اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 12 خرداد 1399
12 اردیبهشت 1399 12 اردیبهشت 1399
14:52 14:52

آخرین اخبار از وضعیت استاد محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان موسیقیدان، آهنگساز، خواننده ۷۹ ساله و خوشنویس اهل ایران متولد ۱ مهر ۱۳۱۹ در شهر مشهد است، ماه مبارک رمضان آمیخته با ربنای این استاد بلامنازع موسیقی سنتی ایران است.

به گزارش سلام نو، چند روزی است که به ایام ماه مبارک رمضان وارد شده‌ایم؛ ایامی که در این چندساله همیشه بحث بر سر دعای ربنا را که توسط محمدرضا شجریان اجرا و سال‌ها به بخشی از فرهنگ رمضانی مردم ایران تبدیل شده بود، باب کرده است؛ چراکه ۳۰سال این دعا از تلویزیون و رادیو پخش شد، اکنون که چند سالی از پخش نشدن این دعا می‌گذرد، بحث در فضای مجازی در این‌باره بسیار است؛ حتا در روزهایی که او در بستر بیماری سخت به‌سر می‌برد.

امسال با آغاز ماه مبارک رمضان، ربنای شجریان با حجم گسترده‌ای در فضای مجازی دست به دست شده و افراد مختلف سعی می‌کنند با این کار جبرانی در پخش نشدن این دعا با صدای شجریان از تلویزیون و رادیو داشته باشند. این بحث حتی یاد کردن از «جواد ذبیحی» را که سال‌ها قبل، پیش از شجریان، دعای ربنا را تقریبا با همین شمایل اجرا کرده بود، در پی دارد.

برخی از نوازندگان نیز با ایده‌های مختلف به بازسازی این اثر روی آورده‌اند.

چندسال پیش شجریان در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران درباره پخش ربنا در صدا و سیما اظهار کرده بود: ربنا متعلق به من هم نیست. متعلق به مردم است. جزو زندگی و عواطف مردم است و هیچکس حق ندارد آن را از مردم بگیرد. من که صاحب این اثر هستم و در واقع آن را خلق کردم هم می‌گویم متعلق به مردم است. من ربنا را هرگز از مردم دریغ نکردم. حالا اگر اقتضای سیاست است که صدای من را به هیچ صورتی پخش نکنند، خودشان می‌دانند، ولی نگویند که ربنا را من نگذاشته‌ام پخش کنند.

اکنون که در فضای ماه مبارک رمضان قرار داریم و روزانه بارها از ربنای این استاد آواز ایرانی یاد می‌شود، وضعیت جسمانی او را هم از پزشکش جویا شدیم. حسن عباسی گفت: «وضعیت جسمانی استاد بهتر است و هر روز ایشان را ملاقات می‌کنم. خوشبختانه مشکل جدیدی ندارند و شرایطشان ثابت است». / ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

مبلغ زکات فطره از نگاه مراجع تقلید در سال 1399

با توجه به اتمام ماه مبارک رمضان مراجع تقلید میزان فطریه را برای ماه مبارک رمضان در س...

به بهانه برگزاری کنسرت آنلاین همایون شجریان ؛ تماشای بزرگترین کنسرت آنلاین با ده هزار تومان

«همایون شجریان» خواننده مطرح عرصه موسیقی سنتی در روز یکشنبه چهارم خرداد 1399 مصادف با...

حسام‌الدین سراج: دلیل ماندگاری ربنای شجریان اقبال مردم است

حسام‌الدین سراج از خوانندگان مطرح و شناخته شده موسیقی ایران در مصاحبه ای از دلایل مان...

تورهای طبیعت‌گردی در ماه رمضان و تعطیلات خرداد حق برگزاری ندارند

در روزهای ماه مبارک رمضان و تعطیلات نیمه خرداد هیچ تور گردشگری مجوز برگزاری ندارد و ف...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news