اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 خرداد 1399
30 اردیبهشت 1399 30 اردیبهشت 1399
14:22 14:22

تقویم انتخابات ۱۴۰۰ به شورای نگهبان رفت

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: تقویم انتخابات سال ۱۴۰۰ به شورای نگهبان ارسال شده است.

تقویم زمانی انتخابات ۱۴۰۰ به شورای نگهبان ارسال شده است

به گزارش سلام نو و به نقل از مهر، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها را به صورت همزمان داریم، گفت: علاوه بر آن، دو انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان و انتخابات مجلس یازدهم را نیز در خصوص تعدادی از اعضا و نمایندگانی که فوت شده‌اند نیز داریم.

وی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ در برخی حوزه‌ها از جمله حوزه تهران، عملاً چهار انتخابات خواهیم داشت. به لحاظ قانون، انجام مقدمات هر کدام از انتخابات تقویم خاص خود را دارد لذا اینکه آقای وزیر اشاره کردند مقدمات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است، ما از حالا باید مقدمات این چهار انتخابات را در برخی حوزه‌ها از جمله تهران آماده کنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: ما به عنوان قدم اول، زمان انتخابات ۱۴۰۰ را برای شورای نگهبان ارسال کردیم و منتظر پاسخ شورای نگهبان هستیم. اگر شورا زمان را تأیید کند قاعدتاً عملیات اجرایی بر اساس تقویم هر کدام از انتخاباتی که عرض کردم اعم از ریاست جمهوری، شوراها، میاندوره ای مجلس و میان‌دوره ای خبرگان باید شروع شود.

برای برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس به صورت کاملا الکترونیک آمادگی داریم

عرف خاطرنشان کرد: دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ حوزه برگزار خواهد شد و با توجه به موضوعی که در تفرش، آشتیان و فراهان پیش آمد، آراء منتخب این حوزه به دلیل مشکل مدرک تحصیلی ابطال اعلام شد. در هر صورت همانطور که در مرحله اول انتخابات مجلس اعلام کردیم، آمادگی داریم در این ۱۱ حوزه انتخابیه، همانند انتخابات شوراهای دوره قبل که در تعدادی از حوزه‌ها با موافقت شورای نگهبان انتخابات تماماً الکترونیک برگزار شد، انتخابات را کاملا الکترونیک برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: معنای انتخابات الکترونیک این است که همه مراحل از ثبت نام تا اخذ و شمارش رأی، الکترونیک صورت گیرد. اگر این مساله توسط شورای نگهبان موافقت شود، پایلوت خوبی خواهد بود تا در این ۱۱ حوزه انتخابات را الکترونیک برگزار کنیم. وزارت کشور در این زمینه آمادگی کامل دارد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پایان تاکید کرد: تا این ساعت، انتخابات دور دوم مجلس ۲۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد که آن هم به تصمیمات ستاد ملی مدیریت کرونا بستگی دارد. امیدواریم که بیماری کرونا، مهار و کنترل شود تا بتوانیم به انتخابات شهریور ماه برسیم و این انتخابات را برگزار کنیم. همه اینها منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است.

اخبار مرتبط

icon news

اطلاعیه شورای نگهبان در پی اظهارات لاریجانی

روابط عمومی شورای نگهبان در پی اظهارات قابل توجه علی لاریجانی رئیس مجلس دهم واکنش نشا...

اصلاح طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در مجلس

  وزارت کشور از سوی نمایندگان مجلس مکلف شد به امور تشکل‌های صنفی و کانون‌های بازنشستگ...

موضع رسمی شورای نگهبان درباره طرح انتخاباتی مجلس

شورای نگهبان همان طور که انتظار می رفت با طرح مجلس درباره تغییر نحوه احراز صلاحیت ها ...

علی مطهری: سالها مطلق العنان تحت عنوان مبهم «نظارت استصوابی» هر کاری که خواسته‌اید کرده‌اید

علی مطهری، نماینده تهران در نامه‌ای خطاب به آیت الله جنتی نوشت: در صحبت‌های اخیرتان د...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news