اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 13 خرداد 1399
13 اردیبهشت 1399 13 اردیبهشت 1399
16:26 16:26

آیا امکان دسترسی ایرانیان به داروی احتمالی کرونا وجود دارد؟

بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از داروی رمدسیویر برای مقابله با کرونا مجاز شد.

داروی احتمالی کرونا به دست ایران می‌رسد؟

به گزارش سلام نو، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که استفاده از داروی رمدسیویر برای برخی مبتلایان به ویروس کرونا مجاز است و به این ترتیب استفاده بالینی از این داروی ضد ویروس در مقابله با کرونای جدید رسما کلید خواهد خورد، دارویی که بسیاری از محققان امیدوارند در درمان کرونا نقشی مهم ایفا کند.

با وجود آنکه چند ماه از آغاز شیوع نوع جدید ویروس کرونا در جهان گذشته، هنوز هیچ یک از کشورها به داروی قطعی این بیماری حاصل از ابتلا به این ویروس دست نیافته‌اند و همچنان تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

در جدیدترین گام داروی ضد ویروس رمدسیویر به عنوان یکی از داروهای امیدوارکننده در بهبود این بیماری از سوی محققان تست شده است.

پس از چند روز گمانه زنی سرانجام سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز لازم برای استفاده از این دارو را در مبتلایان به کرونا صادر کرده تا امید بیشتری برای درمان بیماران بدحال به وجود آید. هرچند به نظر می‌رسد که این دارو نیز درمان قطعی کرونا نخواهد بود اما صرف استفاده از آن امیدهایی را برای افزایش تعداد افراد بهبود یافته به وجود آورده است.

در عین حال با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران و محدودیت‌هایی که در زمینه ورود دارو به کشور وجود دارد، این نگرانی به وجود آمده که در صورت تایید شدن این دارو به عنوان درمان کرونا، آیا امکان دسترسی ایران به آن فراهم می‌شود؟

نریمان صدری - فعال صنعت دارو -  در پاسخ به این سوال اظهار کرد: ما در سال‌های گذشته نیز با وجود محدودیت‌ها تلاش کرده‌ایم که نیازهای دارویی کشور در بازار وجود داشته باشد و با وجود مشکلات امروز حتی داروهای آمریکایی مورد نیاز بیماران ایرانی به دست آنها رسیده است.

وی ادامه داد: در مورد این داروی خاص ضد ویروس نیز قطعا در صورتی که گام‌های مختلف کار موفقیت آمیز باشد و محققان نقش آن را در درمان کرونا تایید کنند، شرکت آمریکایی، توزیع این محصول در خارج از آمریکا را آغاز خواهد کرد و شرکت‌های ایرانی نیز توان خود را برای دریافت این دارو بسیج می‌کنند.

این فعال صنعت دارو با بیان اینکه ظرفیت بالقوه تولید این دارو در داخل کشور نیز وجود دارد، توضیح داد: با توجه به اولویت گذاری که در زمینه تلاش برای تولید داخلی داروها وجود دارد، در صورت اثرگذاری رمدسیویر بر درمان کرونا، ما هم در ایران خط تولید داروهای ضد ویروس را داریم و هم تولید داروهای تزریقاتی در کشور انجام می‌شود. از این رو در صورت نیاز می‌توان انتظار داشت که این دارو ظرف یک مدت ۶ تا ۹ ماهه در ایران نیز تولید شود که البته این موضوع منوط به تایید رسمی تاثیرگذاری و دریافت مجوزهای لازم است./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

روایت رئیس جمهور از مهار موثر کرونا در ایران

رییس‌جمهور گفت: در نتیجه اقدامات‌ مان تاکنون موفق شده‌ایم که از شیوع کروناویروس در بس...

گفتگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و چین درباره همکاری برای مقابله با کرونا

رئیس جمهور ایران در گفت وگویی تلفنی با همتای چینی خود بر همکاری های بهداشتی تهران – پ...

جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهور/تصاویر

جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا به منظور بررسی شرایط حاکم بر کشور با حضور رئیس جمهور بر...

تکلیف برگزاری جلسات مجلس در دو هفته آینده مشخص شد

اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس، با صدور اطلاعیه ای وضعیت برگزاری جلسات مجلس را در...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news