اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 13 خرداد 1399
20 اردیبهشت 1399 20 اردیبهشت 1399
20:46 20:46

فوتبالیست سابق وزیر ورزش عراق شد

رئیس پارلمان عراق با انتشار فیلم قدیمی از گل قدیمی عدنان درجال به کره جنوبی از او حمایت کرد تا این ستاره سابق فوتبال عراق به عنوان وزیر ورزش تعیین شود.

به گزارش سلام نو،  برگزاری فرانسه دراین باره نوشت: به صورت ناگهانی، "عدنان درجال" ستاره فوتبال عراق و سرمربی اسبق "اسود الرافدین" ("مشکی بین النهرین" - لقب تیم ملی فوتبال عراق ) خود را در موقعیتی دید که پیراهن ورزش را با پیراهن سیاست عوض کند.

"عدنان درجال" قبل از این تلاش می کرد ریاست فدراسیون فوتبال عراق را به دست آورد اما حالا با رای اعتماد پارلمان به کابینه مصطفی الکاظمی، خود را در راس وزارت ورزش و جوانان می بیند.

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال عراق، وزیر ورزش شد

عدنان این بازیکن مدافع قدبلند حضور جدی در لیگ فوتبال را از سال 1979 با تیم قدیمی "الزورا" آغاز کرد و بعد از تیم "الطلبه" به تیم "الرشید" منتقل شد همان تیمی که "عُدی" پسر صدام حسین، آن را اداره می کرد.

او در سال 1992 به عنوان مربی تیم ملی کشورش منصوب شد و پس از آن مربی گری را در تیم های مختلفی در داخل  خارج عراق ادامه داد تا اینکه در سال 2014 از دنیای مربی گری هم خداحافظی کرد.

وی در سال 2018 بعد از 25 سال ترک عراق به کشورش برگشت و تلاش کرد سمت ریاست فدراسیون فوتبال عراق را به دست آورد. با این حال او با اتهاماتی از سوی فدراسیوان وقت فوتبال روبه رو شد اما با شکایت عدنان، مسوولان فدراسیون فوتبال عراق محکوم شدند.

اعلام نام عدنان درجال به عنوان گزینه وزیر ورزش بحث و جدل زیادی را در عراق سبب شد.

او شهروند شیعه ای است که نامش از سوی احزاب سنی عراق برای وزارت ورزش مطرح شد اما احزاب شیعه مقاومت کردند تا جایی که رئیس پارلمان (محمد الحلبوسی) با انتشار توییتری، به این نزاع را پایان بخشید.

در این توییت، رئیس پارلمان نوشت که "عدنان درجال خارج از همه دسته بندی های مذهبی است".

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال عراق، وزیر ورزش شد

الحلبوسی همچنین در این توییت، فیلمی از یکی از گل های مشهور درجال به کره جنوبی در مسابقات مقدماتی المپیک1982 منتشر کرد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق قبل از این اسامی متعددی را برای وزارت ورزش مطرح کرد اما با مخالفت احزاب قدرتمند پارلمان به ویژه شیعه روبه رو شد.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود می نویسد: درجال فراتر از ورزش و فوتبال است. او قبل از این به عنوان چهره نزدیک به رژیم صدام حسین شناخته می شود که با استفاده از همین موضوع رابطه خوبی را با کشورهای جنوب خلیج فارس به ویژه قطر ایجاد کرده است.

برخی منابع می گویند که وی با خانواده حاکم در قطر ارتباط نزدیکی دارد و با برخی از شاهزادگان این کشور، فعالیت تجاری دارد. همین روابط خوب با کشورهای جنوب خلیج فارس از نظر احزاب سنی عراق، یک امتیاز برای وی به شمار می رود.

او در فوتبال به "صخره الدفاع" معروف بود و حالا اما اکثر ورزشی ها از این انتخاب حمایت می کنند.

یونس محمود دیگر ستاره فوتبال عراق انتخاب عدنان درجال را انتخاب موفقیت آمیز توصیف می کند. جزائر السهلانی  مدیر کمیته المپیک عراق هم گفت که درجال نزدیک به ورزشکاران کار خواهد کرد و این باعث می شود بسیاری از مشکلات در در میان ورزش حل و ثبات دوباره به این بخش منتقل شود.

اخبار مرتبط

icon news

حشدشعبی حملات داعش در شرق و غرب عراق را ناکام گذاشتند

حشدشعبی حملات گروه تروریستی داعش به مناطق مختلف عراق را دفع کردند.

ایران همیشه در کنار ملت عراق است

حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در تماس تلفنی با نخست وزیر جدید عراق بیان کرد بسیار ...

عراقی ها همچنان مشتری گاز ایران هستند

وزیر برق عراق از ادامه واردات انرژی از ایران خبر داد.

شنکر اتهامات جدیدی به ایران وارد کرد

دیوید شنکر دستیار وزیر خارجه آمریکا که با شبکه العربیه مصاحبه داشت ادعاهایی عجیب دربا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news