اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 خرداد 1399
03 خرداد 1399 03 خرداد 1399
08:30 08:30

بیکاری وحشتناک در کردستان/ کولبری هم کاملاً تعطیل شد

کارگران ساختمانی در استان‌های مرزی کردستان با آمدن کرونا دچار بیکاری وحشتناک شده اند و فقط در منطقه اورامانات، ۴ تا ۵ هزار خانواریی که از طریق کولبری امرار معاش می کردند، بیکار هستند. 

وضعیت کارگران ساختمانی و روزمزد کردستان چگونه است؟

تعطیلی کولبری و بیکاری ۴ هزار خانواده در «اورامانات»

تعطیلی کولبری و بیکاری ۴ هزار خانواده در «اورامانات»

میکائیل صدیقی می‌گوید: بیش از ۶۰ درصد کارگران و استادکاران بخش ساختمان در استان کردستان بیکار شده‌اند؛ کولبری نیز کاملاً تعطیل است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیش از آمدن کرونا، کارگران استانهای مرزی مانند کردستان از فقدان فرصت‌های شغلی شایسته و بیکاری انتقاد داشتند؛ با آمدن کرونا، اوضاع به مراتب بدتر شده است. میکائیل صدیقی (رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان) در این رابطه می‌گوید: کارگران ساختمانی در استان‌های مرزی مانند کردستان، قبل آمدن کروناویروس هم عموماً بیکار بودند اما الان بیکاری وحشتناک، دامان این کارگران را گرفته است؛ شاید بتوانیم بگوییم بیش از ۶۰ یا ۷۰ درصد کارگران ساختمانی کردستان در سال جدید بیکار شده‌اند.

وی با بیان اینکه بیمه بیکاری به کارگران ساختمانی تعلق نمی‌گیرد و این کارگران صندوق بیمه بیکاری ندارند، خواسته مهمی را مطرح می‌کند: ما انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی از دولت می‌خواهیم از اعتبار در نظر گرفته شده برای بیمه بیکاری کرونا، لااقل هزار یا هزار و پانصد میلیارد تومان به بیکاری کارگران در مشاغلی اختصاص بدهد که صندوق بیمه بیکاری ندارند مانند کارگران ساختمانی.

صدیقی وضعیت اشتغال کارگران ساده وروزمزد در استان کردستان را «ناگوار» توصیف می‌کند و می‌گوید: با آمدن کرونا، مرزهای کولبری کاملاً بسته شده است و کولبری کاملاً تعطیل است؛ فقط در منطقه اورامانات، ۴ تا ۵ هزار خانوار هستند که از طریق کولبری روزگار می‌گذرانند که اکنون با بسته شدن مرزها، این خانواده‌ها هیچ منبع درآمدی ندارند. بسیاری از این کولبران، زمانی کارگران متخصص یا ساختمانی بوده‌اند که به دلیل بیکاری یا تعطیلی واحدهای تولیدی به کولبری پناه آورده‌اند؛ از سوی دیگر، علیرغم بیکاری بالای ۶۰ درصدی کارگران و استادکاران ساختمانی، کردستان عراق به خاطر کرونا، اجازه ورود به کارگران و استادکاران ساختمانی نمی‌دهد؛ پیش از این، کارگران و استادکاران ساختمانی کردستان برای کار موقت به کردستان عراق می‌رفتند اما حالا این راه نیز بسته شده است.

وی در ارتباط با دریافت بسته‌های معیشتی کرونا گفت: کارگران ساختمانی بیکارشده، نه وام خاصی گرفتند و نه کمک خاصی دریافت داشتند؛ خود انجمن‌های صنفی با کمک خیرین و فرمانداری‌ها، بسته‌های حمایتی غذایی با بهداشتی به کارگران رساندند اما کمک اساسی و وام و تسهیلات به این کارگران داده نشده است.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کردستان تاکید می‌کند: خواسته ما این است که به خانواده‌های کولبر یا کارگران ساختمانی، وام و بسته‌های معیشتی مکفی بدهند؛ در عین حال، دولت باید اعتباری برای پرداخت مقرری موقت بیکاری به بیکارشدگان بخش ساختمان به خصوص در استانهای مرزی و محروم اختصاص بدهد؛ اگر این اتفاق نیفتد، با توجه به اوضاع اقتصاد و رکود ساخت و ساز مشخص نیست چه زمانی این کارگران و استادکاران می‌توانند شغلی پیداکنند و از آن طریق، معیشت خانوار خود را تامین نمایند.

لینک کپی شد

اخبار مرتبط

icon news

برگزاری مراسم ختم در مساجد ممنوع است

حجت الاسلام یوسف احمدی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه گفت: مساجد اجازه برگزاری...

توصیه مهم درباره پاک کردن ناخن‌ها از کرونا

ناخن‌های بلند و مصنوعی حتی پس از شست‌وشو با آب و صابون  محل تجمع کرونا است و توصیه‌ها...

جمعیت زیر خط فقر در ایران 60 درصد رشد می کند!

روزبه کردونی، رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی گفت: ۴۵ میلیون نفر در خاورمیانه در ...

آخرین وضعیت کرونا در لرستان/بروجرد به‌شدت قرمز است!

از ۲۰ فروردین‌ماه به بعد با برداشتن محدودیت های قرنطینه آمار ابتلا به کرونا در استان ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news