اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 خرداد 1399
01 خرداد 1399 01 خرداد 1399
09:02 09:02
به بهانه بازپخش سریال «میوه ممنوعه»؛

بررسی سریال «میوه ممنوعه» / سریالی که تاریخ مصرف ندارد

سریال «میوه ممنوعه» به کارگردانی حسن فتحی و نویسندگی مشترک علیرضا کاظمی‌پور و علیرضا نادری و تهیه کنندگی اسماعیل عفیفه، محصول گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما، که مصادف با شب های ماه مبارک رمضان از ساعت 21 بر روی آنتن شبکه آی فیلم رفته است و به همین بهانه خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر پایگاه خبری تحلیلی سلام نو، به معرفی و بررسی این سریال پرداخته که در ادامه خواهید خواند.

سلام نو - سرویس فرهنگ و هنر : با شروع ماه مبارک رمضان و قصه های ضعیف سریال های تلویزیونی از قبیل سریال «سرباز» و «بچه مهندس» شاهد رغبت مردم برای تماشای پخش سریال های تکراری از شبکه آی فیلم هستیم، سریال هایی که در سال های گذشته از این رسانه پخش می شدند، از سریال «متهم گریخت» به کارگردانی رضا عطاران گرفته تا سریال «میوه ممنوعه» به کارگردانی حسن فتحی و ... ، سریال هایی که کارگردانان آن ها چند سالی است که با تغییر رویه مدیران جدید سازمان ساز جدایی کوک کرده اند و به فعالیت در سینما و شبکه نمایش خانگی مشغول هستند.

سریال «میوه ممنوعه» به کارگردانی حسن فتحی و تهیه کنندگی اسماعیل عفیفه یکی از همین سریال ها است که به درخواست مخاطبین پس از 13 سال مجدد بر روی آنتن شبکه آی فیلم رفته است.

سریال «میوه ممنوعه» از سه شنبه دوم اردیبهشت 1399 هر شب راس ساعت 21 از شبکه آی فیلم پخش می گردد و تکرار سریال نیز در دو نوبت ساعت 5 بامداد، 12 ظهر و ساعت 13 ظهر روز بعد از این شبکه قابل تماشا خواهد بود.

آهنگ تیتراژ سریال «میوه ممنوعه» نیز همانند خود این سریال ماندگار شده است و پس از 13 سال یکی از تیتراژهای محبوب تلویزیونی محسوب می شود، لازم به ذکر است این تیتراژ با ترانه ای از افشین یداللهی است که خوانندگی و آهنگسازی آن بر عهده احسان خواجه امیری بوده است.

بیشتر بخوانید :
از طلوع تا غروب با افشین یداللهی / از پزشکی تا ترانه سرایی

سریال «میوه ممنوعه» به کارگردانی حسن فتحی و نویسندگی مشترک علیرضا کاظمی‌پور و علیرضا نادری و تهیه کنندگی اسماعیل عفیفه، محصول گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما، در 31 قسمت 45 دقیقه‌ای برای پخش از شبکه دوم سیما تولید شده بود که در شب های ماه مبارک رمضان 13 سال پیش یعنی در سال 1386 از شبکه دو سیما پخش شده است.

داستان سریال «میوه ممنوعه» پیرامون مرد متمول و با اعتقادی به نام حاج یونس فتوحی با بازی علی نصیریان است، وی زندگی خوب و خوشی را در کنار خانواده خود دارد و دارای احترام و آبروی فراوانی در بین عموم مردم و محل است که ناگهان ورود دختری به نام هستی در زندگی حاج فتوحی زندگی آرام را از او می گیرد و او را تا مرز سرشکستگی پیش می برد و به اصطلاح شاعر «عشق پیری گر بجنبد سر به رسوایی زند» در زندگی حاج یونس فتوحی رخنه می کند و ...

کارگردانی سریال «میوه ممنوعه» بر عهده حسن فتحی کارگردان مطرح ایرانی است که سابقه کارگردانی سریال های درخشانی نظیر : «پهلوانان نمی‌میرند»، «شب دهم»، «مدار صفر درجه»، «میوه ممنوعه»، «اشک ها و لبخندها»، «زمانه» و ... را در کارنامه هنری خود دارد، وی که در تولید سریال تلویزیونی بسیار موفق عملکرده بود، چند سالی است با کناره گیری از تولید اثر برای سازمان صدا و سیما به سریال سازی در شبکه نمایش خانگی مشغول است و پخش سریال موفق «شهرزاد» به کارگردانی وی در سه فصل به تازگی در شبکه نمایش خانگی به اتمام رسیده است.

نویسندگی سریال «میوه ممنوعه» اثر مشترک علیرضا کاظمی‌پور و علیرضا نادری از نویسندگان مطرح تلویزیون است، علیرضا کاظمی پور نویسنده 46 ساله مطرح تلویزیون است که نگارش فیلمنامه های شاخصی نظیر : «گمگشته»، «مسافری از هند»، «او یک فرشته بود»، «فقط به خاطر تو»، «غریبانه»، «آوای باران»، «کمکم کن» و ... را در کارنامه نویسندگی خود در تلویزیون دارد، علیرضا نادری، نویسنده و کارگردان 59 ساله تلویزیون دیگر نویسنده

در سریال «میوه ممنوعه» بازیگران مطرحی نظیر : علی نصیریان، گوهر خیراندیش، کیانوش گرامی، کاظم بلوچی، هرمز هدایت، هانیه توسلی، نیما رئیسی، محمدرضا رهبری، عمار تفتی، طناز طباطبایی، صدیقه کیانفر، شبنم فرشادجو، جواد انصافی و امیر جعفری به ایفای نقش پرداخته اند.

اکثر بازیگران سریال نظیر امیر جعفری، طناز طباطبایی، هانیه توسلی نیز همانند کارگردان این سریال با توجه به تغییر رویه مدیران سازمان صدا و سیما و تولیدات ضعیف رسانه ملی از تلویزیون کوچ کرده اند و بیشتر شاهد نقش آفرینی آنان در آثار سینمایی و یا شبکه نمایش خانگی هستیم.

قصه سریال «میوه ممنوعه» پس از 13 سال همچنان تازگی دارد و این اثبات کننده این مطلب است که اگر یک اثر به خوبی تولید شود تاریخ انقضاء نخواهد داشت و تا مدت ها می تواند برای نسل های مختلف پخش گردد و مخاطبین را سرگرم نماید، داستان سریال «میوه ممنوعه» تنها قصه دیروز نیست که پس از مدتی دیگر جذابیت نداشته باشد، بلکه حاج یونس فتوحی قصه دیروز، امروز و فردای ما انسانها است که می تواند در اوج اعتقاد و اعتماد ناگهان با لغزشی از مسیر خود منحرف شویم.

اخبار مرتبط

icon news

از طلوع تا غروب با افشین یداللهی / از پزشکی تا ترانه سرایی

افشین یداللهی شاعر و پزشک ایرانی که در ۲۱ دی ۱۳۴۷ در اصفهان چشم به جهان گشود و در تار...

به بهانه انتشار عکس خصوصی شبنم فرشادجو؛ انتظار برخورد جدی با عاملان

به حاشیه رفتن بازیگران با انتشار تصویر خصوصی آنها قدمت دیرینه ای در هنر ایران دارد، ح...

نقد فیلم «مردی بدون سایه» / مردی بدون سایه کارگردانی بدون هدف

فیلم سینمایی «مردی بدون سایه» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی علیرضا رئیسیان و ن...

معرفی و بررسی سریال «زیر خاکی» / طنزی در بستر دوران پهلوی و انقلاب اسلامی

سریال «زیر خاکی» به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان و تهیه کنندگی رضا نصیری نیا و محص...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news