اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 خرداد 1399
01 خرداد 1399 01 خرداد 1399
09:01 09:01

کرونا تاثیر چندان بر تغییرات اقلیمی نداشت

هر چند قرنطینه نزدیک به یک ماهه بخش قابل توجهی از جمعیت جهان در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای موثر بوده اما به گفته کارشناسان تاثیر ناچیزی بر تغییرات اقلیمی داشته و این تاثیر بلندمدت نیست.

تاثیر ناچیز محدودیت‌های کرونایی بر تغییرات اقلیمیِ زمین

محدودیت‌های ناشی از شیوع کروناویروس هرچند به میزان قابل ملاحظه‌ای موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شده اما به گفته کارشناسان محیط زیست این کاهش، تاثیر ناچیزی بر تغییرات اقلیمی داشته و این تاثیر بلندمدت نیست.

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، میزان انتشار آلاینده کربن به دلیل محدودیت‌های اعمال شده به خاطر مهار کروناویروس کاهش پیدا کرده اما به گفته کارشناسان این شرایط نمی‌تواند با تاثیرات طولانی بر تغییرات اقلیمی همراه باشد.

مطالعات جدید حاکی از آن است که میزان انتشار آلاینده کربن در اوج تعطیلی اقتصاد جهانی در اوایل ماه آوریل حدود ۱۷ میلیون تن در روز کمتر از میانگین اعلام شده در سال ۲۰۱۹ میلادی بوده و کاهش ۱۷ درصدی داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعطیلی‌ها تا اواسط ماه ژوئن ادامه پیدا کند مجموع انتشار آلاینده‌ها در سال ۲۰۲۰ حدود چهار درصد کمتر از سال قبل خواهد بود. علاوه بر این، تاخیر در عادی سازی فعالیت‌های اقتصادی تا پایان سال به کاهش هفت درصدی میزان انتشار آلاینده‌ها منجر خواهد شد.

با این حال متخصصان با تاکید بر اینکه کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها تاثیر ناچیزی بر تغییرات اقلیمی دارد، تاکید کردند: شرایط محیط زندگی تغییری نکرده است و همچنان فعالیت صنایع، دیگ‌های بخار و تردد خودروها ادامه دارد.

به نوشته اسکای نیوز، به گفته محققان ضرورت دارد تا اقدامات بیشتری برای حذف انرژی فسیلی و استفاده کمتر از انرژی در آینده در نظر گرفته شود.

اخبار مرتبط

icon news

وضعیت قم همچنان زرد است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اینکه وضعیت استان قم همچنان عادی نشده است خاطر...

آیا کرونا از چشم هم وارد بدن می شود؟

 «جوزف فیر» یک ویروس شناس در یک سفر هوایی که کادر پرواز به ماسک مجهز نبودند و او ماسک...

یک فیزیکدان آمریکایی اوج کرونا را پیش بینی کرد

"کنستانتینو تسالیس" فیزیکدان آمریکایی مدلی را طراحی کرده است که اوج کووید-۱۹ را پیش‌ب...

هشدار! کرونا در خوزستان بیشتر می شود

دکتر سیدمحمد علوی، سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ابتل...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news