اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 12 خرداد 1399
26 اردیبهشت 1399 26 اردیبهشت 1399
23:16 23:16

چرا مناجات نامۀ منسوب به امیر کبیر جعلی است؟

این روزها مناجات نامه‌ای منصوب به امیرکبیر در حال دست به دست شدن است در حالی که خط تحریر به شیوه نستعلیق در دوره قاجار اصلا مرسوم نبوده و به نظر می‌رسد این متن جعلی باشد.

5 دلیل برای جعلی بودن مناجات نامۀ منسوب به امیر کبیر

دلایل 5 گانه ای که به استناد آنها متن تصویر بالا جعلی خوانده شده و در کانال شخصی دکتر بهمنی آمده از این قرار است:

1. مرحوم میرزا تقی خان امیر نظام اگرچه در عمل صدر اعظم و شخص اول کشور بعد از ناصرالدین شاه بود ولی هیچ گاه لقب صدراعظمی و مهم‌تر از آن امیر کبیر نداشت و بعد از درگذشت [قتل] به این لقب مشهور شد. در هیچ سند تاریخی نه خودش از عنوان امیر کبیر برای خود استفاده کرده و نه دیگری او را امیر کبیر خطاب داده است.

2. ذکر کلمه هجری بعد از عدد سال متداول نبوده و امروزه با رواج تاریخ های میلادی و قمری و شمسی در متون ذکر آن در متون تاریخی رایج گشته، ضمن اینکه اشاره به زمان هم با کلمات یوم و لیله و سنه متداول بوده است. عبارت "بار پروردگارا" مربوط به دوران پس از فرهنگستان بوده و با ادبیات رایج در عصر امیر کبیر و ادبیات مورد استفاده خود وی هیچ گونه سنخیتی ندارد.

3 . میرزا تقی خان امیر نظام اصولا اهل مناجات و دعا و شعر و ..... نبود. به میرزا سعید خان انصاری که بعدها وزیر خارجه شد و اهل علم بود [...]بیا به دولت خدمت کن و یا به قاآنی شاعر معروف که او را چوب زد و گفت به جای شعر بیا یک ترجمه انجام بده.

4. نکته ای دیگر راجع به این نامه این است که این نوع خط تحریر یعنی خط تحریر به شیوه نستعلیق در دوره قاجار اصلا مرسوم نبوده و خط تحریر همگان خط شکسته تحریر بوده که سرآمدان این شیوه امیرنظام گروسی و امین الدوله بودند و از زمان اواسط پهلوی دوم خط تحریر به شیوه نستعلیق در کشور رایج می شود و اگر اسناد بدست آمده از قبل از آن دوره را ببینیم تماما خط تحریر به شیوه شکسته تحریری می باشد. همچنین مقایسه ی دستخط های اصیل و تایید شده ی امیرکبیر با این دستخط خود گویای عدم صحت این انتساب است. (نظریه امیرعباس نصیری یزدی، کارشناس خط)

دستخط واقعی امیر‌کبیر که در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگاه‌داری می‌شود ( سمت راست‌)

5 دلیل برای جعلی بودن مناجات نامۀ منسوب به امیر کبیر

5. مهم تر از همه این که این سند جدید الولاده در هیچ منبعی و هیچ آرشیوی وجود خارجی ندارد و صرفا محصول ذهن خلاق جاعل محترم و خوشنویس آن است!

لینک کوتاه: asriran.com/0033Yw

اخبار مرتبط

icon news

میرزاآقاسی‌های امروز هر امیر کبری را به استخر فرح تهدید می‌کنند

یک تحلیل‌گر اصولگرا در متنی نوشت: یکصدوشصت وهفت سال پیش در چنین روزی میرزاتقی خان امی...

پشت پرده درگیری‌ها در دانشگاه امیر کبیر چه بود؟

در روزهای گذشته تصاویر و ویدئوهایی از اعتراض دانشجویان به مشکلات معیشتی کشور در دانشگ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news