اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 خرداد 1399
10 اردیبهشت 1399 10 اردیبهشت 1399
14:46 14:46

۱۱۸ حزب در کشور پروانه فعالیت دارند

حمید ملانوری مدیرکل سیاسی وزارت کشور اعلام کرد: ۱۱۸ حزب دارای پروانه فعالیت در کشور داریم که ۸۷ حزب در سطح ملی و ۳۱ حزب در گستره استانی فعالیت می کنند.

ملانوری: ۱۱۸ حزب دارای پروانه فعالیت در کشور داریم

به گزارش سلام نو، «حمید ملانوری» روز چهارشنبه در اولین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: در سال ۹۸ مجموعا ۱۶ جلسه برگزار کردیم که ۲۵۲ مصوبه داشتیم از این تعداد ۲۱۴ مصوبه مربوط به حوزه احزاب و گروه‌های سیاسی و ۳۸ مصوبه مربوط به حوزه تشکل‌های اقلیت‌های دینی بود.

وی افزود:  در طول سال گذشته ۴۹ کنگره حزبی در کشور برگزار شد که ناظران وزارت کشور در همه آنها حضور داشتند.

ملانوری یادآور شد: در سال گذشته با تأسیس ۹۶ شعبه حزبی در مراکز استان‌ها موافقت شد زیرا در قانون جدید بررسی صلاحیت مسئولان شعب بر عهده کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است که صلاحیت ۹۶ مسئول شعبه مورد بررسی قرار گرفت و  تایید و با آنها ابلاغ شد.

وی افزود: لازم است اضافه کنم تا قبل از این در استان‌ها هیچ حزبی شعبه و رییس شعبه تایید شده نداشته است لذا با توجه به قانون جدید سعی کردیم پرونده‌ها را با سرعت در جلسات کمیسیون مطرح کنیم که احزاب ملی بتوانند در مراکز استانها شعبه خود را فعال کنند.

ملانوری اظهار کرد: ۱۰۶۶ دفتر فرعی احزاب در شهرستان‌های کشور فعال شد که ۵۷۰ دفتر آن مربوط به یک ساله گذشته است، در طول دو سال قبل از آن فقط ۴۹۶ دفتر راه اندازی شده بود که رشد بسیار خوبی در سال گذشته داشتیم. همچنین در سال گذشته با تأسیس ۱۱ حزب در کمیسیون ما موافقت کردیم و ۱۴ پروانه حزبی تا پایان سال گذشته صادر شد.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور افزود: بحث صدور پروانه سه حزب در پایان سال ۹۸ تمام شده بود که در ابتدای سال جاری پروانه‌های آنها را صادر و تحویل دادیم که شامل احزاب جمهوریت ایران اسلامی، سفیران انقلاب اسلامی و همدلی مردم تحول خواه که هر سه با گستره فعالیت ملی هستند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مباحثی که در سال ۹۸ پیگیری کردیم تاسیس جبهه‌های حزبی بود، سعی کردیم این موضوع را ترویج کنیم و احزاب را ترغیب کنیم به سمت تشکیل جبهه بروند. در آستانه برگزاری انتخابات اسفند ماه ۹۸،  سیزده جبهه در کشور شکل گرفت در حالی که قبل از این فقط یک جبهه فعال داشتیم.

ملانوری با بیان اینکه به تناسب آمار و ارقام جلسات ما در سال گذشته ۱۱.۷ درصد و مصوبات ۱۱۵.۳ رشد داشته است، گفت: برگزاری کنگره ها و مجامع حزبی ۱۶.۳ درصد و در تاسیس دفاتر حزبی ۱۱۲ درصد رشد داشتیم و تاسیس شعب حزبی استانی از صفر به ۹۶ شعبه رسیدیم و شاهد رشد ۱۰۰ درصدی بودیم.

وی ادامه داد: در مجوز تاسیس ۳۷.۵ درصد رشد داشتیم و جبهه به ۱۴ جبهه سیاسی در سال ۹۸ رسیدیم. در حال حاضر ۱۱۸ حزب دارای پروانه فعالیت در کشور داریم که گستره فعالیت ۸۷ حزب در سطح ملی و ۳۱ حزب در گستره استانی است.

/ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news