اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 خرداد 1399
29 اردیبهشت 1399 29 اردیبهشت 1399
11:23 11:23

حباب بازار بورس چه‌قدر جدی است؟

شماری از کارشناسان بازار سرمایه چشم انداز مثبتی از بازار بورس متصور هستند و ریزش های اخیر بازار را ورود بازار بورس به مرحله استراحت ارزیابی می کنند و همچنان روی پتانسیل بالای این بازار تاکید دارند.

سلام نو – سرویس اقتصادی: بازار سرمایه این روزها به شدت زیر ذره بین اهالی اقتصاد است و با توجه به حضور قابل توجه مردم در این بازار با هر فراز و نشیب در بازار بورس شاهد حواشی زیادی در محافل اقتصادی هستیم.

به گزارش سلام نو، در دو ماه گذشته شاخص بورس رشد 112 درصدی داشته است. صعودی که بیم و امیدهایی در پی داشته است. شرایط صعودی که در بازار به وجود آمده در کنار امیدواری به آینده بازار سرمایه حضور سفته بازان در این بازار را تشدید کرده چرا که با توجه به رکود در بازارهای موازی نظیر مسکن، ارز، سکه و خودرو این افراد به دنبال بازاری برای جایگزینی هستند.

بر خلاف تمامی بورس های دنیا در دوران کرونا این بازار در ایران نه تنها سقوط نکرد بلکه رشد شگفت انگیز بورس باعث شد تا بسیاری از مردم حتی آنان که الفبای بازار بورس را هم نمی دانند وارد بازار سرمایه شوند تا شانس خود را امتحان کنند.

این در حالی است که مدتی است بسیاری از کارشناسان از کلیدواژه حباب در بازار سرمایه استفاده می کنند و معتقدند ترکیدن حباب بورس قریب الوقوع و ناگزیر است. این افراد افتی که این روزها در شاخص بورس پدید آمده را نیز زمینه ساز ترکیدن حباب پیش رو می‌دانند.

اگرچه امروز بازار بورس پس از افت شاخص دوباره رشد 24 هزار واحدی را تجربه کرد اما واقعیت این است که به اعتقاد بسیاری بازار در هفته های آتی مسیر نزولی را پیش خواهد گرفت.یکی از دلایلی که می توان برای افت شاخص بورس برشمرد رشد بازار ارز و طلا بود. افزایش قیمت در این بازار باعث شده تا بسیاری به فکر ورود به این بازارها بیفتند. بازگشایی نمادهای سایپا و ایران خودرو و همچنین تغییرات اخیر که در وزارت صمت اتفاق افتاده نیزدر این افت بی تاثیرنبوده است.

اصلاح بازار به دلایل روانی نیز از نکاتی است که همواره در بازار سرمایه وجود داشته و نمی توان آن را نادیده گرفت. مهدیه رضاییان، پژوهشگر اقتصادی در این باره معتقد است: زمانی که شاخص عدد مهمی را رد می‌کند، ممکن است تا سقف قبلی کاهش یابد و مجددا صعودی شود یا در هنگام از دست دادن عدد مهمی، ممکن است تا سقف عدد مذکور افزایش یابد و مجددا نزولی شود.

با این وجود یکی ازمهمترین دلایلی که به باور کارشناسان افت شاخص بورس را در این روزها رقم زده حضور افراد کم تجربه در این بازار است. این افراد کافی است اندکی سقوط در شاخص‌ها ببینند آن زمان است که با رفتاری هیجانی اقدام به فروش سهام خود می کنند. در این بین برخی نیز بر این باورند نفس حضور مردم در بازار سرمایه مثبت است و نشان از آن دارد که جنس سرمایه گذاری در مردم در حال تغییر است و این را باید به فال نیک گرفت.

عده ای چشم انداز مثبتی از بازار بورس متصور هستند و ریزش های اخیر بازار را ورود بازار بورس به مرحله استراحت ارزیابی می کنند و همچنان روی پتانسیل بالای این بازار تاکید دارند. صحرایی، مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران از اساس مقوله حباب در بازار بورس را رد کرده و می گوید ورود سرمایه های بزرگ در بازار بورس در این چند ماه اخیر باعث شرایط صعودی بورس ایران شده است.

حمایت‌های گسترده ای که به نظر می رسد از سوی دولت در حال اجرا است و حضور شرکت های دولتی در بازار بورس باعث شده تا خوش بینی نسبت به کاذب نبودن سود بازار تقویت شود. هرچند بهتر است تصویر صحیحی از مفهوم سود در بازار سرمایه در مردم ایجاد شود و تصور سودآوری غیرمنطقی با ورود به بازار بورس را از سرشان بیرون کنند.

در شرایط فعلی بازار بهترین کار این است که افراد بخشی از پول مازاد خود را به بازار سرمایه بیاورند. با توجه به ریسکی که بازار سرمایه دارد بهتر است تازه کارها صندوق های سرمایه گذاری بورس را انتخاب کنند و تلاش کنند در حین سهامداری اشراف کاملی نسبت به جزئیات این بازار پیدا کنند.

اخبار مرتبط

icon news

جهش 32 هزار واحدی شاخص بورس

بورس تهران در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد ۳۲ هزار و ۶۳۹ واحدی به ۹۷۱ هزار...

زمان انجام معاملات سهام عدالت در بورس

روح الله میرصانع، دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار گفت: معامله سهام عدالت احت...

توضیحات مهم معاون اجرایی بورس درباره فروش سهام عدالت

سید مصطفی رضوی، معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فروش سهام عدالت، فقط از ...

مدیریت مستقیم سهام عدالت چگونه است؟

مشمولان سهام عدالت بعد از انتخاب روش مدیریت مستقیم سهم‌های شرکت‌هایی که در سبد سهام ع...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news