اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 28 مرداد 1398
27 دی 1397 27 دی 1397
20:59 20:59

سید حسن خمینی: نشست لهستان شکست می‌خورد

سید حسن خمینی در سخنانی به نام تاریخی امام به گورباچف و مسائل روز اشاره کرد.

نشست ورشو علیه ملت ایران، قطعا به شکست خواهد انجامید

به گزارش سلام نو، یادگار امام با بیان اینکه نامه امام به گورباچف راه گفت و گو را نشان داد، گفت: هشدار امام به همه تاریخ است؛ موضوع نامه، شوروی سابق است ولی واقعیت این است که هرکس از خداوند و معنویت جدا شود راه را به بی راهه برده است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام سید حسن خمینی در همایش «مصلح شرق» نکوداشت سی امین سالگرد نامه امام به گورباچف؛ گفت: شوروی برای نسل حاضر یک نام تاریخی است. اما واقعیت این است که شوروی در زمان خودش ابرقدرتی بود که از پس جنگ جهانی دوم ظفرمند بیرون آمده بود و در کل جهان رگه هایی از قدرت آن مشهود بود.

یادگار امام با اشاره به تحولات تاریخی چین، کوبا، اندونزی، ویتنام و برخی دیگر از کشورهای جهان، افزود: در آن دوران در هرجایی از دنیا کمونیست ها حضور داشتند و این طور نیست که به عنوان قصه از آنها عبور کنیم.

وی اظهار داشت: گورباچف دو کار بزرگ دارد که یکی در عرصه اقتصادی و دیگری سیاست درهای باز سیاسی بود. البته او مدعی بود می خواهم به دستورالعمل آخر لنین برگردم و مقداری از آزادی های سیاسی و اقتصادی و حق مالکیت را بپذیرم؛ اما امام در نامه به او می گوید مشکل شما مالکیت و آزادی نیست.

سید حسن خمینی ادامه داد: امام در نامه خود می‌گوید این نکات باعث می‌شود جان‌های جوانی که آزادی‌خواه، عدالت‌خواه و ضد ستم بودند و به اشتباه زیر بیرق غرب رفته بودند متوجه شوند این مسیر نیست؛ زیرا تقریبا تا قبل از انقلاب اسلامی ایران هر کسی می‌خواسته مبارزه کند لاجرم باید از اردوگاه کمونیست سر در می‌آورد.

وی تأکید کرد: تقریبا همه جهان فهمیده بودند که نفی مالکیت در درون جامعه کارآمد نیست و پذیرفته بودند که نپذیرفتن آزادی انسان ها و حق دخالت در سرنوشت و به رسمیت نشناختن آزادی به اسم عدالت مورد قبول نیست و به سرانجام نمی‌رساند. تقریبا همه کسانی که دنیا را ورق می‌زدند احساس می‌کردند مشکلات درونی این جامعه زیاد است.

یادگار امام یادآور شد: همه این را احساس کرده بودند که جامعه شوروی نمی‌تواند به ادامه خودش امیدوار باشد و با نپذیرفتن مردم و ذبح آزادی زیر پای عدالت، به نتیجه نمی‌رسد؛ بلکه یک روزی فرومی‌پاشد.

وی ادامه داد:  حتی کسانی که این فروپاشی را پیش بینی می‌کنند می‌گویند دلیل فروپاشی آن است که مسیر آن حکوما مسیر خلاف فطرت بشر است، اما زاویه ای که امام اشاره می‌کند این است که مشکل جامعه شما با چیزی غیر از بحران مالکیت و آزادی حل می‌شود و آن این است که شما به سبب آراء مارکس که گفته بود دین افیون جامعه است به ستیز با دین، معنویت و خدا بر آمده‌اید و اتفاقا چون خدا را حذف کرده‌اید عدالت شما سر از حاکمیت گروهی خاص درآورده است.

سید حسن خمینی با اشاره به فجایعی که به نام کمونیسم اتفاق افتاد، اظهار داشت: امام به گورباچف متذکر می‌شود که به نام عدالت سر از ظلم درآوردید و به نام عدالت آزادی را تباه کردید و به نام حق اجتماع حق فرد را ضایع کردید و توجه نکرید به اینکه انسان به ما هو انسان محترم است و توجه نکردید به اینکه اگر به حقوق زنان، بیمه و بازنشستگی توجه می‌کنید، ولی انسان فقط گوشت و پوست و ظاهر نیست. چیزی را از انسان غافل شده‌اید که اتفاقا در دل خود همین انحراف‌ها را هم داشت؛ شما خدا را فراموش کردید.

وی تأکید کرد: اتفاقا نقطه اختلاف انقلاب ما با کل دنیا همین است که تمام حرکت‌های انقلابی عدالت خواه، استکبارستیز، استبدادستیز، ضد غرب، ضدسرمایه‌داری و به دنبال تساوی هستند اما محور حرکت هیچ کدام خدا نیست. نامه امام به گورباچف پیش بینی فروپاشی است؛ اما نه از جنسی که دیگران هم پیش بینی کردند. امام به بنیاد یک تفکر نگاه می کند و می گوید چون از خدا فاصله گرفته اید لاجرم فرو می افتید و پیش بینی دیگری هم دارند این است که دنیای غرب هم اگر بخواهد این مسیر را طی کند دین داری آمریکایی و بردن دین به پستوها است.

یادگار امام گفت: پیش بینی امام نکته دیگری هم در درون خود دارد و آن این است که امام عدالت گرایی و آزادی خواهی را نفی نمی کند؛ اما توجه به این می دهد که همه اینها از درون جوهره ای به نام خدا شکل می گیرد و پیوند شما با خدا است که می تواند این مطلب را برای شما تثبیت کند.

وی با تأکید بر اینکه نامه امام به گورباچف یک امر خیرخواهانه است، تصریح کرد: روس ها در جریان جنگ جهانی دوم فهمیدند که ناسیونالیسم توان ایستادن مقابل نازیست را ندارد و درهای کلیساها دوباره باز شد. اما تا دوره گورباچف این مسأله فقط برای مسیحی‌ها است. در این دوره کشورهای آسیای میانه جریان اسلام‌گرایان هم مطرح دوباره مطرح می‌شوند و صدای اذان از گلدسته ها بلند می‌شود. امام هم خیرخواهانه می‌گوید اگر می‌خواهی بمانی این روش را برو و هم پیش‌بینی می‌کند که اگر این راه را نروی فرو می‌پاشی؛ اتفاقی که بعدا رخ داد و دنیا به آن بهت آور نگاه می‌کرد.

سید حسن خمینی افزود: این نامه راهی نشان داد که امروز به درد ما هم می خورد و آن "گفت و گو" است. امام نمی گوید هرچه من می گویم بپذیرید، بلکه می گوید اندیشمندان را بفرست و بیایند در قم با علماء صحبت کنند تا از حجاب ها و حصارهای در هم تنیده ذهنی خود خارج شوید.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: هشدار امام به همه تاریخ است؛ موضوع نامه شوروی سابق است ولی هرکس از خداوند و معنویت جدا شود راه را به بی راهه برده است و راه بی راهه یا اساسا همه چیز را گم می کند و یا بخشی را گم می کند؛ ممکن است به نفع عدالت، آزادی را از بین ببرد، به نفع آزادی، عدالت را از بین ببرد و به نفع هر دو اینها به استعمار توجه نکند و اینکه یک ملت جدای از همه اینها احتیاج به عزت، غیرت و غرور دارد.

یادگار امام ادامه داد: امام در حقیقت می خواستند جبهه شرق را به راه بیاورد. آن وقت ها تعبیر پیمان ورشو را به کار می بردند که آن پیمان شکست خورد و البته نشست ورشو هم که اخیرا برای ملت ایران برنامه ریزی کرده اند قطعا به شکست خواهد انجامید؛ اگر آن ورشو چیزی عایدشان کرد این ورشو هم عایدشان می کند.

وی افزود: امام به جریان شرق گفتند من مصلحانه می گویم به دامن معنویت و فطرت بشری برگردید؛ اما این پیام فراتر از شرق است و غرب را هم می گیرد. امام مصلح دل ها است و این پیام به دل های مردم است.

همچنین حجت الاسلام محمد مقدم پیش از سخنان یادگار امام، نامه امام به گورباچف را یکی از مهمترین سندهای تاریخی آن مقطع حساس و سرنوشت ساز جهانی دانست و گفت: این حادثه بزرگ، که از پیش بینی های امام بود، و این نامه محتوایی دارد که باید بررسی شود. سعی داشتیم این برنامه مقدمه ای برای آغاز این بررسی ها باشد.

محمد مهدی مظاهری، رئیس موسسه فرهنگی اکو، نیز در این همایش گفت: نامه امام به گورباچف یکی از مهمترین مظاهر دیپلماسی عمومی در جهت اعمال دیپلماسی نرم است که به صراحت از در هم شکستن اساس مارکسیست سخن به میان می آورد. پیام امام دعوت به معنویت و روی آوردن به حقیقت است. مواضع ایشان در یک سیر قرار می گیرد که با بررسی آن محوریت اسلام، وحدت باوری، دعوت به رستگاری، احترام متقابل و رعایت شرایط زمان و مکان را می شود استنتاج کرد.

اخبار مرتبط

icon news

یادگار امام درگذشت آیت الله حسینی‌شاهرودی را تسلیت گفت

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در پیامی درگذشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی را ...

سید حسن خمینی: ایران مدعی نیست که بی عیب است

یادگار امام  اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نمونه بسیار خوبی از حفظ دین، مردم سالاری،...

تماس تلفنی یادگار امام با خانواده علیرضا شیرمحمدعلی

در پی قتل فجیع مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه به دست زندانیان مجرم حاج سید ...

سیدحسن خمینی و خاتمی با ناطق‌نوری دیدار کردند

احمد خمینی در صفحه اینستاگرام خود  از دیدار و گفت و گوی سید حسن خمینی، خاتمی  با ناطق...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news