی بر این بود که در مشهد مقدس وفات یابد.

این در حالی است که در پی بی توجهی دولت بحرین به وضعیت اتباع این کشور که برای زیارت اماکن مقدس وارد جمهوری اسلامی ایران شده بودند و عدم تحمل مسئولیت های خود برای بازگرداندن این افراد به کشورشان فعالان سیاسی، رسانه ای، مدنی و حقوقی این کشور واکنش های مختلفی نشان دادند.

«ابراهیم المدهون» تحلیلگر و فعال بحرینی در این زمینه می گوید: مشاهده می کنیم که دولت بحرین با عدم بازگرداندن شهروندان بحرینی آنان را مورد آزار و اذیت قرار می دهد و این افراد برای مدت طولانی است که در جمهوری اسلامی ایران بلاتکلیف مانده اند و حکومت بحرین با عدم پایبندی به مسئولیت های خود به وظیفه طبیعی دولت در قبال شهروندانش عمل نمی کند.

«باقر درویش» رئیس انجمن حقوق بشر بحرین نیز در این باره گفت: مسئولان بحرین در خصوص بیش از ۲۰۰۰ شهروند بحرینی که در پی انتشار کرونا در جمهوری اسلامی ایران بلاتکلیف مانده اند با بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری فاحشی رفتار کرده است. این امر باعث شده جمع کثیری از این افراد در شرایط بسیار سختی زیر فشار روحی و برخی زیر فشار مالی به سر برند.

وی افزود: لازم به ذکر است طبق اطلاعات به دست آمده مسئولان بحرین در نظر دارند در صورت بازگشت بحرینی ها از ایران آنها را در مکان هایی که به کمپ های پناهندگان شباهت دارد به عنوان قرنطینه اسکان دهند. این در حالی است که شاهدیم چگونه برخی کشورهای دیگر به وظایف خود در قبال شهروندانشان عمل کرده و خدمات پزشکی و بهداشتی لازم را که باعث حفظ کرامت انسانی آنهاست فراهم آورده اند.

«شیخ محمد خجسته» عضو هیئت مرکزی شورای علمای بحرین نیز در این باره گفته است: ۱۳۰۰ بحرینی در شهر مشهد بلاتکلیف مانده اند و رژیم بحرین به آنها بی توجهی کرده و هیچ قدمی برای بازگشت آنها به بحرین بر نمی دارد. این در حالی است که کشورهای همسایه مانند کویت و عمان و قطر پروازهای اختصاصی برای شهروندانشان در نظرگرفتند و آنها را بازگردانده و سپس برای قرنطینه آنها را در هتل های پنج ستاره اسکان دادند. اما رژیم آل خلیفه چگونه تاکنون چگونه با شهروندان بحرین برخورد کرده است؟

وی ادامه داد: حدود دو هزار بحرینی در ایران بلا تکلیف مانده اند و برخی از آنها واقعاً در شرایط بحرانی روحی به سر می برند. در میان آنها خانم های بارداری هستند که برای درمان نیازمند بازگشت به وطنشان هستند، در میان این افراد بیمارانی هستند که داروهایشان به پایان رسیده و در مشهد به این داروها دسترسی ندارند. دانش آموزانی هستند که باید بازگردند، کارمندانی هستند که مرخصی هایی که برای سفر گرفته بودند به پایان رسیده و باید بازگردند. برخی از این افراد مبالغ پولی که به همراه آورده بودند تمام شده، چرا که هنگامی که به مشهد آمده اند برای یک سفر یک هفته ای برنامه ریزی کرده اند و حال بیش از سه هفته و برخی حدود یک ماه است که بلا تکلیف آنجا مانده اند و حکومت بحرین هیچ قدمی برای بازگشت آنان بر نمی دارد.

«عبدالغنی الخنجر» یکی از فعالان سیاسی بحرینی نیز در این خصوص اعلام کرده است: اقدام رژیم آل خلیفه که به بهانه انتشار کرونا از بازگشت بحرینی هایی که برای سفر به ایران رفته اند ممانعت می کند، جنایت بزرگی در حق ملت بحرین است. با این اقدام ثابت شده که آل خلیفه رژیمی بی نهایت طایفه گرا است که شایستگی حکومت بر کشوری مانند بحرین را ندارد. تنها به این علت که این افراد دارای مذهب تشیع هستند این رژیم نمی خواهد به آنها مساعدت و کمکی کند و به وظایف خود در قبال این شهروندان بحرین عمل نمی کند./ مهر

اخبار مرتبط

icon news

روحانی: مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا محدودیت‌ها برنگردد

 حسن روحانی رئیس جمهوری گفت:از همه مردم کشور می‌خواهیم با دقت پروتکل‌های بهداشتی را د...

روحانی: باید به مسیر طبیعی زندگی برگردیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا بیان ک...

رئیس جمهور یک دستور کرونایی صادر کرد

 حسن روحانی رئیس جمهوری، دستوری به وزیر کشور برای تشدید مراقبت ها در استان‌های دارای ...

اماکن مقدسه از فردا باز می‌شوند/همه کارمندان ۱۰ خردادماه سرکار خود حاضر می‌شوند

حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: اماکن مقدسه از ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news