اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 خرداد 1399
13 اردیبهشت 1399 13 اردیبهشت 1399
09:01 09:01
جواد امام مطرح کرد:

لزوم پوست‌اندازی شورای عالی/ حرف‌های کرباسچی شفاف نیست

جواد امام فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید دارد سید محمد خاتمی خودش را رهبر جریان اصلاحات نمی داند. او اجماع میان اصلاح طلبان را دغدغه مهم رییس دولت اصلاحات خواند.

شورای عالی باید پوست‌اندازی کند/ اصلاح‌طلبان برای ورود به قدرت به هر قیمتی، از جریان اصلاحات هزینه نکنند/ خاتمی خودش هیچ‌گاه ادعای رهبری جریان اصلاحات را ندارد

یک کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب تغییر در ساختار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را الزامی و مهم دانست و تاکید کرد: آقای خاتمی هیچ‌گاه خودش ادعای رهبری جریان اصلاحات را نداشته و همیشه از طرف این جریان به سمت ایشان درخواست‌هایی فرستاده شده است.

خروج عبدالواحد موسوی‌لاری وزیر کشور دوران اصلاحات و از متنفذین جریان اصلاحات از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نخستین کنش این شورا به شکست در انتخابات مجلس یازدهم بود که موجی از واکنش‌ها را به همراه داشت و باعث شد سیاستمداران مطرح این جریان به تغییر در ساختار عالی و تصمیم‌ساز اصلاحات تاکید ورزند. از سویی به نظر می‌رسد طیف‌های مختلف درون جریان اصلاحات نسبت به یکدیگر واکنش‌هایی داشته و به نقد یکدیگر بپردازند.

موسوی لاری از پیش از انتخابات بر نیامدن در شورای عالی اصرار داشت

جواد امام کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره استعفای موسوی‌لاری و تغییراتی که قرار است در ساختار شورای عالی سیاست‌گذاری به وجود بیاید، گفت: آقای موسوی‌لاری از پیش از انتخابات بر نیامدن در شورا اصرار داشتند که آن هم به علت وضعیت جسمی‌شان بود.

وی ادامه داد: آقای موسوی‌لاری در میان شخصیت‌های حقیقی شورای عالی اصلاح‌طلبان نقش تعیین‌کننده و اجماع‌کننده‌ای داشت.

مدیر عامل بنیاد باران با بیان اینکه با توجه به عدم اقبالی که به فراکسیون امید وجود داشت و هزینه‌هایی که حمایت از دولت آقای روحانی ایجاد کرده بود، مردم به ما انتقاداتی داشتند و علیرغم اینکه اصلاحات نقشی در دولت نداشت، اما هزینه‌ عملکرد دولت همواره گردن اصلاح‌طلبان است.

وی افزود: از طرفی هم رویکرد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در این دوره بازگشت به مردم بود و با توجه به برخوردهایی که شورای نگهبان انجام داد و کاندیداهای مطرح جریان اصلاحات را حذف کرد، یکی از ماموریت‌های شورای عالی اجماع‌سازی شد و اکثریت اعضای حاضر در این شورا به این جمع‌بندی رسیدند که با این وضعیت نمی‌توانند در انتخابات کاندیدایی داشته و پاسخگوی مردم باشند و قرار شد شورای عالی لیستی ارائه ندهند اما احزابی که خودشان به جمع‌بندی رسیدند لیست داده، کاندیدا داشته باشند و به نام خودشان عمل کنند.

برخی احزاب اصلاح‌طلب غیر تشکیلاتی رفتار کردند

امام ادامه داد: اما احزاب کار غیرتشکیلاتی انجام داده و یک ائتلاف جدید تشکیل دادند و برخی از اعضای صاحب‌نام شورای عالی برخلاف تصمیم جمع و بعد از اینکه قرار شد اصلاح‌طلبان و شورای عالی لیستی نداشته باشد، رفتند و با بعضی از افراد و احزاب کنفرانس خبری تشکیل دادند و شروع به فعالیت‌های انتخاباتی کردند؛ این مغایر با تصمیم شورای عالی بود.

وی با اشاره به مشارکت پایین مردم در انتخابات افزود: در این دوره نیز با توجه به عدم حضور و تنوع سلایقی که می‌توانست مردم را تشویق به حضور و مشارکت در انتخابات کند تا ما شاهد جبهه مردم باشیم و همچنین با توجه به عملکرد مجلس و دستگاه‌های موازی که نسبت به قانونگذاری اقدام می‌کنند و مجلس را از جایگاه خودش ساقط کرده‌اند، مردم به این جمع‌بندی رسیدند که خیلی رأی‌شان تاثیرگذار نیست و اقبال نشان ندادند.

شورای عالی سیاست‌گذاری نیازمند پوست‌اندازی و بازنگری جدی در ساختارش است

امام با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان برای کار جبهه‌ای نیاز به یک حرکت اجماعی دارند و شورای عالی سیاست‌گذاری حتما باید پوست‌اندازی کرده و بازنگری جدی در ساختار خودش داشته باشد، خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌هایی که آقای موسوی لاری به آن پرداختند، موضوع محور بودن احزاب است که البته در دوره اخیر نیز اشخاص حقیقی که عضو شورای عالی سیاستگذاری بودند، از جایگاه لازم و ملی که می‌توانست مورد اقبال همگان باشد، برخوردار نبودند.

وی افزود: ما نیازمند تجدید ساختار جدی و اصلاح وضعیت موجود هستیم و نیز اگر بنا باشد در شورای عالی سیاستگذاری اشخاص حقیقی حضور داشته باشند، باید تقویت کیفی افراد و اشخاص حقیقی که تاثیرگذار و چهره ملی هستند را شاهد باشیم تا اجماع حاصل شود، اما به هر حال نیازمند تجدید ساختار در شورای عالی سیاست‌گذاری هستیم.

دبیرکل مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که با توجه به نگاه‌های متفاوتی که در جریان اصلاح‌طلبی وجود دارد آیا شورای عالی به دو ساختار با خط‌مشی متفاوت تقسیم خواهد شد؟ یعنی گروهی با نگاه عارف و گروهی با نگاه موسوی‌لاری، اظهار داشت: در شورای عالی سیاست‌گذاری براساس رأی اکثریت تصمیم گرفته می‌شود و بر اساس رأی اکثریت شورا که در آن ۲۷ حزب مشارکت دارد با اختلاف یک رای حزبی تصمیم بر ارائه نکردن لیست انتخاباتی شد. فضایی که در بیرون از شورا مطرح می‌شود، با واقعیت درون شورا کاملا متفاوت است و درباره موضوع آقای موسوی‌لاری و آقای عارف نیز باید جداگانه بحث کنیم. من فکر می‌کنم اختلاف چندانی نداریم اما نیازمند تغییر رویکرد در شورای سیاستگذاری هستیم.

اصلاح‌طلبان به هر قیمتی برای ورود به قدرت، از جریان اصلاحات هزینه نکنند

وی ادامه داد: اصلاح‌طلبان برای موفقیت باید بازگشت به مردم داشته باشند و به هر قیمتی برای ورود به قدرت، از جریان اصلاحات هزینه نکنند؛ مردم هم علیرغم اینکه اصلاح‌طلبان در این دوره صاحب کرسی در مجلس نشدند، نسبت به ادوار گذشته انتقادشان به جریان اصلاحات کمتر بود؛ چراکه اصلاح‌طلبان همگام با مردم پیش رفته و تصمیم گرفتند.

تاکید همیشگی خاتمی اجماع جریان اصلاحات است

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در مورد نظر محمد خاتمی درباره شورای عالی و تغییرات آن گفت: تاکید همیشگی آقای خاتمی، بر اجماع جریان اصلاحات بوده و کار را به تصمیم جمع احزاب اصلاح‌طلب محول کرده است. به همین منظور  نظرات و تصمیمات شورای عالی سیاست‌گذاری برآیند احزاب بوده و اینگونه نیست که بگوییم چند حزب تاثیر دارند و احزاب دیگر تاثیرگذار نیستند.

وی تصریح کرد: آقای عارف نیز به عنوان رئیس شورا، مسئول اداره جلسات شورای عالی است نه اینکه نظر ایشان بخواهد نظرات دیگران را وتو کند. شاید ایشان برای خودش جایگاه خاصی را قائل باشد اما اعضای شورا ضمن احترام به او، بر اساس جمع‌بندی همه اعضای شورا، تصمیم می‌گیرند.

این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب افزود: در این دوره ما باید تلاش کنیم به سمت اجماع، تقویت و تغییر دامنه شورای عالی به گونه‌ای که همه شخصیت‌های محوری و ملی جریان اصلاحات و احزاب اصلاح‌طلب در آن جای داشته باشند، حرکت کنیم. باید با نظر احزاب شاهد رقم ‌خوردن ساختار جدیدی باشیم و ضعف‌های گذشته نیز برطرف می‌شود.

خاتمی خودش هیچ‌گاه ادعای رهبری جریان اصلاحات را نداشته است

وی با بیان اینکه شورای عالی سیاستگذاری از پیش از عید تاکنون هیچ جلسه‌ای نداشته و فقط آقای موسوی‌لاری استعفای خودش را مطرح کرده است، درباره سخنان اخیر غلامحسین کرباسچی، گفت: آقای کرباسچی اول باید مشخص کند که به عنوان دبیرکل و تصمیم شورای مرکزی جریان سازندگی صحبت کرده‌اند یا نظرات شخصی خودشان را بیان می‌کنند؛ چراکه شاهد هستیم آقای کرباسچی یک جور صحبت می‌کند، آقای عطریانفر به گونه‌ای دیگر  و همچنین آقای مرعشی، قوچانی و یا طاهرنژاد هر کدام به نحوی غیر از دیگران اظهارنظر می‌کنند.

امام تاکید کرد: حزب کارگزاران جریانی است با صداهای متفاوت و رفتارهای تک‌روی؛ اما ضمن احترام به حزب کارگزاران و همه اعضای آن صحبت‌های آقای کرباسچی شفاف نیست و ایشان را نماینده جریان کارگزاران هم نمی‌دانیم چه برسد به نماینده جبهه اصلاحات که بخواهد نظراتی را برای کل جریان داشته باشد.

این سیاستمدار اصلاح‌طلب گفت : آقای خاتمی هیچ‌گاه خودش ادعای رهبری جریان اصلاحات را نداشته و همیشه از طرف این جریان به سمت ایشان درخواست‌هایی فرستاده شده و همواره از موقعیت، شأن و جایگاه او برای کشور و مردم استفاده شده است.

اخبار مرتبط

icon news

حذف اصلاح‌طلبان شاید ولی حذف اصلاح‌طلبی نشدنی است

در سال 88 چنین تجربه‌ای تکرار شد و بخشی از نیروهای محافظه‌کار با چرخش در جای اصلاح‌طل...

ادعای جنجالی ابطحی در مورد رئیس دولت اصلاحات/سید محمد خاتمی متن پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را نوشت

رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات با انتشار متنی در توئیتر مدعی شد که سید محمد خاتمی متن پذ...

کرباسچی مواضع محمد خاتمی درباره انتخابات مجلس را اعلام کرد!

غلامحسین کرباسچی با اعلام اینکه آقای خاتمی رئیس دولت اصلاحات هیچ صحبتی درباره شرکت نک...

امام: افراد شاخصی در انتخابات حضور ندارند

جواد امام اعلام کرد اکثر احزاب اصلاح‌طلب در انتخابات ردصلاحیت شده و شاهد حضور سلایق م...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news