اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 10 خرداد 1399
01 خرداد 1399 01 خرداد 1399
11:35 11:35

روسیه و توافق با اوپک؛ آیا روس‌ها به قول خود عمل می‌کنند؟

روس‌ها هر چند عموما به توافقات خود با اوپک پایبند نیستند، اما به نظر می‌رسد که روسیه این بار در تلاش است به سهم خود از توافق کاهش تولید اوپک پلاس را عملیاتی کند.

آیا روسیه بالاخره به توافق با اوپک عمل کرد؟

برخلاف ادوار قبلی پیمان کاهش تولید، به نظر می‌رسد که روسیه این بار در تلاش است به سهم خود از توافق کاهش تولید اوپک پلاس عمل کند.

به گزارش سلام نو به نقل ایسنا، روسیه در ادوار قبلی توافق کاهش تولید اوپک پلاس همواره از سهمیه تولید نفت خود فراتر می‌رفت اما به گفته منابع آگاه، در دور جدید کاهش تولید اوپک پلاس که از اول ماه مه به اجرا درآمده است، روسیه در ماه میلادی جاری تقریبا به سهمیه تولید خود عمل کرده است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه ماه گذشته به خبرگزاری اینترفکس گفته بود در راستای این توافق، روسیه متعهد شده است تولیدش را در ماه‌های مه و ژوئن به ۸.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد که حدود دو میلیون بشکه در روز یا معادل ۱۹ درصد نسبت به سطح تولید فوریه سال ۲۰۲۰ کاهش خواهد داشت.

روسیه تولید نفت خود را از ۱۱ میلیون بشکه در روز به ۸.۵ میلیون بشکه در روز کاهش داده و بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که مسکو دوباره نخواهد توانست به سهمیه تولید خود پایبند بماند.

پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه با اشاره به دشواری کاهش تولید دو میلیون بشکه در روز برای روسیه، اوایل ماه میلادی جاری اظهار کرده بود که مسکو انتظار دارد در اسرع وقت به سطح کاهش حداکثری دست پیدا کند.

طبق اظهارات منابع آگاه رویترز، مجموع تولید نفت و میعانات روسیه در فاصله اول تا ۱۹ مه به ۹.۴۲ میلیون بشکه در روز بالغ شد. بدون در نظر گرفتن تولید میعانات که تحت توافق اوپک پلاس جزء سهمیه تولید روسیه به شمار نمی‌رود، تولید نفت خام این کشور ۸.۷۲ میلیون بشکه در روز بوده است. این رقم نزدیک به سهمیه تولید تعیین شده برای روسیه است.

با گذشت سه هفته از اجرای دور جدید توافق کاهش تولید، روسیه و عربستان سعودی تلاش می‌کنند بازار را نسبت به تلاش این گروه و جدیتش برای متوازن کردن عرضه و تقاضا مطمئن کنند. این توافق تاریخی در پی افت ۳۰ درصدی تقاضای جهانی برای نفت در بحبوحه قرنطینه جهانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا مورد موافقت تولیدکنندگان اوپک پلاس قرار گرفت.

بر  اساس گزارش اویل پرایس، هفته گذشته وزیر انرژی روسیه و همتای سعودیش، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان با صدور بیانیه مشترکی اعلام کردند که این دو کشور برای دستیابی به هدف ثبات بازار و برقراری مجددی توازن بازار نفت متعهد مانده‌اند و اطمینان دارند که شرکایشان در اوپک پلاس به طور کامل به اهدافشان عمل کرده و به توافق اوپک پلاس پایبند می‌مانند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

icon news

خوشبینی اوپک به واکنش مثبت بازار نفت به کاهش تولید

اوپک چندی پیش تصمیم به کاهش تولید گرفت و حالادبیرکل اوپک اعلام کرد که این کارتل بزرگ ...

نفت دوباره پرواز می‌کند؟

در پی  کاهش ذخایر نفت آمریکا و تداوم کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان بزرگ قیمت نفت دوب...

نفت آمریکا 20 درصد گران شد

با کاهش عرضه نفت در جهان به صورت داوطلبانه و یا غیر داوطلبانه و افزایش  تقاضا برای سو...

سبد نفتی اوپک گران شد

قیمت سبد نفتی اوپک روز پنج شنبه با افزایش قیمت به مرز ۲۳ دلار رسید و قیمت نفت خام برن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news