اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 خرداد 1399
31 اردیبهشت 1399 31 اردیبهشت 1399
12:31 12:31
سلام نو بررسی می کند؛

نقد و بررسی فیلم «جانان» / فیلمی پر هزینه با سوژه تکراری

فیلم سینمایی «جانان» به کارگردانی کامران قدکچیان و نویسندگی فرهاد توحیدی و تهیه کنندگی محمد نجیبی و با حضور بازیگران مطرح سینمای ایران در شبکه نمایش خانگی پخش شده است، این فیلم که علیرغم حضور بازیگران مطرح سینمای ایران، نتوانست در گیشه موفق باشد، به بهانه پخش این فیلم در شبکه نمایش خانگی به بررسی این فیلم پرداخته ایم که در ادامه خواهید خواند.

سلام نو - سرویس فرهنگ و هنر | مرتضی کوه مسکن : «جانان» فیلم عاشقانه ای به کارگردانی کامران قدکچیان و نویسندگی فرهاد توحیدی و تهیه کنندگی محمد نجیبی و نقش آفرینی امین حیایی، مژگان بیات، پروانه معصومی، بیژن بنفشه‌خواه، سحر زکریا، مهران رجبی و چنگیز وثوقی، شهربانو موسوی و ...  در سال 1397 تولید شده است.

فیلم «جانان» در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ بر روی پرده سینما ها رفت و علیرغم حضور بازیگران مطرحی نظیر امین حیایی، مژگان بیات، پروانه معصومی، بیژن بنفشه‌خواه، سحر زکریا، مهران رجبی و چنگیز وثوقی، شهربانو موسوی و ...  توانست به فروش بسیار پایین ۳۸۱٬۴۴۹٬۰۰۰ تومان در گیشه دست یابد که به نوعی شکست برای گروه تهیه فیلم محسوب می شود.

فیلم «جانان» علیرغم شکل و شمایل بسیار شیک و بازیگران مطرحی که دارد در گفتار بسیار ناتوان است و پس از گذشت چند دقیقه از فیلم مخاطب به این نتیجه می رسد که بیشتر با یک فیلمنامه تلویزیونی طرف است تا یک فیلم سینمایی و علیرغم تلاش گروه بازیگری این فیلم در میانه راه مخاطب خود را پس می زند.

بیشتر بخوانید :
نقد فیلم «جن زیبا» / اثری پر بازیگر اما ناموفق در گیشه
نقد فیلم «ماجرای نیمروز2 : ردخون» / اثری ناموفق نسبت به قسمت قبلی
نقد فیلم «مردی بدون سایه» / مردی بدون سایه کارگردانی بدون هدف
نقد فیلم «سمفونی نهم» / فیلمی سورئال در بستر تاریخ

کارگردانی فیلم «جانان» بر عهده کامران قدکچیان نویسنده، تهیه کننده، تدوینگر و کارگردان 72 ساله سینمای ایران است، کامران قدکچیان که فرزند احمد قدکچیان بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون است، از بچگی به همراه پدرش وارد عرصه هنر شد و کار خود را در عرصه هنر به صورت تجربی آغاز کرد، وی فعالیت حرفه ای اش در سینما را در سال 1351 با فیلم «ساحره» آغاز کرد.

فیلم «جانان» بیست و دومین فیلم بلند سینمایی این کارگردان پیشکسوت سینمای ایران در مقام کارگردان محسوب می شود، وی پیش از این فیلم، کارگردانی فیلم های بلند سینمایی شاخصی نظیر: «کنیز»، «لبه تیغ»، «خاک و خون»، «زخمی»، «سوغات فرنگ»، «دختر شاه پریون» و سریال «بهشت گمشده» و ...  را در کارنامه کارگردانی خود دارد و آخرین فیلمی که وی پیش از فیلم «جانان» کارگردانی کرده است فیلم «پس‌کوچه‌های شمرون» در سال 1391 می باشد که مربوط به 8 سال پیش است.

کامران قدکچیان علیرغم بهره گیری از قاب های خوب و روایت فیلم در لوکیشن های بکر شهر شیراز و بازیگران توانمند نتوانسته فیلم قابل قبولی را ارائه نماید و آخرین ساخته وی به شدت در بیان مفهوم فیلم ناتوان است و قاب بندی های بی نظیر کامیار فاروقی فیلمبردار اثر از شهر شیراز و طنز های موقعیت بازیگران این فیلم هم نتوانسته به کمک این کارگردان بیایند تا اثر متوسطی را در معرض دید مخاطبین قرار بدهد.

فیلم «جانان» علیرغم تمام تلاش هایی که برای تولید آن شده اثری بی نهایت ضعیف و نامفهوم است و همچنین کامران قدکچیان کارگردان این اثر در فیلم «جانان» اولین همکاری خود را با بازیگرانی همچون امین حیایی، سحر زکریا، پروانه معصومی، بیژن بنفشه‌خواه، شهربانو موسوی و مژگان بیات را تجربه کرده است و با بازیگرانی همچون چنگیز و ثوقی در فیلم هایی نظیر «آواز تهران»، «تا آخرین نفس» و مهران رجبی در فیلم «دختر شاه پریون» پیش از این همکاری داشته است.

فیلمنامه فیلم «جانان» اثر فرهاد توحیدی است و اگر در تیتراژ اثر نام فرهاد توحیدی دیده نمی شد، کسی نمی توانست باور کند که نگارش فیلمنامه این اثر بر عهده این نویسنده توانمند سینمای ایران بوده، فرهاد توحیدی نویسنده 64 ساله نام آشنای سینمای ایران پیش از این فیلم نگارش فیلمنامه های شاخصی نظیر : «مرد عوضی»، «شهر موشها»، «توکیو بدون توقف»، «پاداش سکوت» و ... را بر عهده داشته است.

فرهاد توحیدی در روایت عشق قصه علی و مهری به شدت ضعیف عمل کرده است و با تکرار اتفاقات سعی بر راضی نگه داشتن تماشاگر تا انتهای قصه دارد و دریغ از استفاده از خرده پی رنگ های جذاب برای جذب مخاطب و بهتر شدن قصه این فیلم و فیلم «جانان» علیرغم داشتن یک قصه یک خطی جذاب اما در بطن فیلمنامه حرفی برای گفتن ندارد، و بسیار در بیان مسئله گنگ و نامفهوم است.

تهیه کنندگی فیلم «جانان» بر عهده محمد نجیبی بوده است، وی پیش از این تنها تهیه کنندگی فیلم سینمایی «پریناز» به کارگردانی محسن امیر یوسفی را بر عهده داشته و فیلم سینمایی «جانان» دومین حضور وی در مقام تهیه کننده یک فیلم سینمایی محسوب می شود و این فیلم علیرغم هزینه بالای تولید، در سینماها با استقبال مواجه نشد و یک شکست عظیم در کارنامه هنری این تهیه کننده محسوب می شود.

در خلاصه داستان این فیلم که حس و حال نوستالژی های عاشقانه سینمای دهه ‌۶۰ را دارد، آمده است: «جانان روایت عشق و وفاداری است، عشقی ناب از گذشته‌های دور و تلاقی این عاشقانه با داستان عشق دختر و پسری از نسل امروز.»

خطر اسپویل داستان
قصه فیلم سینمایی «جانان» پیرامون دختر جوانی با نام جانان با بازی مژگان بیات است که یک امانتی (کتاب) دریافت می کند، اما کنجکاوی اش موجب می شود تا با باز کردن آن نامه ای عاشقانه در آن پیدا کند، در ادامه داستان سر و کله پیمان با بازی امین حیایی که صاحب نامه است، پیدا می شود، وی در تلاش است تا مادر بزرگش مهرانگیز با بازی پروانه معصومی را به عشق سابقش علی با بازی چنگیز وثوقی برساند و ...

در فیلم سینمایی «جانان» بازیگران شاخصی همچون امین حیایی، مژگان بیات، پروانه معصومی، بیژن بنفشه‌خواه، سحر زکریا، مهران رجبی، چنگیز وثوقی، شهربانو موسوی و ... به ایفای نقش پرداخته اند، که از نظر تعداد بازیگران می‌توان این فیلم را یک اثر پربازیگر به حساب آورد.

فیلم سینمایی «جانان» باتوجه به بازی گرفتن از تعداد زیادی بازیگر و مدیریت آنها فیلم بسیار دشواری محسوب می شود و کامران قدکچیان با چیدن بازیگران پیشکسوتی نظیر پروانه معصومی و چنگیز وثوقی و بازیگران مطرح امروزی نظیر امین حیایی به خوبی توانسته تیم بازیگری خود را کامل نماید، وی برای افزایش جذابیت فیلم و به خاطر گیشه در کنار بازیگران دیگر از ترکیب بازیگران طنزی نظیر مهران رجبی، بیژن بنفشه خواه و سحر ذکریا استفاده کرده است که هر کدام از آنها در تلویزیون برای خود وزنه ای محسوب می شوند.

ترکیب تیم بازیگران فیلم سینمایی «جانان» علیرغم حضور بازیگران چهره به دلیل ضعف اصلی فیلمنامه به شدت ضعیف عمل کرده اند و نمی توان فیلم سینمایی «جانان» را اثر جدی و قابل قبولی در کارنامه کاری این بازیگران نامید و این فیلم علیرغم دارا بودن از ترکیب پشت دوربین و جلوی دوربین نام آشنا بیشتر به یک تله فیلم شبکه نمایش خانگی شبیه است تا یک اثر شاخص سینمایی.

سایر عوامل فیلم سینمایی «جانان» عبارتند از : نویسنده : فرهاد توحیدی، کارگردان : کامران قدکچیان، تهیه کننده : محمد نجیبی، مدیر تولید و برنامه‌ریز: مجید کرباسیان، طراح گریم: سودابه خسروی، مدیر صدابرداری: محمود سماک‌باشی، دستیار یک کارگردان: بهزاد غلامی، مدیر فیلمبرداری: کامیار فاروقی، طراح صحنه و لباس: کیوان ذوالفقاری

اخبار مرتبط

icon news

خاطره شنیدنی مهران رجبی از دیدارش با شهید قاسم سلیمانی+ فیلم

خاطره شنیدنی بازیگر سینما و تلویزیون مهران رجبی از دیدار با شهید سپهبد حاج قاسم سلیما...

خاطره مهران رجبی از دیدارش با سردار قاسم سلیمانی

مهران رجبی بازیگر نطرح سینما و تلویزیون که در برنامه روز گذشته رادیو فتح به عنوان میه...

نقش‌هایی که به صاحبانشان نرسیدند

بازیگری مقوله پیچیده ای دارد که برای مطرح شدن باید حتماً چاشنی شانس همراهت باشد، تا ب...

گروه جدید دختران نینجا در عصر جدید

فصل دوم عصر جدید با اجرای احسان علیخانی که در احال پخش از شبکه سوم سیما است و به عنوا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news