اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 12 خرداد 1399
03 خرداد 1399 03 خرداد 1399
11:05 11:05

محققان کشور رگ انسانی ساختند

فربد تندنویس محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، از ساخت رگ‌هایی با قطر کم در مقیاس آزمایشگاه خبر داد و عنوان کرد: این رگ ها مشابه با خود رگ طبیعی بدن است.

ساخت رگ‌هایی با قطر کم توسط محققان کشور

محققان کشور موفق شدند با به کار گیری فناوری نانو، زیست فناوری و با استفاده از سلول‌های سازنده رگ انسان عروقی با قطر کم، در مقیاس آزمایشگاهی تولید کنند.

به گزارش ایلنا، فربد تندنویس دانش آموخته دکتری رشته مهندسی پزشکی در خصوص پروژه خود تحت عنوان « ساخت و مشخصه یابی داربست نانو ساختار پلی یورتان ژلاتین نانولوله‌های کربنی برای کاربرد در مهندسی بافت عروق» گفت: طی این پروژه توانستیم جایگزین رگ را طراحی کنیم که شبیه  ساختار عروق شریانی بدن است.

وی با بیان اینکه برخی از افراد به خاطر مشکلات پلاک‌های چربی یا اشکال در عروق خونرسان نیاز به رگ مصنوعی دارند، بیان کرد: این رگ باید به  آن محل پیوند داده شود که اکنون برای اینکار از رگ‌های مصنوعی استفاده می‌کنند.

به گفته وی، ما توانستیم این رگ‌ها را در مقیاس نانو به صورت طبیعی مشابه با خود رگ طبیعی بدن  طراحی کنیم.

وی افزود: فرق این رگ با رگ‌های مصنوعی این است  که همبستگی با بافت اطراف را دارد  و مانع از لخته شدن خون به سبب داشتن سلول‌های اندوتلیال در بدن افراد می‌شود.

تندنویس با بیان اینکه تاکنون رگ‌های مصنوعی توسط محققان داخلی و خارجی ساخته شده، گفت: این رگ‌های مصنوعی شباهتی با بدن ندارند و مشکلاتی را برای افراد به وجود می‌آورند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیرعنوان کرد: اما این رگ‌ها که طراحی کرده‌ایم و در مقیاس آزمایشی ساختیم در خرگوش مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج خوبی هم داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در ساخت این رگ از فناوری زیستی و فناوری نانو بهره بردیم خاطر نشان کرد: هر چه به سمت بیولوژیک  بودن رگ برویم بهتر است زیرا بیشتر شبیه بدن می‌شود.

وی افزود: این نمونه‌ها برای جایگزینی عروق با خطر کمتر هستند (هر چه قطر رگ کوچکتر می‌شود جایگزن عروقی با خطرات بیشتری در کارکردهای دراز مدت روبرو می‌شود).

گفتنی است استاد راهنمای این طرح حمید کشوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

اخبار مرتبط

icon news

کشف جدید محققان آلمانی برای کنترل روند پیری

پژوهشگران آلمانی در بررسی جدید خود دریافتند که کاهش میتوکندری‌های درون سلول‌ها باعث ک...

ارتباط میان سطح کلسیم و آلزایمر چیست؟

 پژوهشگران آمریکایی در مطالعات جدید خود درباره ارتباط میان سطح کلسیم و آلزایمر، دریاف...

در بدن انسان ماری‌جوانای طبیعی وجود دارد!

محققان دریافته‌اند که ترکیب درونی "آناندامید"(anandamide) در مغز انسان به فراموشی خاط...

تشخیص آلزایمر با آزمایش خون

دانشمندان دانشگاه مک گیل کانادا موفق به توسعه آزمایش خونی جدید برای تشخیص آلزایمر شده...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news