اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 خرداد 1399
01 خرداد 1399 01 خرداد 1399
08:43 08:43

آیا با اعدام سلطان سکه، قیمت آن پایین آمد؟

سیدجمشید اوشال با اشاره به خبر اعلام سلطان خودرو و تاثیر احتمالی آن نوشت: وقتی سلطان سکه را گرفتند قیمت سکه کمتر از نصف قیمت امروز بود .

آیا با اعدام سلطان سکه، قیمت آن پایین آمد؟

وقتی سلطان سکه را گرفتند و بعد محاکمه شد و اعدامش کردند قیمت سکه کمتر از نصف قیمت امروز بود .

با اعدام او نه تنها قیمت سکه پایین نیامد بلکه امروز بیش از هفت میلیون تومان است ؟

از سال گذشته زن‌ و شوهر و ۳۲ نفر دیگر را بحرم دخل و تصرف در بازار پراید گرفتند ‌و محاکمه کردند و امروز هم حکم اعدام این زن و شوهر بجرم پیش خرید ۶۷۰۰ دستگاه پراید و  اخلال در نظام اقتصادی و ....... صادر شد و به احتمال زیاد اعدام میشوند.
اما سال گذشته وقتی این ها را گرفتند و به زندان بردند قیمت پراید نصف قیمت امروز بود ؟
حالا باید پرسید عامل و عوامل گرانی پراید در زمان زندان بودن اینها کیستند ؟
با اعدام سلطان سکه قیمت سکه مهار نشد بلکه بیش از دو برابر شد و با اعدام سلطان پراید هم قیمت پراید به ۳۵ میلیون تومان بازنخواهد گشت ؟
این تجربیات تاریخی نشان میدهد که یک و چند جای کار نمی خواند ؟
آنجا کجاست؟
چه دلیل و یا دلایلی وجود دارد که اشخاص با قدرت بالا و با حقوق خوب مثل مدیرعامل سایپا و دو نماینده مجلس و در سطوح دیگر در این پرونده و دیگران در پرونده های مشابه خودشان را درگیر این ماجرا می‌کنند است و عاقبت کارشان به اینجا میکشد و چه تضمینی وجود دارد که این راه مثل قبل ادامه نداشته باشد که متاسفانه و به احتمال زیاد حتما ادامه خواهد داشت ؟
یک سئوال:
مشکل کجاست و چرا این مشکل تا کنون راه حل نداشته ؟
فقط یک دلیل میتواند در این نوع داستان ها باسد و آن دلیل مشخصا نبود شناسنامه و هویت کالا و خدمات و نبود شفافیت در مدیریت و‌ نظارت بر زنجیره های کالا و خدمات از مبدا تامین و تولید تا پایان توزیع است ؟

اگر این شناسنامه ها که به آنها اشاره کردم ، هدفمند و با شفافیت ایجاد میشدند آنوقت نظام تولید و توزیع ثروت در کشور منضبط میبود و حساب و‌کتاب میداشت و اینگونه ‌نبود که عده بسیاری مثل برده گان جان بکنند و روز به روز ضعیف و ضعیف تر بشوند و در مقابل عده بسیار قلیلی مثل زالو‌ از عصاره زحمات و اعتماد مردم کوفت کنند و مالک مردم شوند ؟

چیزی که بیش از ده سال است برای تعدادی از  مسئولین امر چه در دولت ها و چه در مجلس نوشتم و حتی در یادداشت هایم به آنها متذکر شدم و  مناسفانه سالهاست بصورت موضوعی تکراری با توجیهات غلط در سه قوای اصلی کشور شاهد استمرار فساد و اضمحلال اقتصاد ملی و پول ملی و کوچکتر و ضعیف تر شدن قدرت اقتصاد و معاش مردم هستیم؟

وقتی خداوند در قرآن از زبان ملکه سر زمین یمن در مورد ملوک و فرق بین ملوک مادی و‌ پیامبر معنوی و الهی صحبت میکند و میفرماید :
قَالَتْ إِنَّ الْمُلُوکَ إِذَا دَخَلُوا قَرْیَهً أَفْسَدُوهَا وَجَعَلُوا أَعِزَّهَ أَهْلِهَا أَذِلَّهً ۖ وَکَذَٰلِکَ یَفْعَلُونَ
این ملوک میتواند از وزیر و یا مدیران ارشد و اجرایی دولت باشد و یا نماینده و لابی های در مجلس باشد و یا قاضی ارشد و مقام تصمیم ساز و تصمیم گیر در قوه قضاییه باشد .
فرقی نمیکند که این ملوک کیست؟

مهم حاصل عملکرد او و تیم آنهاست که افسدوها میشود یعنی برده داری اقتصادی میشود و اینها هدفمند و دانسته و به عمد در نبود شفافیت بدنبال تامین منافع خودشان و  تیمشان هستند .
و متاسفانه باید نوشت و‌گفت که در این چند دهه به وضوح مشاهده کردیم و دیدیم و در ادامه حتما میبینیم که حاصل عملکرد این ملوک و خاموش نگه داشتن عمدی جریان و حرکت شفاف اقتصادی در کشور ، تولید فساد و قدرتمند شدن و ریشه دار شدندفاسدان و ذلیل شدن تدریجی مردم و عزت مردم بود و است . العاقل یکفی بالاشاره.

خبرآنلاین/

اخبار مرتبط

icon news

جزئیات جدید از پرونده زوجی که سلطان خودرو شدند

 غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته درباره وحید بهزادی و همسرش، که دو مفسد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news