اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 11 خرداد 1399
30 اردیبهشت 1399 30 اردیبهشت 1399
10:25 10:25

تصویری از یک طوفان در اقیانوس آرام

خدمه ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) تصویری از یک طوفان گرمسیری در اقیانوس آرام را شکار کرده است.

شکار تصویر یک طوفان گرمسیری توسط خدمه ایستگاه فضایی

خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی تصویر یک طوفان گرمسیری موسوم به "تایفون" را در اقیانوس آرام شکار کرده‌اند و ناسا آن را منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، خدمه ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) در تاریخ ۱۳ مه ۲۰۲۰ تصویر یک طوفان گرمسیری موسوم به "تایفون"(typhoon) را که در اقیانوس آرام جنوبی در حال وقوع است، شکار کردند.
ماهواره‌های ناظر بر زمین ناسا همواره گردبادها و طوفان‌های گرمسیری را در هر کجای کره زمین که رخ دهند، ردیابی می‌کنند.

"تایفون" یک گردباد یا طوفان موسمی گرمسیری کامل است که در نیمکره شمالی ایجاد می‌شود. این منطقه به عنوان حوضه شمال غربی اقیانوس آرام نامیده می شود و فعال‌ترین حوضه طوفان موسمی گرمسیری روی زمین است که تقریباً یک سوم طوفان‌های موسمی گرمسیری سالانه جهان را تشکیل می‌دهد.

اقیانوس آرام بزرگ‌ترین پهنه آبی کره زمین است. مساحت این گستره عظیم آبی ۱۶۵ میلیون و ۷۲۱ هزار کیلومتر مربع است که ۴۶ درصد تمام آب‌های روی زمین را شامل می‌شود و بیش از یک‌ سوم سطح زمین را می‌پوشاند. به این اقیانوس، اقیانوس کبیر نیز گفته می‌شود.

نام اقیانوس آرام توسط "فردیناند ماژلان" دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۲۰ میلادی بر روی این اقیانوس گذاشته شد. این اقیانوس از شرق به قاره آمریکا، از جنوب به قطب جنوب، از شمال به دریای برینگ و از غرب به قاره آسیا و اقیانوسیه امتداد دارد و این اقیانوس پهناور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده‌ است.

اخبار مرتبط

icon news

کشف مخوف‌‌ترین بلای طبیعی؛ طوفان لرزه

دانشمندان توانستند مخوف ترین بلای طبیعی را کشف کنند که نقطه طلاقی طوفان و زمین لرزه ب...

ابر صورتی اقیانوس آرام را پوشاند +عکس

فضانوردان "ایستگاه فضایی بین‌المللی"(ISS) عکسی از جنوب اقیانوس آرام گرفته‌اند که ناسا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news