اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 خرداد 1399
30 اردیبهشت 1399 30 اردیبهشت 1399
20:16 20:16

لیگنین چیست؟

آژانس حفاظت از محیط زیست تخمین می زند که سال 2017، آخرین سالی بوده که در آن ضایعات پلاستیکی بالغ بر 14.5 میلیون تن بوده است. امروزه تخم مرغ ها در  کارتن ها بسته بندی می شوند. میان وعده های اواخر شب در ظروف کاغذی نگه داشته می شوند. ماده اولیه تمام این بسته بندی ها از چوب می باشد.

جنگل زدایی

چوب از درختان به دست می آید و انرژی سبز بسیار متمرکز بر حفظ درختان است. جنگل زدایی یک مشکل بزرگ در سراسر جهان است. در سال 2016، بانک جهانی اعلام کرد که جهان 1990 1.3 میلیون کیلومتر مربع از جنگل ها را از دست داده است.

استفاده بهینه از چوب

بدیهی است که جنگل ها باید محافظت شوند، اما تصور آینده ای که مردم اصلاً از درخت استفاده نکنند، دشوار است. علیرغم دنیای دیجیتالی، کاغذ هنوز مورد استفاده گسترده ای است. در حالی که تولید کتاب ها، روزنامه ها، یادداشت های مدارس رو به کاهش است، اما به زودی این وسایل از بین نمی روند و از آنجا که قرار است باز هم از چوب استفاده شود، دانشمندان می گویند که باید از آن به طور کامل استفاده کرد. این به معنای استفاده از بخشی از درخت است که اغلب به عنوان پسماند دور ریخته می شود.

لیگنین چیست؟

لیگنین، پلیمرهای آلی است که سلول ها و الیاف چوب را به هم متصل می کنند. در صنعت کاغذ، لیگنین به عنوان یک محصول باقیمانده هدر می رود  و معمولاً سوزانده می شود. درست مانند نفت، اگر بتوان به طور صحیح آن را از چوب جدا کرد، دارای مصارف بسیار زیادی هستند.

بین بازیافت زباله و مدیریت جنگل های هوشمند، استفاده از لیگنین به عنوان جایگزینی برای نفت، کربن کمتری خواهد داشت. محصولات مبتنی بر لیگنین می توانند مقدار کمی از دی اکسید کربن را نیز جذب کنند.

چکیده

سودآوری و پایداری در آینده وابسته به استفاده از مواد خام کارآمد می باشد. به همین منظور سرمایه گذاری روی لیگنین هنگام استفاده از چوب ضروری است. در کارخانه ای در بلژیک با  تکه تکه کردن  کاتالیزوری چوب، خمیر کربوهیدراتی حاصل  را برای تولید بیوتانول و روغن لیگنین استفاده می کنند.  پس از استخراج روغن لیگنین، مخلوط خام و جدا نشده از مونومرهای فنولیک به صورت کاتالیستی به 20 درصد فنل و 9 درصد پروپیلن (بر اساس لیگنین) با استفاده از روش هیدروپراسیون / دالکیلاسیون فاز گازی، تبدیل می شوند. که دارای کربن کمتری نسبت به مواد آلی ساخته شده از نفت می باشند. بقایای الیگومرهای فنلی باقی مانده  نیز ( 30 درصد وزنی) در چاپ جوهر به کار می روند.

اخبار مرتبط

icon news

همه چیز درباره اختراع کاغذ

از زمان  اختراع نوشتن ، مردم در تلاش بودند تا چیزی بنویسند که راحت تر از  پاپیروس  یا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news