اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 خرداد 1399
01 خرداد 1399 01 خرداد 1399
15:00 15:00

iFixit با انتشار هزاران دفترچه راهنما به جنگ کرونا می‌رود

وب‌سایت iFixit یک منبع آنلاین جامع برای تعمیر تجهیزات پزشکی راه‌اندازی کرده است.  در این دیتابیس بیش از ۱۳ هزار دفترچه راهنما از دستگاه‌های پزشکی وجود دارد.

اگر به کالبدشکافی و تعمیر دستگاه‌های الکترونیکی علاقه داشته باشد، احتمالا با آشنا هستید. حالا این وب‌سایت یک منبع آنلاین جامع برای تعمیر تجهیزات پزشکی راه‌اندازی کرده است.

این دیتابیس جدید شامل بخش‌های اختصاصی برای بالینی، آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی به همراه دسته‌بندی‌های گسترده‌تر برای دستگاه‌های مختلف است. در این دیتابیس بیش از ۱۳ هزار دفترچه راهنما از صدها تولیدکننده دستگاه‌های پزشکی وجود دارد. مدیرعامل iFixit، «کایل وینز» اعلام کرده که در این دیتابیس روی اسناد مربوط به دستگاه‌های تنفس مصنوعی، سیستم‌های بیهوشی و آنالیزکننده‌های تنفسی تمرکز شده است.

در دو ماه اخیر این وب‌سایت برای انجام این پروژه کارکنان زیادی را استخدام و با بسیاری از تکنسین‌های تجهیزات پزشکی، پزشکان و پرستاران درباره نیازهای روزانه صحبت کرده. پس از این کار، iFixit شروع به جمع‌آوری و دسته‌بندی اطلاعات از کتابخانه‌ها و سایر منابع کرد. وینز در این رابطه گفته:

«بیمارستان برای دریافت اطلاعات مربوط به تعمیر تجهیزات پزشکی مشکل دارند و این تنها مربوط به دوره کرونا و دستگاه‌های موردنیاز این بیماری نیست. بسیاری از تکنسین‌ها به این موضوع اشاره می‌کنند که سازندگان تجهیزات پزشکی امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به تعمیر را محدود می‌کنند، بنابراین کار آن‌ها بسیار سخت شده. بخاطر محدودیت‌های سفر این مشکل بزرگتر از همیشه است. باتوجه به افزایش نیاز به تجهیزات پزشکی، سازندگان خود نمی‌توانند با سرعت مناسبی آن‌ها را تعمیر کنند.»

تعمیر تجهیزات پزشکی

این موضوع باعث شده که بسیاری از تکنسین‌های تجهیزات پزشکی چندین ساعت در اینترنت دنبال اطلاعات مربوط به تعمیر یک دستگاه خاص باشند. حالا iFixit با راه‌اندازی دیتابیس خود این مشکل را برطرف کرده و اسناد مربوط به تعمیر هزاران دستگاه پزشکی در اختیار تکنسین‌ها قرار می‌گیرد.

دیتابیس تعمیر دستگاه‌های پزشکی در ۹ دسته اصلی قرار طبقه‌بندی شده‌اند که هر کدام از آن‌ها دارای شمار بالایی زیرمجموعه هستند. برای مثال در دسته تجهیزات بالینی، ۵۳ زیرمجموعه قرار دارد که برای مثال شامل سیستم‌های بیهوشی و دستگاه‌های تنفس مصنوعی می‌شود. وینز خبر از این داده که برخی تولیدکنندگان امکان دسترسی راحت‌تر به اطلاعات را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. iFixit از این پروژه و دیتابیس، درآمدزایی نمی‌کند و از تولیدکنندگان درخواست دارد که به این پروژه بپیوندند.

اخبار مرتبط

icon news

خبر خوش محققان درباره جهش های ویروس کرونا

نتایج یک تحقیق جدید ثابت کرده است که تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل...

آمریکا یک واکسن دیگر برای کرونا ساخت

شرکت زیست فناوری آمریکایی به نام "نواواکس"(Novavax) از ساخت یک واکسن برای کرونا ویروس...

خبرخوش درباره ساخت واکسن کرونا در چین

مقاله‌ای که در مجله پزشکی"medical journal" منتشر شده است، نشان می دهد که نتیجه آزمایش...

کیت جدید تشخیص کرونا با قابلیت 100 هزار تست در هفته

یک شرکت دانش بنیان ایرانی مدل جدیدی از کیت‌های تشخیص کرونا را تولید کرده است که می‌تو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news