اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 13 خرداد 1399
15 اردیبهشت 1399 15 اردیبهشت 1399
22:55 22:55

«سیروس عسگری» به کشور بر می گردد

 کمیسیون امنیت ملی مجلس از بازگشت دانشمند ایرانی که در آمریکا زندانی است خبر داد.

بازگشت «سیروس عسگری» به کشور قطعی شده است

به گزارش سلام نو، جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت سیروس عسگری، دانشمند ایرانی که در آمریکا زندانی است، عصر امروز با حضور مسئولان دستگاه‌های مختلف برگزار شد.

بازگشت سیروس عسگری در صورت منفی بودن تست کرونا

نماینده وزارت امور خارجه در این جلسه گفت: عسگری از نخبگان و متخصصان کشور است و قرار بوده تست کرونا از وی گرفته شود و در صورت منفی بودن تست، قطعاً وی سریعاً به ایران باز گردانده می‌شود. عسگری بیماری قلبی هم دارد و مشکلات سفر هم باید رعایت شود. به نظر می‌رسد بازگشت وی قطعی شده و موانع و مشکلات از سر راه برداشته شده است.

وی ادامه داد: عسگری به آمریکا رفت و آمد داشت و تحصیلات وی آنجا بود و فرزندانش آنجا هستند و البته ویزای وی توریستی بوده است. در همین ایام پروژه‌ای هم گرفته بود اما آمریکایی‌ها خصمانه برخورد کردند چرا که وی در دادگاه‌های آمریکا تبرئه شده بود. در آن ایام وزارت خارجه حمایت‌ها و کمک‌های زیادی کرد تا در نهایت آبان ماه سال قبل تبرئه شد اما خباثت آمریکا و برخی عوامل دیگر مانع سفر وی به ایران شد که اخیراً حل شده است.

نماینده وزارت امور خارجه گفت: افراد دیگری غیر از عسگری نیز در آمریکا یا سایر کشورها به همین مشکلات گرفتار شدند.

بازداشت پنج نفر به اتهام فعالیت‌های نظامی و دفاعی در سایر کشورها

در ادامه نشست معاون وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز ضمن ارائه گزارش گفت: متأسفانه تعدادی از اتباع ما در سایر کشورها گرفتار هستند. ما در حوزه دفاع بیش از سی مورد داشتیم که به دلیل رفتار خصمانه آمریکایی‌ها گرفتار شده بودند البته با همکاری دستگاه‌های مربوطه جهت حل مشکل آنها تلاش‌های موثری صورت گرفت و وزارت امور خارجه در این زمینه نهایت تلاش و همکاری را دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود پنج نفر به اتهام فعالیت‌های نظامی و دفاعی و بهانه‌های بیهوده اسیر هستند و بازداشت شدند. عسگری مورد بغض و دشمنی قرار گرفت و اتهامات بیهوده‌ای در زمینه فعالیت‌های غیرقانونی به وی وارد کردند که البته از همه اتهامات تبرئه شده است.

نماینده وزارت اطلاعات نیز گزارشی از رویکرد خصمانه و دشمنانه آمریکایی‌ها علیه اتباع و شهروندان ایرانی ارائه کرد. در مورد سیروس عسگری نیز همین برخورد خصمانه صورت گرفت، وی از نخبگان و دانشمندان موثر کشورمان است که مشکل وی حل شده است، اما آمریکایی‌ها به بهانه تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران افرادی را تحت تعقیب قرار داده یا بازداشت کردند.

/ مهر

اخبار مرتبط

icon news

ظریف از بازگشت سیروس عسگری در روزهای آتی خبر داد

وزیر امور خارجه گفت: اگر تست کرونای سیروس عسگری منفی باشد می تواند در آینده نزدیک با ...

استاد ایرانی زندانی در آمریکا به یک شرط به وطن برمی‌گردد

علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد: سیروس عسگری استاد ایرانی که در آمریکا زندانی است به ...

کمیسیون امنیت ملی مجلس جلسه کرونایی برگزار می‌کند

نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: این کمیسیون برای بر...

جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره سقوط هواپیمای اوکراینی+جزییات

حجت الاسلام مجتبی ذالنور، ئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:  خرابکاری سای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news