اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 خرداد 1399
03 خرداد 1399 03 خرداد 1399
15:37 15:37

چرا ناخن های ما تا روزی که می میریم رشد می کنند؟

بیشتر ما می دانیم که ناخن ها از ماده ای سختی به نام کراتین ساخته شده اند، همان ماده تشکیل دهنده مو. در پشت کوتیکول های انگشتان دست و درست زیر پوست، ساختاری به نام ریشه، سلول های زنده ای را تشکیل می دهد که به شکل ناخن می رویند. آن ها به رگ های خونی متصل می شوند و مواد مغذی مورد نیاز برای ساخت سلول های جدید را به ناخن تأمین می کنند.

با تشکیل سلول های کراتین در ریشه، سلول های تازه شکل گرفته شده در فضای پشت سر آن ها به آرامی جلو می روند. سلول های بزرگ تر که از زیر پوست و به بیرون باز می شوند، صاف و سفت شده تا سپر سخت صفحه ناخن را تشکیل دهند. به طور خلاصه، ناخن ها رشد می کنند زیرا سلول ها به طور مداوم در حال تولید هستند. ناخن ها عملکرد محافظتی نیز دارند. آن ها مانند سپر، نوک انگشتان دست و پای مارا پوشانده اند.

میزان رشد ناخن ها

ناخن‌های دست هر ماه 3.5 میلی متر رشد می‌ کنند. به گزارش آکادمی درماتولوژی آمریکا، ناخن‌های دست هر ماه به طور متوسط سه و نیم میلی متر رشد می ‌کنند. اما این عدد بر حسب عوامل متعددی متفاوت است. به عنوان مثال در برخی افراد به دلیل عوامل ژنتیکی ناخن‌ها سریع تر رشد می ‌کنند و بر عکس، در برخی دیگر به دلیل وجود برخی بیماری‌ها مانند دیابت، اختلال هورمونی، استرس، کمبود آهن یا مصرف برخی داروها، رشد ناخن‌ها به کندی صورت می ‌گیرد. بهتر است بدانید که با گذشت زمان و افزایش سن، رشد ناخن‌ها کند می‌شود، اما متوقف نمی شود.

چرا ناخن ها رشد می کنند؟

اگر ناخن ها بسیار مهم هستند، چرا آن ها از چیزی پایدارتری ساخته نمی شوند، مانند پوشش سخت مینای دندان که از دندان های ما محافظت می کند؟ به عبارت دیگر، داشتن ناخن هایی که رشد می کنند، چه فایده ای دارد ؟

اگر ناخن آسیب دیده یا از بین برود، نوک حساس انگشتان به راحتی دچار آسیب و ضرب خوردگی خواهد شد. ناخنی که به طور مداوم در حال پر شدن است، به ما کمک می کند تا در صورت صدمه  و یا جدا شدن دوباره ترمیم و باز سازی شود و پس از کمی توان بخشی، دوباره نوک انگشتان ما محافظت خواهند شد.

اخبار مرتبط

icon news

7 موردی که ناخن هایتان می توانند در مورد سلامتی شما بگویند

شما زمان زیادی را صرف برش دادن، شکل دادن، تنظیم کردن و مرتب کردن ناخن های خود می کنید...

آیا از خط سیاه روی ناخن باید نگران شد؟

اگر یک خط سیاه باریک  به طور عمودی در زیر ناخن شما شکل گرفته است ، خونریزی اسپلینتر ن...

روش‌های رشد خانگی ناخن

ناخن ها از بسیاری از لایه های پروتئین سخت به نام کراتین ساخته می شوند. ناخن های شما ن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news