اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 خرداد 1399
03 خرداد 1399 03 خرداد 1399
20:11 20:11

اعتراض پکن به تحریم ۳۳ شرکت چینی از سوی آمریکا

دولت آمریکا ۳۳ شرکت و موسسه کشور  چین را نیز به فهرست تحریم ها اضافه کرده است.

تحریم ۳۳ شرکت چینی از سوی آمریکا و اعتراض پکن

به گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، درپی افزایش فشارهای دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و راهبرد امنیتی وی برای تحریم شرکت ها و موسسات چینی، "جائو لی جیان" سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست فورا ذهنیت جنگ سرد را کنار گذاشته و مداخله در امور داخلی این کشور را متوقف کند.

به گزارش ایرنا رویارویی دو کشور پس از آن شدت می گیرد که دولت آمریکا اعلام کرد در راستای فشارهای بیشتر بر پکن، ۳۳ شرکت و موسسه این کشور را نیز به فهرست تحریم ها اضافه کرده است.

سخنگوی چین ضمن اشاره به رویکرد آمریکا که باعث آسیب رساندن جدی به روابط دو کشور و مخدوش کردن مناسبات می شود، گفت: راهبردهای امنیتی آمریکا که مشابه برخی از سناریوهای قدیمی است و طرح سیاست «تهدید چین» می تواند وضعیت روابط را بدتر کند.

وی افزود: چین در برابر سیاست فشار و اقدامات تند آمریکا، واکنش جدی داشته و اعتراضات خود را به این کشور اعلام کرده و موضعگیری مقتدرانه ای داشته است.

امروز شنبه روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست رسانه متعلق به شرکت علی بابا چین اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ۳۳ شرکت چینی را تحریم کرده است.

به نوشته این روزنامه، این اتفاق درست پس از آن می افتد که کنگره ملی خلق چین از بررسی لایحه قانون جدید امنیتی هنگ کنگ برای برخورد با شورشیان، فتنه گران، تجزیه طلبان، تروریست ها و کسانی خبر داد که قصد براندازی دارند.

نشریه می نویسد که اقدام آمریکا برای تحریم بی سابقه این تعداد شرکت چینی روابط دو کشور را به پایین ترین سطح در سال های اخیر رسانده و باعث تشدید تنش ها در روابط آنها شده است.

از جمله شرکت های ذی ربط می توان به شرکت فناوری چیهو ۳۶۰ چین اشاره کرد دستکم ۹ شرکت نیز بنا به این گزارش به دلیل مرتبط بودن با نقض حقوق بشر اویغورها ملیت ترک زبان در منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غرب چین تحریم شده اند.

گزارش می افزاید که تحریم های آمریکا روی این تعداد شرکت و موسسه چینی باعث شکل گیری موجی از مناسبات خصمانه میان آمریکا و چین شده است.

موسسه فورنسیک زیرنظر وزارت امنیت عمومی چین، شرکت کلاد ماین پکن سازنده ربات نت پوسا، فایبر هوم و تعدادی از شرکت های فناوری و سازنده نرم افزار و سخت افزارهای هوشمند از جمله تحریم شدگان هستند.

از سوی دیگر لایحه ای در مجلس سنا آمریکا برای بیرون کردن شماری از شرکت های چینی از بازار اوراق بهادار آمریکا به تصویب رسیده است که مجلس نمایندگان هم باید درباره آن رای گیری کند این تحریم ها برای شرکت های چینی که صادرات زیادی به آمریکا دارند و برای دستیابی به برخی از سخت افزارها و قطعات به بازار آن کشور نیاز دارند، بسیار زیانبار توصیف شده است.

اخبار مرتبط

icon news

واکنش تند پکن به دخالت آمریکا در امور داخلی چین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین به تحریم های احتمالی آمریکا بر اساس «قانون جدید امنیت ملی...

ترامپ باز هم چین را تهدید کرد

رییس جمهور آمریکا به اجرای قانون امنیت ملی چین در مورد هنگ کنگ هشدار داد.

واکنش پکن به تحریم یک شرکت چینی به بهانه ارتباط با هواپیمایی ماهان

سخنگوی وزارت خارجه چین به تحریم یک شرکت چینی در شانگهای توسط آمریکا به بهانه ارتباط ب...

حمله ترامپ به چین با ادبیاتی نامتعارف‌

رییس‌جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی از چین  بابت شیوع کرونا با ادبیاتی تندتر انتقاد ک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news